| RAY a întrebat:

Rog personele care nu stiu sa nu raspunda
aseara am vazut un documentar despre programarea genetica, era un documentar despre reproducerea la om si animale, intrebarea mea este acel program se poate modifica care este scris in adn? si cum a aparut programul? banuiesc ca prin selectie naturala nu? teoria evolutiei?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

ADN-ul se poate modifica in principal prin metilare (epigenetica) si in al doilea rand prin mutatii.

Cum a aparut ADN-ul este o problema nerezolvata (abiogeneza).

| RAY explică (pentru doctorandus):

Sper ca nu dranjez, preferitele noastre sexuale sunt tot o programare genetica, se pot schimba si ele oare?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Dick Swaab zice ca preferintele sexuale se formeaza prin actiunea hormonilor mamei in timpul vietii intrauterine, iar raspunsul la hormonii aceia este legat de epigenetica.

3 răspunsuri:
| Filip_Liviu_1997 a răspuns:

Se poate modifica dar se pot intampla lucruri bune sau rele (sansele sunt mai mare sa se intample lucruri rele) ca e ca si cum te scoate din habitatu' tau