| anonim_4396 a întrebat:

Sa presupunem ca cineva ar face o gaura de un diametru maricel dintr-un cap al Pamantului pana in celalalt. Facem abstractie de lava si ce se mai gaseste in adancimile Pamantului, ne gandim ca e doar pamant. Bun, avem gaura asta. Acum cineva se arunca in ea. Gravitatia il va trage in jos asa cum e normal si desi va dura ceva timp pana va ajunge in partea cealalta tot va trebui sa ajunga la un moment dat. Intrebarea mea este unde va ajunge acel om? Nu are unde sa pice. Avand in vedere ca groapa e de la un capat la celalat al Pamantului inseamna ca nu are fund deci nu are cum sa pice undeva pe Pamant. Asadar, ce se va intampla cu acel om? Va cadea de pe Pamant? Va ajunge in Cosmos?

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Probabil, după ce va pendula o perioadă, va rămâne
(semi-)blocat undeva pe la mijloc, unde cele două direcţii ale gravitaţiei se anulează între ele.

| Andrei7520152 a răspuns:

Tin minte planurile bizare ale unor ingineri care proiectau un fel de lift prin centrul pamantului. era sigur un proiect pe hartie dar dupe spusele lor cica poate fi un sistem viabil intr-o zi.

un lift porneste dintr-un capat al planetei, acelerat de gravitatie, dupa care se va incetini dupa ce trece de mijloc pana se opreste la celalalt capat. viteza se anuleaza perfect daca trece prin centru (din acelasi motiv din care un pendul parcurge cam o distanta egala intre doua puncte). orice drum din orice punct ar dura vreo 45 de minute. doar ca ai nevoie de doua locatii la poluri opuse (de ex new york beijing, sau ceva de genul)

| Zenithf a răspuns:

Va "prinde" viteza (cu acceleratia g) pana ajunge in centrul pamantului, apoi va "pierde" viteza (tot cu acceleratia g, care va avea sensul invers, odata ce trece in partea cealalta a pamantului). Presupunand ca nu exista frecare, va ajunge intr-un punct cu acelasi potential, situat in partea opusa, de unde tot acceleratia gravitationala il va face sa prinda iarasi viteza si sa inceapa sa cada inapoi.
Acum, in realitate frecarea complica lucrurile, asa ca amplitudinea oscilatiilor pe care le face corpul respectiv va scadea treptat, dupa o functie parabolica, pana ajunge sa se opreasca in centrul de gravitatie al pamantului.

| Inferno a răspuns:

Centrul de gravitatie al Pamantului este situat undeva in profunzimea sa, insa nu in mijloc. Deci cel mai probabil ar ramane undeva pe la jumatatea distantei, lipit de unul dintre pereti, asta daca tunelul nu trece exact prin baricentru.

| Wehrmacht a răspuns:

Da' va ajunge? De ce iei doar un om? Ia 2 oameni. Avem "o" centrul Pamantului,"x" persoana 1 si y persoana 2.Mai avem si "a" un capat al gaurii si "b" celalalt capat.
Daca "x" sare din "a" si "y" din "b" ce o sa se intample? Amandoi sunt atrasi spre "o". Amandoi au ajuns in acel punct.Acum ce se intampla? Din moment ce "y" a sarit din "b" si a fost atras de "o" atunci "x" n-are cum sa se duca spre "b" si la fel si pentru "y" cu "a".

"Cand cazi, cazi in jos, nu in sus."
In cazul meu care cade si care urca?"jos" si "sus" isi pierd sensul in scenariul tau.In schimb, daca ai spune sensul "c" si sensul "d" ar avea logica.
Cred ca ceea ce vrea Luci sa spuna este ca o sa schimbi mereu sensul, dar nu cred ca s-ar intampla.

| Miauti a răspuns:

Sincer sa fiu nu stiu dar cred ca va muri. am in calcule viteza caderii si odata ce treci de gravitatia 0 va avea loc o franare.

dar intrebarea e daca e gravitatie zero atunci cum este atras de centru pamantului?

| relian a răspuns:

