| Anonimul122 a întrebat:

Salut, Am O Intrebare exista viata dupa moarte

46 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Exista o viata paralela care face invers fata de real. tu mori, el traieste..si traiesti in continuare in viata cealalta... [discovery chanell]

| Anonimul122 explică (pentru Bybanu):

Asta m-am gandit si eu, sti cand mori, nu-i mica diferit este cred ca, findca tot amintirile etc, de asta cred ca aveam cum se cheama ( Dejavu ) rareori

| Bybanu a răspuns (pentru Anonimul122):

Eu unu am multe dejavu-uri si si cand imi dau seama ca am dejavu stiu si momentul urmator..pe urma gata.

si faza cu lumi paralele, am vazut pe discovery zilele trecute. au demontrat aia cu nu stiu ce fapte reale bla bla ca exista o lume paralela la fel ca a noastra numai ca aceea face pe dos ceea ce facem noi.

de ex: daca sunt intr-o intersectie si ma gandesc ce sa fac, dreapta sau stanga....si aleg sa fac dreapta, celalalt eu face stanga...

de ex: daca ma loveste o masina si eu mor, continui viata in celalalt eu, de acolo de unde ma feresc si scap teafar. - si invers. daca ma feresc aici in viata asta si nu mor celalalt eu are sanse sa fie 100% lovit sau chiar mort

| Anonimul122 explică (pentru Bybanu):

Deci, moartea nu este un lucru rau?

| Bybanu a răspuns (pentru Anonimul122):

E rau, dar noi credem ca mai avem o sansa sa indreptam lucrurile... daca murim si aici si acolo....sa terminat

| Anonimul122 explică (pentru Bybanu):

Aha., deci, cum sa zic, in celalta viata sunt altceva, sti eu ma gandeam la o cestie, scuze daca este scris gresit, asa deci, sa zic, daca este unu care este popular sti ma refer, ca asta-i zmenta, satana, tequila in celalta viata ei nu sunt asa? asa ca o idee

| Bybanu a răspuns (pentru Anonimul122):

Eu unu nu stiu ce sa zic, dar dupa documentarul acela omul de aici alege ceva iar celalalt alege altceva, dar daca nu exista alte posibilitati o alege pe aceeasi.

de ex: daca eu merg printre doua cladiri si exista o hula pe dreapta, eu asta de aici aleg sa merg prin hula aceea, celalalt alege la fel sa mearga spre dreapta caci spre stanga nu are pe unde.

Asa si cu acestia, daca ei au ales aici sa faca ceea ce fac [videoblog sau cum se numeste] in partea cealalta au 2 optiuni: ori fac ce face in lumea noastra, ori altceva.

de ex:mie imi place mecanica dar si electrica in acelasi timp. eu aici aleg sa ma fac mecanic iar celalalt eu alege electrica

daca mie imi place doar mecanica si altceva nu, aleg mecanica si aici si acolo...

Pe scurt:
-daca am o singura optiune o aleg pe aceeasi si eu de aici si din lumea cealalta.
-daca am 2 sau mai multe optiuni: eu de aici aleg una, iar celalalt eu alege alta

| Bybanu a răspuns (pentru Bybanu):

PS: eu unul nu vorbesc din ceea ce cunosc, ci doar spun ceea ce am vazut [nu in 1 ci ma multe] in documentare recente pe discovery si inca un canal [l-am uitat]

totusi eu cred in asta, in deja vu...pentru ca mi se intampla des.
atunci cand am presimtirea aia ca, cunosc ca deja sa mai intamplat, ma opresc pe loc si ma gandesc la treaba aia si stiu ce se intampla in urmatorul moment... apoi numai stiu...

de exemplu real: zilele trecute vorbeam cu sora mea si imi povestea ce a facut la munca..si la un moment dat stiam ca am mai auzit treaba asta..si am ramas blocat, ma gandeam la ce vorbea ea..si ce zicea eu deja aveam in minte, stiam ce va zice.

| Anonimul122 explică (pentru Bybanu):

Sa stii ca asa patesc si eu, uneori nu in fiecare zis, este chiar foarte o experienta de parca constinta are vrea sa indrepte ceva., ma refer la greseli etc,

| Bybanu a răspuns (pentru Anonimul122):

Ti-am zis, mie mi s-au intamplat multe..chiar am si indreptat greseli...

eram in 2011 la tara si un prieten vroia sa se duca in Bucuresti sa se inscrie la o facultate. venise seara la mine sa vb sa nu stiu ce...si am stat m-am gandit, nu stiu am avut un sentiment urat. si am ales sa nu ma duc.
Dimineata, vine un tata al unui prieten la mine si imi spune ca: "prietenul" tau a murit, a facut un accident mortal. El mai era cu un prieten. El a murit iar prietenul lui si-a rupt picioarele.

nu stiu ce sa zic, stiam cu 1 sapt inainte ca trebuie sa plecam dar in ultimul moment m-am razgandit, am simtit ca ceva nu e bine.

| Anonimul122 explică (pentru Bybanu):

Deja-vu pur, cred ca, sti ca rareori se intampla, sti sa ai o gandire numai pe un lucru fix, dupa il schimbi asa fara motiv ca iti vine in gand, asta numes eu deja-ju pur

| RAY a răspuns:

Sincer sunt agnostic in chesti de astea,nu am cunoastere ca sa pot spune da exista sau nu,nu exista,
ce pot spune e din pasiunea pentru pshiologie cateva detalii,omul e constient pentru ca are constinta o data disparuta constinta numai poate exista acel ceva,nu trebuie sa mori,trebuie doar ca creierul sa se resteze atat si esti cu totul alta persoana ba chiar poti sa ai mai multe personalitati, dar marea intrebare e daca constinta poate exista fara trup atunci da, daca nu, nu poate exista, iar constinta noastra complexitatea ei sa fim sinceri nu cred ca e rezultatul unor celule e altceva, toti mai multi oamenii de stiinta si pasionati si eu credem ca totul e o iluzie intr-un univers virtual dupa moarte poate te duci in alt univers cine stie, vom afla cu toti

| Anonimul122 explică (pentru RAY):

Asta cred si eu, ca daca murim in viata asta, ne ducem in alta, ori de la inceput ori tot de la aceia varsta numai in alt trup

| Mădă0611 a răspuns:

Moarte inseamna sfarsit, deci e clar ca dupa ce mori esti mort. devil

| Anonimul122 explică (pentru Mădă0611):

Nu eu nu cred in rai si iad, cred ca sunt niste prosti, dupa moarte stiu sigur ca traim vesnic, findca nu conteaza ca eva si adam au mancat marulul, nu are nicio o treaba cum a zis si bybanu viata paralela, eu cred in prostia asta chiar daca ar fi adevarata sau nu. acuma fiecare cerede ce vrea

| Mădă0611 a răspuns (pentru Anonimul122):

Ca sa traiesti dupa moarte, trebuie ca ceva din tine sa supravietuiasca mortii, iar referindu-ne la tine ca persoana, constiinta trebuie sa fie cea care ramane. Ia da-ti cu capul de perete pana iti julesti creierul, sa vedem cum o sa iti fie constiinta apoi. smug Te asigur ca nu intreaga, asta pentru ca o parte din creier s-a distrus/a murit, ce crezi ca o sa ramana cand intreg creierul o sa moara?

| Bybanu a răspuns (pentru Anonimul122):

Sincer, eu unul nu pot crede in sfinti sau D-zeu, Iisus etc.dar ii respect. Nu ma duc la biserica sau sa ma inchin sau sa ma rog, pur si simplu nu cred in Ei dar nici nu imi bat joc. Posibil sa fi existat sau inca sa existe.

Mai degraba cred in dejavu-uri, vieti paralele, extraterestri, alte planete asemanatoare cu a noastra sau neasemanatoare dar exista viata, cred in ceea ce poate fi demonstrat.

| Bybanu a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai auzit de TRUP SI SUFLET?

trupul e ala care tu te dai cu capul de perete pana iti julesti creierul
si sufletul: ", reprezintă esența imaterială (și uneori nemuritoare) a unei persoane sau lucru viu"

sufletul: "Se crede adesea că sufletul iese din corp și continuă să trăiască după moartea unei persoane"

| Anonimul122 explică (pentru Bybanu):

Pai, asa am invatat si eu, ca mai bine crezi in ceva care chiar exista, nu-s doar vorbe

| Anonimul122 explică (pentru Mădă0611):

Eu tot cred mada0611 - parca cred si nu zic asa cred ca este viata dupa maoret m cu sa fara acesta constiinta, eu cred ca am mai trait o data, fiecare in alt corp, de asta avem aceste deja-vu, sau aceste deja-vu sunt doar o legatura intre eu de acuma si eu paralel, sti ca un circuit, o schema electrica. c-am asa ceva

| Mădă0611 a răspuns (pentru Bybanu):

Ideea de suflet a aparut cand lumea nu stia ce e creierul; chiar in trecutul apropiat se credea ca doar raceste sangele si ca inima e responsabila de trairile/sentimentele noastre. Nici in prezent nu sunt multi care stiu ce e si ce face creierul, odata julit, ti se schimba "sufletul"/constiinta, oare de ce?

| Bybanu a răspuns (pentru Mădă0611):

Aici nu e vorba ca lumea nu stie, e vorba de ce se intampla normal.
Daca eu nu stiu ce e creierul, acesta nu funtioneaza?

