| SaveTheNature a întrebat:

Romanii sunt inteligenti sau nu? Date clare.Statistici.Evidente.

Răspuns Câştigător
| theorizer a răspuns:

Suntem la fel de inteligenti ca americanii, dar ca si oamenii cavernelor de acum 10 mii de ani. Problema e cum folosim aceasta inteligenta, ca americanii, sau ca...
Intrucat nu cred in statistici imi permit o parere personala, sistemul avansat de educatie occidental produce tot atata inteligenta cat cel romanesc -:bd

10 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Atentie, SOS inteligentei romanesti. La un simpozion din septembrie 2010 sa prezentat rezultatele comparetive ale inteligentei asupra inteligentei in mai multe tari de pe suprafata planetei.ATENTIE suntem pe ultimele locuri, avem cei mai multi oameni cu performante foarte scazute la testele de inteligenta. Inteligenta a fost evaluata cu testul RAVEN- unul dintre cele mai riguroase si folosite teste pe plan international. Performntele noastre sta in varfuri insa marea majoritate sunt dude. SOS invatamantul care a ajuns de tot rahatul, produce cateva varfuri si marea majorita dude. Atentie! stiinta si religia trebuie sa-si dea mana, manualele de stiinta sa fie regandite, atractive si utile sa creeze oameni performanti si religia sa creeze oameni cu morala si proactivi cu impact asupra normelor sociale.Momentan populatia este lasata la indemana pseudeo-stiintei si non-stiintei prostind aceasta natiune. Ne-am format o imagine distorsionata despre noi si am ajuns cea mai saraca tara din Europa si cu slabe sanse de a ne revenii. S O S.

| Hombre a răspuns:

@Alphawolf, aceste statistici le-a publicat conf. universitar. dr. Anca Dobrean iar eu le-am preluat de pe blogul Prof. Univ. Dr. Daniel David si cred ca acesti oameni nu vorbeste de dragul de a vorbii, chiar ei au ramas uimiti de aceasta si dau semnale de alarma. Cand am zis ca biserica sa se implice m-am referit la partea morala a situatiei si nu partea superstitioasa, pentru ca oameni studiosi si cu veleitati stiintifice ii creaza scoala si acestia sunt capabili sa-si insuseasca moralitatea fara interventia cuiva anume insa cand este vorba de ceilalti, biserica alaturi de scoala sa participe activ la ridicarea nivelului moral ci nu al tembelizari cu practici si ritualuri, orele de religie sa fie un instrument folosit in modul de comportament si conduita in societate. Preotii la biserica sa mai inceteze cu vesnicele ritualuri ars lumanari si tămâe, slujba traditionala pentru babe aceleasi ritualuri plictisitoare si interminabile despre vita lui Isus si cativa sfinti. Sa mai micsoreze timpul acordat slujbelor traditionale si sa tina lectii de conduita sa vorbesca despre bine si rau, despre valorile umane romanesti, despre modele demne de urmat, despre patriotism, cum sa avem grije de satele si orasele noastre, respectul fata de parinti, batrani si copii etc. in asa ceva trebuie sa se implice preotii.La aceasta m-am referit cand am spus ca relgia sa-si dea mana cu stiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns:

@hombre, de unde ai scos informatia? Poate ai uitat ca suntem o tara in care crestinii sunt in proportie de 90% din populatie. Statisticile nu arata ca religia este folositoare daca intr-adevar romanii sunt primii sau printre primii in credintele religioase si in coada la statisticile de inteligenta. Religia probabil creeaza oameni morali, dar mai creaza superstitiosi si naivi. Apoi, ce facem, sustinem mai hotarat manipularea? Ganditi-va putin: La inceput oamenii se rugau la munti, copaci, pietre, animale etc, mai tarziu oameni si-au dat seama ca muntii, copacii, animale etc nu contin nimic special, apoi oamenii sau rugat si credeu in zei si ca ei locuiesc pe un muntele Olimp. Mai tarziu s-a dovedit ca nu exista niciun zeu pe acel munte. Ce spuneti de ei acum? Ha ha ha, ce prosti erau! Acum il avem pe Dumnezeu in credinta. Cat timp o sa mai treaca pana o sa fim si noi considerati prosti de alti? La ce au fost bune credintele anticilor? La manipulare si jertfa. I-a indepartat de realitate si adevar.

