| CannabisFan a întrebat:

Revin cu o intrebare legata de probabilitati si sanse, poate n-am pus intrebarea cum trebuia data trecuta si acum am gasit un exemplu mult mai bun laughing Deci sa zicem ca am 2 carti de TREFLA in mana,vorbesc de Texas Hold'em, poker cu 2 carti in mana si 5 pe masa, primele 3 carti vin neagra, romb si TREFLA. Stiu ca am sanse aproximativ 18% ca urmatoarea carte sa fie tot trefla deoarece mai sunt 9 carti de trefla in pachet iar o carte,orice carte din pachet, ca sa pice pe turn sunt 2% sanse, deci 9 x 2 = 18%. Acu' sa zicem ca vine o trefla iar mai apoi ca sa mai vina si pe river tot o trefla raman doar 8 carti de trefla in pachet, deci 8 x 2 = 16% sanse. Intrebarea mea e cum aflu dinainte de astea 2 carti, de pe flop adica, ce sanse sunt sa vina amandoua trefla. De adunat nu merge pentru ca nu are niciun sens sa am 18%+16%=34% sa vina 2 trefle din moment ce procentajul pentru una singura e mai mic. De inmultit aceste procente ajung la 18/100x16/100=2.88% sanse ca ambele carti sa fie trefla. E adevarat rationamentul meu? Si daca nu e, sa-mi spuna cineva mai inteligent decat mine! laughing Multumesc anticipat!

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat