| DjAbstraktw a întrebat:

Am si eu o intrebare mai ciudata complicata o catalogati voi,
Cum pot sa ma eliberez de orce sentimente furie, dragoste, pasiune, curaj TOT!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Meditatia este solutia ta.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru cristimihailov):

Poti detalia? De acelasi lucru am nevoie si eu.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru cristimihailov):

Ce urmeaza sa iti scriu s-ar putea sa ti se para ciudat. Ceea ce vrei tu este un lucru recomandat de marii oameni,pana si de divinitate.
Hai sa o luam cu inceputul.

Dumnezeu iti spune ca traiesti,sa depinzi de iubire,corect?

Dracu iti spune sa te detasezi de sentimente,corect?

Ei bine,daca ai spus la amandoua da,ai gresit.

Iisus,Buda,calugarii,Dumnezeu,avansatii in practica Yoga,Yogini,toti vorbesc de detasarea completa. Ceea ce urmaresti de fapt prin aceasta intrebare.Dar tu nu ai aflat asta pentru ca aceasta informatie este mascata cu "desavarsirea sfantului Dumnezeu", "du-te spre calea cea buna".

Pe de alta parte,dracul,Satana,Lucius Pulius,oricum le-ai spune,alaturi de oamenii extrem de influenti ai societatii,care controleaza totul din spate,(politicienii sunt doar niste exemple de marionete),iti baga inc ap sentimente,fii rau,fii smecher,bea,sparge-te,da-l cu capu' de pereti de fata cu ma.ta si gagic-ta,sa spargi toti banii prin cluburi, sa f. utzi, sa nu iti pese de iubire, altfel spus, sa fii un "macho-man". Daca esti un astfel de om, afla ca esti dependent de sentimente.Sentimentele iti ingroapa ratiunea.Un astel de om cedeaza rusinos sentimentelor.Ciudat,nu? El simte mai mult decat un om care nu face toate astea.Simte frica, greata, ura, mandrie, si le intensifica tot mai mult. Ceea ce il distruge, se otraveste singur.Asta nu e detasare.E inrobire.Nu mai are control asupra sinelui.E un sclav. Dumnezeu si marii intelepti ai tuturor timpurilor ii incurajeaza pe oameni sa se detaseze.Dar nimeni n-o face pentru ca se crede ca daca o bati pe nevasta-ta si dupa de duci la c. urve,gata,esti liber, nu te controleaza nimic.happy Sper ca ai inteles ideea. Vreau si eu aceasta detasare, si da, meditatia sa stii ca este un prim pas, pentru ca incepi sa iti controlezi gandurile, controlandu-ti gandurile iti controlezi emotiile.Controlandu-ti emotiile vei putea sa le invarti cum vrei, inclusiv sa scapi de ele.Asa este logic.Dar nu am incercat.Sunt pur si simplu prea agitat.Nu sunt in stare deloc sa meditez.Cel mult 2 minute pe muzica. Apropo, Dumnezeu si Iisus, sfintii, nu sunt deloc ca cei din biserica.biserica le strica imaginea. Iisus a fost un om ca oricare altul. Dumnezeu nu l-a ajutat mai mult pe Hristos ca pe oricare altul.Hristos a inteles ca nu exista reguli, si ca trebuie sa se poarte cu totul ca si cum este el insusi.Noi avem acelasi potential ca Hristos.Iar la faza ca Dumnezeu si Hristos sunt una e adevarata.Ghici ce:si noi suntem una cu Dumnezeu,si cu Hristos.
"Urmati-ma si veti ajunge unde sunt eu"-a spus urmati-ma nu pupati-ma-n _)_ cum face biserica.

"Toti sunteti Fii Prea INalti ai Dumnezeului Cel Sfant"-adica toti, suntem una cu Dumnezeu, toti suntem copiii lui Dumnezeu, avem potential egal cu Hristos, putem deveni la fel de puternici precum a fost el.

"Cat timp idolatrizezi pe cineva, nu poti fi ca el"Intelegi ce-ti spun? De aia biserica il preaslaveste pe Hristos inttr-un mod jalnic si mizerabil.
Tot ce e in ghilimele e scos din biblie.Mai putin ultima, la aia nu stiu sigur.

| cristimihailov a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Salut,

Meditatia e meditatie si atat. Nu e nimic legat de sentimente. Este o redescoperire pe tine. Trebuie sa o practici ca sa vezi cat de usoara si simpla este.

Din ce ai scris, ai spus o groaza de chestii din ce spun altii.

Meditatia inseamna sa te asculti pe tine, nu sa iei de bun ce au zis altii. Este problema ta sa alegi cum crezi tu ca este mai bine pentru tine, nu cum cred altii ca este mai bine pentru tine.