| Razvan a răspuns:

-Buna ziua! Cine a fost Mihai Eminescu?
-E ăla care a invetat roata de BMW
-Ce ai bă că nu e ăla. Ăla era tipul ăla din filmul ăla cu negrii
-Nu mă. E ăla care a scris imnul ţării
-BĂ proştilor.Analfabeţilor. E domnitorul Molovei
-Ma scuzaţi dar cum adica "e"? Nu mai există demult domnitorii în România
-Nuuu mai existăăă?sad
-Nu.Deci cine este Eminescu?

| ramona30 a răspuns:

Eu cred ca avem o problema la sistemul educational. Cred ca nu ne valorifica intrutotul potential genetic si social.

| BurN a răspuns:

Unii Romani au un fel aparte, de bunatate si asta ii face inteligenti.
Pentru restul nu pot zice decat ca sunt copiii lui Boc.

| Jony123 a răspuns:

Sunt intelegenti doar cand vor si atunci este ceva rau de obicei, cum ar fi sa fure, pacaleasca si tot asa, sunt si romani destepti cum ar fi acel roman care a luat argint la informatica la olimpiada pe lumea sau continent! Deci concluzie ca suntem detepti doar cand vrem si in mare parte doar la e ce rau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa vedem. da romanii sunt inteligenti pentru ca tot ce este viata are inteligenta mai mica sau mai mare.la oameni inteligenta este aceiasi de la primul pana la ultimul dar este prea putin important asta cel mai important este ca oamenii sunt idioti si asta depaseste inteligenta cu mult

| eeaotly a răspuns:

Gradul de inteligenta al unui popor este destul de dificil de evaluat.

In primul rand, trebuie sa te intrebi : un popor este inteligent doar pentru ca din el s-au ridicat cateva genii, iar restul populatiei innoata in mediocritate? Sau este inteligent pentru ca, desi nu are foarte multi oameni mari, totusi, omul de rand, este inimos si descurcaret, cu o inteligenta pragmatica si cu o traire filozofica adanca?

Pe de alta parte, oamenii valorosi apartinand unui anumit popor pot sa exceleze in cele mai diferite domenii, dar din diferite pricini, de regula politice, sa nu atinga notorietatea meritata.

Iar un popor sarac, nu se va putea compara si nu va putea concura niciodata cu unul bogat. Astfel ca, din pricina saraciei si a dezorganizarii socio-familiale nici nu isi va arata cu adevarat calitatile si inteligenta (sa ne gandim la toti acei copii saraci sau provenind din familii dezorganizate, care, desi olimpici, nu pot merge mai departe. Sa ne gandim si la cercetatorii romani care participa la concursurile internationale pe banii proprii si care nu sunt rasplatiti de statul roman pentru premiile pe care le iau si pentru serviciile pe care le aduc astfel Romaniei.

Un raspuns scurt la aceasta intrebare (unul de tip Da sau Nu) nu cred ca exista. Iti poti forma insa o imagine nuatata, daca studiezi cateva documente.

Eu am gasit doua surse interesante, care pot fi de ajutor.

http://www.trilulilu.ro/eeaotly/5ae714db535e4d

O emisiune radiofonica despre studiu sociologic despre stiinta, superstitie si religie la romani. Studiul respectiv este prezentat si analizat pe larg in a doua parte a emisiunii.

http://cristian-roman.blogspot.com/......l-118.html

O emisiune interesanta in care se analizeaza rezultatele tinerilor romani la testele PISA 2009. Trebuie spus din start, ca rezultatele sunt slabe, insa studiul nu masoara inteligenta romanilor, si nici macar pe cea a tinerilor romani. Ci, asa cum am spus, ajuta la crearea unei imagini mai nuantate asupra capacitailor noastre actuale, ca popor... Foarte interesant studiu, il recomand!