| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti? Oamenii mai inteligenti sunt mai civilizati? Cu alte cuvinte, inteligenta este direct proportionala cu bunul simt?

40 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu.Consider ca o persoana inteligenta este capabila sa scape de acele "valori" morale si alte prostii de genu' si sa trateze lucrurile asa cum sunt in realitate.
Pe scurt, or sa fie cu bun simt fata de cei care merita, nu fata de toti ca asa li s-a spus ca e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neaparat, depinde de fiecare persoana.Eu cred ca din contra, sunt usor excentrici si nu foarte amabili, chiar rautaciosi uneori.Cel mai bun exemplu este Dr House din serialul House MD.

| Robert2526 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte buna observatia, oamenii foarte inteligenti tind sa devina mai egoisti si rautaciosi. Oamenii simpli, de regula sunt mai amabili decat "geniile". La o intrebare anteriaora, am aflat ca oamenii, genii sau prosti sunt la fel de importanti intr-o societate, acum aflam ca oamenii inteligenti, tind sa devina mai egoisti. Tu daca ai putea alege, ce ai prefera sa fi? geniu sau prost?

| anonim_4396 explică (pentru Robert2526):

Cred ca inteligent(geniu).As vrea sa am sansa sa schimb ceva in lume,sa inventez lucruri care o sa ajute in viitor, chiar daca ar costa fericirea mea, sa stiu ca am lasat ceva in urma, ca nu am trait degeaba.
Dar cred ca si o persoana simpla care are ambitie si prin munca serioasa poate ajunge foarte departe, doar ca trebuie sa depuna mai mult efort.

| Robert2526 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ai vrea sa schimbi lumea? Ti-ai sacrifica fericirea pentru binele omenirii? Fiecare dintre marii inventatori, au facut totul, de fapt, pentru bani happy pentru fericirea lor, dar nu prea le-a iesit

| anonim_4396 explică (pentru Robert2526):

Pentru ca trebuie sa existe si schimbare(in bine) si trebuie sa existe cineva care sa o faca.In legatura cu banii, nu as face-o cu scopul asta in nici un caz, dar probabil pentru a-mi finanata munca mi-ar trebui si bani, nu neg ca nu sunt importanti.Dar i-as investi in mare parte tot in domeniu.Si cu fericirea.Mi-as sacrifica-o daca ar fi nevoie, in sensul ca ar trebui sa ma dedic foarte mult scopului/visului meu.

| Robert2526 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci tot respectul pentru tine, esti o persoana speciala! Ma inclin in fata ta, eu unul nu mi-as sacrifica fericirea pentru nimic in lume. Poate sunt egoist, dar nu vad sensul acestui lucru

| anonim_4396 explică (pentru Robert2526):

happyee nici chiar asa. Oricum nu stiu sigur ca nu ma aflu in pozitia aceea,adica nu sunt geniu(m-am gandit doar cum ar fi, nu pot fi sigura ca as face cum am zis).Nu ma consider nici proasta, ma consider o persoana normala, care totusi vrea sa faca ceva cu viata ei. Depinde oricum, pentru fiecare persoana fericirea inseamna altceva deci poate pentru un geniu satisfactia muncii lui il face fericit.

| Robert2526 a răspuns (pentru anonim_4396):

Persoanele normale, ca tine, si ca o alta persoana intalnita aici pe TPU, imi pareti de fapt persoanele speciale. Asta consider eu intelgienta, genialitate daca vrei. nu esti deloc normala, esti speciala, sper ca iti dai seama de asta

| anonim_4396 explică (pentru Robert2526):

M-ai laudat cam multhappy Multumesc frumos!

| Hokostbaby a răspuns (pentru anonim_4396):

Dai exemple dintr-un serial. Chiar daca
Gregory House e un personaj admirabil, face parte dintr-un serial for god sake.
Raspunsul tau nu are nicio valoare intr-o discutie sau deybatere.

| anonim_4396 explică (pentru Hokostbaby):

Pot sa dau exemplu de unde vreau...e problema fiecaruia daca vrea sau nu sa ia in serios.Chiar daca nu e din viata reala, personajul mi s-a parut cel mai potrivit, deoarece comportamentul lui se potrivea cel mai bine argumentelor mele.Nu inteleg ce ti se pare asa de "god sake".

