| Misfits a întrebat:

Sa presupunem ca eu sunt atotputernic, Va provoc pe voi sa-mi demonstrati ca asta e imposibil.

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Daca esti dispus sa faci ce vreau eu, exista multe paradoxuri, gen "sa creezi o piatra atat de grea incat sa nu poti sa o ridici".
Desi aceste paradoxuri sunt un fel de trisari, pentru ca ele contravin logicii.

De fapt, defineste "atotputernic". Nimeni nu este atotputernic in sensul c apoate face simultan doua lucruri mutual exclusive.

19 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Ca sa demonstrez ca nu esti atotputernic te-as pune sa te ingropi in nisip si sa stai 3 luni acolo fara sa patesti nimic.

| sublime89 a răspuns:

O sa ti-o demonstrez cerandu-ti tie sa-mi demonstrezi ca esti atotputernic, si atunci cand vei esua, voi fi liber sa trag concluzia ca nu esti. Daca esti atotputernic, atunci te provoc sa te teleportezi la mine acasa, ca sa ma conving si eu.

| Radu284 a răspuns:

Nu se poate demonstra asta. Orice ti-ar cere cineva sa faci, ii poti zice: "Nu vrea penisul meu atotputernic sa o fac, problems?".

| Misfits explică (pentru Radu284):

Mai gandeste-te, se poate demonstra.
Daca nu vrei inseamna ca nu poti?

| Radu284 a răspuns (pentru Misfits):

Nu vrei inseamna ca nu vrei, nu ca nu poti. Eu pot sa-mi tai cocoselul, dar nu vrea sa mi-l tai.

| Misfits explică (pentru Radu284):

Totusi, inca nu ai demonstrat.
Eu sunt dispus sa fac ce ziceti voi, voi trebuie sa demonstrati ca nu pot fi atotputernic, simplu.

| T0T a răspuns (pentru Misfits):

Ai zis că ești dispus să faci ce zicem noi, deci eu îți zic să aduci sfârșitul lumii în următoarele 5 minute.

| Misfits explică (pentru Radu284):

Raspunsul castigator, Prin acest paradox tocmai ai demonstrat ca nimeni nu poate fi atotputernic

| Radu284 a răspuns (pentru Misfits):

Lucrurile nu sunt asa simple.
Logica nu permite ca doua chestii contradictorii sa fie adevarate in acelasi timp si in acelasi sens.

Mie mi se pare ca, implicit, conceptul de "atotputernic" exclude lucrurile ilogice. Daca pentru tine atotputernic inseamna sa poti face ABSOLUT orice, chair si chestiile care prin definitie nu pot fi facute, atunci da, nu exista asa ceva.

| T0T a răspuns (pentru Misfits):

Atotputernic reprezintă să poți face orice și e normal că intervine o contradicție când provoci pe cineva care poată face orice să nu poată ceva. E doar o contradicție la nivel logic, dar asta nu îl face pe respectivul ca nefiind atotputernic.

| Radu284 a răspuns (pentru Misfits):

Daca esti dispus sa faci ce vreau eu, exista multe paradoxuri, gen "sa creezi o piatra atat de grea incat sa nu poti sa o ridici".
Desi aceste paradoxuri sunt un fel de trisari, pentru ca ele contravin logicii.

De fapt, defineste "atotputernic". Nimeni nu este atotputernic in sensul c apoate face simultan doua lucruri mutual exclusive.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Incearca sa nu faci nicio greseala gramaticala la urmatoarea postare si te cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasă vrajelile. Thorin moare in ultimul Hobbit.

| Misfits explică (pentru anonim_4396):

Thorin va trai vesnic printre semenii sai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Misfits):

Abureli.
Eu meritam funda. Si Ereborul.

| Misfits explică (pentru anonim_4396):

Pentru Erebor, la urmatorul raspuns de-al tau la orice intrebare de-a mea ai funda.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-as putea urmari lacrimile

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Nimeni nu e atotputernic, deci n-avem cum sa-ti demonstram.

| Resurrection a răspuns:

Asta este un paradox. Deci nu am cum sa demonstrez nimic.

| Emankonovici a răspuns:

Nimeni nu este autoputerinc, sa-ti imaginezi este bine, sa demonstrez este greu, daca ti-as demonstra contrariu te-as intreba din `Numai Una` si ai sa vezi ca nu esti atotputerinc.Doar Dumnezeu este omul inca nu a evoluat inca, dar poti sa te crezi este bine dar sa arati d.p.m.d.v este imposibil.Bafta