Degeba trec ani, ca nu putem desluji toate secrete lumii.

| Anonimul122 explică (pentru Mădă0611):

Sa stii ca asa-i, creierul este totul, fara inima poti trai maxim 1 minut, findca se raceste sangele si se incheaga ( dar Mori asa de parca ai adormi )
asa si fara creier nici o 1 secunda, findca daca r fi un om fara creier, ar m, uri in data findca, nu ar fi nimica care sa trimita impulsuri la respiratie, inima, etc organe mustci, terminati nervoiase, iar cu ceia ce nu mesca astia sentimente, ma refer si la dragoste, in ziua de azi toti spun ca sunt(aia care sunt in preuna, ( pe facebook, - ma refer ( tu este viata mea ) - ei nici nu gandesc ma refer cand spui viata mea, ar trebui sa se refere la o parte din ei insusi nu la un sentiment de bine

| Mădă0611 a răspuns (pentru Bybanu):

Toate secretele lumii nu, dar lucrurile evidente, da. Sa zicem ca creierul e o harta, pe care o completezi in fiecare secunda, vine un gandacel, Alzheimer sa-l numim, si incepe sa stearga din liniile trasate de tine. Cat mai traiesti, cum esti si cum e sufletul tau dupa moarte? (se spune ca sufletul e format din toate sentimentele/amintirile noastre)

| Anonimul122 explică (pentru Mădă0611):

Mada eu cerd, in asa ceva, stiu sigur chiar daca este real sau nu, este o vorba sfanta ( o viata ai ) dar eu nu cred ca este doar una cred, ca sunt multe, cred ca este un fel de ciclu, sti de la ce mai mica specie cu defecte si ne defecte, si dupa se ia de la capat, daca stii ce vreau sa zic

| Mădă0611 a răspuns (pentru Anonimul122):

Reincarnare. Pentru asta trebuie sa existe suflet. tongue Ma rog, nu vreau sa iti stric planurile confortabile, ai intrebat, am raspuns.

| Anonimul122 explică (pentru Mădă0611):

happy mersi de raspuns, eu asta am vrut sa stiu, mersi

| MskDesign a răspuns:

NU!
Dupa moarte vei deveni ingrasamant pentru pamant si hrana pentru viermi.

| Anonimul122 explică (pentru MskDesign):

Aha, stiu asta dar numai trupul / dar constiinta nu moare, asa cred eu / cred ca constiinta este inca prezenta si ca avem asa o pierdere de memorie, cand corpul moare / de asta cred eu si sunt 100% sigur ca de asta avem devaju-urile astea,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un răspuns serios, din punct de vedere al creștinismului biblic, l-am scris aici: http://ghitab.blogspot.ro/2013/01/biblia-despre-moarte-si-inviere.html

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Concepul unui suflet independent de corpul nostru este la fel de real ca conceptul unui unicorn care face curcubeele.Nu exista, stiu ca e greu de acceptat dar este un adevar inrevocabil. Bucura-te de viata ta, nu pierde vremea cu prosti doar fa ce iri place.Nu ai sa ai alta sansa sa te afirmi!

| Anonimul122 explică (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Mersi, dar eu inca cred. big grin

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Dupa ce mor promit ca o sa iti scriu, daca primesti vreo scrisoare ..inseamna ca exista viata dupa moarte laughing.

| Anonimul122 explică (pentru ռօCօოოεռէ):

Am sa astept, cu nerabdare raspuns de la tine, numai sa nu treaca 100 de ani, ca dupa nu te mai asteapta nimeni laughing

| ռօCօოოεռէ a răspuns (pentru Anonimul122):

Nu traiesc asa mult, doar ca scrisoarea va fi pe o coada de dracusor laughing.

| Anonimul122 explică (pentru ռօCօოოεռէ):

laughing oricum o trimite el in locul tau big grin

| luetA a răspuns:

Nu exista viata dupa moarte.Nemurirea ti-o asiguri prin arta.Succes! happy

| GunDealer a răspuns:

Da exista te vei duce in iad sau in rai si acolo vei sta o eternitate

| Anonimul122 explică (pentru GunDealer):

Aha, eu stiam ca te reincarnezi intr-un animal daca ai fost rau, si daca ai fost pun, vei deveni iar om

| Radu_Cristina_1996 a răspuns:

Nu ced..parerea mea