Depinde unde este acea gaura facuta.Ma refer aici de la pol la pol, la ecuator si asa mai departe.In cazul in care gaura ar fi pol-pol cineva care ar cadea in ea nu s-ar opri nicidecum in centrul pamintului ci ar ajunge exact in partea cealalta. Daca sar apuca rapid de marginea din partea in care ajunge ar iesi afara bine merci. Daca nu reuseste sa se agate va cadea din nou si va parcurge cale intoarsa si iar va incerca sa se agate de margine.De iesit doar asa din cadere nu va iesi.Persoana va pendula asa la infinit asta daca eliminam frecarea cu aerul.Si cum aer exista in acea gaura acea persoana va pendula cind la un cap cind la altu pina cind, usor usor datorita frecarii lui cu aerul se va stabiliza in centru si acolo va ramine.Situatia este in acest caz cu gaura pol-pol. Daca in schimb gaura este la ecuator atunci situatia sta diferit.in acest caz persoana care ar cadea ar fi cumva deplasata catre est datorita vitezei mari de roatie.Sincer nu stiu ce s-ar intimpla in acest caz. Daca gaura se afla prin zona noastra de ex atunci si aici avem situatii diferite.Gaura la nivel marii si gaura cun cap la nivelul marii si alat cap mai sus pe un deal.In acest caz ala care ar cadea de pe deal ar zbura prin captul alantu afara la o distanta de aproximativ 2 km. Daca gaura are ambele capete la nivelul marii atunci persoana iese afara ca si cum ar pasi pentru ca in acel moment viteza lui va fi zero.Cam incurcata situatie dar cam asa stau lucrurile.In cosmos n-are cum ajunge nici daca gaura ar fi pe himalaia si el cade acolo si iese la captul alantu la nivelul marii, iar viteza va fi f mare insa nu atit de mare incit el sa paraseasca suprafata.Pt asta iti trebuie o viteza de aprox 9m/s sa poti invinge gravitatia si iesi in spatiu.

| Mădă0611 a răspuns:

Ajungi in China, intotdeauna, si stai cu capul in jos, n-ai vazut la desene?

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca in ce ai zis tu, nu ar exista lava, nu ar fi atras niciunde. daca exista lava, acolo ramane in centrul pamantului. iti mai spun ca fara lava, pamntul s-ar dispersa.

| Teardrop a răspuns:

Probabil va ajunge la un punct de gravitație zero, undeva în centrul pământului, și va pluti în imponderabilitate.

Nu tocmai gravitație zero...ci mai degrabă un loc unde e atras în aceeași măsură de fiecare punct de pe pământ.

| LuciWv a răspuns:

Daca ar cadea in cosmos el de ce n-ar cadea si cei de la polul sud sau cei care sunt acum in parte de jos, dar treaba e ca in spatiu nu exista sus si jos deci n-are cum sa cada in cosmos, nici nu va ajunde pe partea cealalalta, va cadea la infint pentru ca va ajunge pana la un punct unde va trebui sa urce si atunci o va lua inapoi si tot asa cand va ajunge de unde a plecat va trebui si acolo sa urce deci o va lua iar la vale si tot asa, deci chiar de ar fi sa fie o gaura sau tunel prin pamant ar fi imposibil de traversat

| anonim_4396 explică (pentru LuciWv):

Nu ma intelegi. Cei de la Polul Sud cai si cei de la Polul Nord cai si cei de oriunde de pe Pamant nu cad pentru ca gravitatia ii tine pe Pamant. Eu vorbesc de o gaura, o gaura dintr-un capat in celalalt al Pamantului, deci o gaura fara fund. Cand tu te arunci intr-o groapa cazi pana dai de ceva tare ce te opreste sa mai cazi (fundul ei). Avand in vedere ca groapa noastra nu are fund eu sunt curios unde mai exact cazi. Ceea ce ai spus tu cu urcatul nu mi se pare a avea sens. Cand cazi, cazi in jos, nu in sus. Nu vad cum ai putea sa cazi de undeva, ca mai apoi sa urci si sa cazi inapoi de unde te-ai aruncat. E ca si cum m-as arunca eu intr-o groapa de 10 m si apoi sa am pretentia ca de acolo "sa cad" inapoi de unde am venit.

| Georgemy2 a răspuns:

S-ar creea un paradox!

| doggy123 a răspuns:

Nu ar ajunge nicaieri

| BernatDaniel1990 a răspuns:

Avand in vedere ca termenul sus este definit de opusul sensului in care te atrage gravitatia, daca ajungi la punctul de gravitatie 0 din centrul pamantului pur si simplu vei ramane pe loc si vei pluti in neant. Sper ca nu am omis ceva!

| zcb a răspuns:

La plecare va avea o miscare accelerata pana in centrul pamantului unde atractia pamantului este zero dar viteza lui va fi maxima! Nu se va opri aici datorita inertiei dar se schimba sensul greutatii si se va misca incetinit pana se opreste. Presupunand ca nu e frecare, se va opri exact la iesire in partea cealalta. Va cadea din noi si asa mai departe. Deci va avea o miscare oscilatorie intre cele doua guri de inreare-iesire. Cum este frecare, va oscila cu amplitudine din ce in ce mai mica si se va opri in centrul pamantului unde este atras la fel in toate directiile deci va fi in echilibru. Daca vrei discutam problema si energetic dar fenomenul este cel descris aici. Succes!