| bunny_6472 a întrebat:

as vrea sa imi dati si mie niste informatii despre elfi, cat mai detaliat.
dau funda+vot!

Răspuns Câştigător
| PapuShyk00 a răspuns:

Primii Elfi au aparut cu 4300 de ani in urma, inaintea Primei Ere. Ei se numeau Quendi si sunt stramosii tuturor elfilor. Din Quendi se trag elfii Eldar (Elfii Marei Calatorii), Avari (Elfii fara vointa) si Orcile.
Din Eldar vin Vanyar (Elfii lejeri), Noldor (Elfii "adanci") si Telei sau Al Treilea Clan. Apoi aiu fiinta Falmari, Sindar (Elfii gri), Nandor, Elfii Silvan, si Laiquendi (Elfii verzi). Cam aceasta este marea diviziune a Elfilor cunoscuti pe acest Pamant.

Primii elfi s-au trezit din Apa Vie, undeva in estul Pamantlui de la Mijloc, inainte de aparitia Soarelui si a Lunii. Spre deosebire de oamneni, Elfii nu se imbolnavesc si nu mor. Mai corect, elfii nu imbatranesc in acelasi fel ca oamenii si de fapt, cum Tolkien spune in "Scrisori", ei traiesc destul de mult, incat oamenilor li se pare ca sunt nemuritori.
Departe in Est, in tara Cuivienen, pe tarmurile Marii Interioare, Helcar, inconjurata de muntii Orocarni, Elfii s-au trezit in timpul Anului Copacilor. La inceput nimeni nu a stiut de aparitia lor si o perioada au trait in pace, pana cand Melkor i-a descoperit si in graba a trimis tot felul de creaturi ca sa-i spioneze si sa-i hartuiasca. Cat timp au vietuit in acel loc indepartat plin de pericole, nu se stie precis dar legendele timpului (Legenda Vanatorului si Legenda Calaretului Negru) povestesc ca o parte din vechii Elfi au fost capturati de Melkor si inchisi in fortareata Utumna. Se crede ca din acesti elfi, s-au nascut, mai tarziu, Orcile.
Povestile spun ca un vanator renumit, Orome, care obisnuia sa vaneze pe taramurile Pamantului de la Mijloc, ar fi auzit niste voci care cantau. Privind si iscodind prin jur, a zarit Elfii, pe care i-a botezat Eldar sau sau "Poporul Stelelor", dar Elfii aveau deja propriul lor nume si anume Quendi ("Cei care vorbesc cu voci"). Din cauza rautatilor lui Melkor, Elfii erau foarte suspiciosi la inceput si se apropiau cu teama de oameni. dar a existat un mare conducator, pe nume Valar, care traia in Valinor si care a incercat sa-i protejeze pe Elfi (fiinte care nu purtau arme si nu cunosteau arta razboiului). Si astfel, Valar parasi Valinor in fruntea unei mare armate si duse Razboiul Puterilor, unde-l infrunta si-l si captura pe Melkor sau "the Dark Lord".

Marea Calatorie

Dupa infrangerea lui Melkor, Valar intruni sfatul cetatii pentru ac trebuia luata o hotarare: Ori Elfii ramaneau la voia intamplarii in tinuturile Pamantului de la Mijloc, ori erau adusi in cetatea Valinor ca sa traiasca sub protectie. Se hotara ca Elfii as fie adusi la Valinor si Orome fu trimis ca sa-i ghideze in marea calatorie. Dar nu toti Elfii dorira sa-l urmeze pe Orome si de aici si diviziunile intre natiile de elfi. Unii plecara spre Valinor, altii plecara sa caute alte taramuri unde sa se stabileasca si un alt grup de elfi ramase pe loc.

Elfii si oamenii au origine comuna, ambele grupe fiind "Copiii lui Iluvatar". Deci oamenii si elfii au trasaturi comune, dar si diferente. Cum am mai spus Elfii sunt "nemuritori" pentru ca vor trai pana la sfarsitul Lumii, nu imbatranesc, nu se imbolnavesc, unii pot avea coama sau gheare si urechi lungi si ascutite. Elfii, spre deosebire de oameni, trebuie sa ramana pe Pamant pana la sfarsitul Lumii dar nu sunt legati de Pamantul de la Mijloc. Daca doresc, ei pot lua "drumul drept" si pot naviga spre Uttermost West, un drum si un loc interzis muritorilor.
Elfii au alt fel de perceptie decat al oamenilor, prin natura lor sunt mult mai senzitivi si pot "vedea" ceea ce oamenii nu pot vedea sau simti. Puterile lor nu sunt nelimitate.
Elfii nu au o religie anume. Cei care au calatorit spre Valinor si au trait la curtea lui Valar, s-au inchinat zelior acelei cetati. Dar un mare respect au avut pentru sotia lui Manwe pe care au numit-o "Lady of the Stars" sau Star-Queen, careia i-au dedicat cantece si poeme. aceasta Lady era protectoarea lor. Un mare respect aveau si pentru Ulmo, un alt protector.

2 răspunsuri:
| KyraW a răspuns:

Lasand istoriile tampite despre ei,sunt niste creaturi mitologice cu urechi lungi, nemuritori din cate stiu eu, care-si traiesc viata in sate din paduri deoarece tehnologia nu era asa de avansata la ei.Foarte buni la lupte, cu cutitele si cu arcul.Nu au existat niciodata, de aceea se numesc creaturi "Mitologice" dar aveau ratiune si erau leiti cu specia umana, difera doar aspectul si durata medie a vietii

| Shammal a răspuns (pentru KyraW):

Atat timp cat ti-i poti imagina, eu cred ca exista elfi poate nu aici dar undeva in univers, intr-o dimensiune..., nu poti sa-ti imaginezi ceva ce nu exista