Nu incerca sa definesti situatia, cu sau fara definitia ta, situatia va fi aceeasi. Oamenii se vor trezi dimineata pentru a merge la serviciu chiar daca tu ai sau nu ai chef. Se cheama societate. Iar religia are si ea doua aspecte: pe unii sa ii inalte, pe altii sa ii controleze. Nu le poti avea pe amandoua in acelasi timp. Niciodata nu vei avea oameni inaltati controlati. Tu alegi pe ce parte esti. Citeste ce carte de religie vrei, extrage ce iti place si mergi mai departe cu sufletul. Nu are sens sa consideri ca poate nu ai inteles cartea total. Pentru ca oricum nu vei reusi.

Biblia si celelalte inscriptii au fost scrise cu sufletul. Si mult mai putin cu ratiunea. Vrei ratiune? Poti sa incepi de la manualul de matematica.

In fine, sa nu schimbam directia de la intrebarea originala. Sunt mai multe tipuri de meditatie care pot fi practicate, in functie de ceea ce doresti sa aflii sau sa obtii.

Personal ti-as da ca sfat: keep it simple. Ce nu te ajuta in viata, nu pastra.

| DjAbstraktw explică (pentru cristimihailov):

E o radacina a solutiei dar a fuctinat

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Îţi zbori creierii şi ai scăpat de toate.
(Să nu se înţeleagă că te îndemn să faci asta.)

| 141414 a răspuns:

Te droghezi. (nu, nu face asta) Sau gasesti pe cineva sau ceva mai degraba in care sa iti investesti sentimentele astfel incat sa nu mai reprezinte o povara pentru tine.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu poti sa faci lucrul asta. Cei care nu au sentimente si emotii sunt psihopatii si de multe ori fie se nasc asa, fie devin asa din cauza mediului in care provin, iar acest proces dureaza pe tot parcursul dezvoltarii lor psihice (din copilarie pana ajung in faza de adulti).
Nu exista un buton pe care sa il apasam si care sa opreasca lucrurile astea. Insa nu cred ca ti-ai dori lucrul asta sincer.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Combina 0.5 mg Xanax cu o bere la jumate.
Asta e doar o metoda, exista mai multe modalitati ''sa-ti zbori creierii'' cateva ore fara sa te ranesti si fara sa mori.

| OOOLEOOO a răspuns:

Antidepresive, iei destule cat sa ajungi sa traiesti ca o leguma vie anuland orce emotie. ^_^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihopatii si autistii sunt singurii oamenii care nu percep astfel de sentimente. Tu nu ai cum sa le ocolesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o terorie a ataraxiei de genul republicii lui platon si a stergerii absurdului cu tot cu sentemente astfel incat sa iti dezgolesti sinele pur, autoanihilare, o gasesti in concepte budiste, se castiga prin deprivare de somn, conditii oribile, suferinta, nu yoga sau meditatie.
ego deathhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate.

| FashionKitty a răspuns:

Cred ca poti face asta. E un fel de meditatie. Nu stiu cum sau daca functioneaza dar cineva spunea ca trebuie sa te duci intr-un loc unde e liniste si de preferat in natura si inchizi ochii si te concentrezi, iti imaginezi cum renunti la simturile tale pentru ca asta era de fapt solutia ca atunci sentimentele clar se duc. Desigur, par o nebuna spunand asta dar dupa cum ziceam habar nu am daca functioneaza. In orice caz meditatia e buna. Sau daca vrei sa iti golesti mintea gandeste-te la un spatiu alb unde nu e nimic pentru ca practic asa te gandesti la nimic si concentreaza-te pe el. Eu fac asta uneori.

| LastKisss a răspuns:

Imi pare rau dar nu cred ca e indicat sa renunti la umanitate sincer, orice problema ai avea nu se merita.

| gabriella12 a răspuns:

Esti om, iar oamenii simt, au sentimente. Este gresit sa vrei sa le eliberezi. E ceva complet omenesc sa te enervezi, sa iubesti, sa ai curaj, etc. Toate aceste sentimente constituie fiinta umana. Este imposibil sa deci un obiect fără trăiri sufletesti.

| Nihilista a răspuns:

Adera la budism, e singura cale in caz ca nu doresti sa te sinucizi. Imi dau seama ca esti genul de persoana care vrea sa existe fara sa traiasca.

| Cristinutza09 a răspuns:

Sincer. Eu nu cred ca vei reusii sa faci sa nu mai ai nici un sentiment in tine. Adica asta ar insemna sa nu mai fi om. Asta e viata cu bune si cu rele. Dar ca sa te poti calma si sa uiti de griji pentru putin timp, ti.asi zice sa te duci intr.un loc linistit si sa asculti muzica de preferat calma dar fara versuri triste. Sper ca macar putin te.am ajutat.