| Hokostbaby a răspuns (pentru anonim_4396):

Voiam doar sa-ti spun ca ceea ce ai spus tu nu sunt argumente din simplul motiv ca exemplul tau nu se poate aplica. Exemple sunt si ai de unde alege.
Nu trebuie sa te enerveyi. Invata sa porti o discutie.

| Hokostbaby a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand iti exprimi opinia nu mai este doar problema ta.

| anonim_4396 explică (pentru Hokostbaby):

Stiu sa port o dicutie si nu cred ca ai dreptul sa judeci si sa-mi spui asta doar pentru faptul ca am dat exemplu un personaj fictional.Argumentul meu mi se pare destul de plauzibil, deoarece personaju este facut dupa o tipologie si este inspirat din viata reala.Si nu m-am enervat, doar ca argumentul tau mi se pare rautacios si nefondat.

| anonim_4396 explică (pentru Hokostbaby):

Personajul"

| Hokostbaby a răspuns (pentru anonim_4396):

Spunand ca este creat dupa o tipologie reala fara sa dai o sursa sau sa citeyi un studiu nu face argumentul mai plauzibil, dar deja degenerez. Argumentul meu a fost foarte bine fondat si deloc rautacios, doar am vrut sa iti dau un sfat. Ma bucur ca am ajuns la un punct comun.

| anonim_4396 explică (pentru Hokostbaby):

Am spus ca este inspirat din viata reala, nu creat.Sunt articole care spun ca unele cazuri sunt inspirate din realitate.Si am spus dupa o anumita tipologie(a geniului) cea a lui House http://boards.straightdope.com/sdmb/showthread.php?t=509537,dar ai dreptate am inceput sa degeneram cu raspunsuri care nu isi au locul la rubrica asta.

| anonim_4396 explică (pentru Hokostbaby):

Si am spus ca e problema fiecaruia daca crede sau nu bun exemplul, nu am spus ca e problema mea.

| crytical a răspuns:

Stii ce e aia relativitate? Daca nu, cauta sa vezi ce inseamna si o sa iti dai seama de ce oamenii inteligenti nu sunt neaparat oameni cu bun simt.

| TheWalker11 a răspuns:

In mare parte, da. Nu 100%.

| Ch0co a răspuns:

Nu. Poti fi inteligent si nesimtit sau prost si sa ai bun simt.

| ThePathWalker a răspuns:

In general nu, in particular se mai întâmplă.

| miuuuuxd a răspuns:

Nu, nu sunt proportionale, stiu multe exemple de persoane super inteligente care nu stiu sa se comporte. Chestia asta tine de un alt fel de inteligenta, ca atunci cand geniile nu reusesc in viata.

| Robert2526 a răspuns (pentru miuuuuxd):

De cate feluri consideri ca este inteligenta? Nu vreau un raspuns "psihologic", vreau o argumentare propie. Eu spre exemplu cred ca inteligenta este de un singur fel, desigur, nefiind amator de psihologie, pe care nici nu o consider stiinta, dar este parerea mea, si vreau sa o iei ca atare

| miuuuuxd a răspuns (pentru Robert2526):

Cred ca tu te referi la inteligenta logica, cea pe care o folosesti cel mai mult la scoala, dar tot inteligenta se numeste si cand esti orator sau poet, si cand ai talent la muzica si asa mai departe. Inteligenta care tine de comportamentul in societate se numeste inteligenta interpersonala si o intalnesti la marii lideri.

| Robert2526 a răspuns (pentru miuuuuxd):

Stiu despre ce vorbesti, dar eu consider ca doar un fel de inteligenta exista. Un om inteligent, ar trebui sa aiba un comportament civilizat. De ce nu se intampla?

| miuuuuxd a răspuns (pentru Robert2526):

Conteaza educatia pe care o primesti si felul omului de a fi.

| Robert2526 a răspuns (pentru miuuuuxd):

Cu inteligenta te nasti sau o dobandesti? Un om "neinteligent", prin educatie si munca, poate sa devina inteligent? Stiu ca e cam fortata intrebarea, dar incearca sa imi raspunzi te rog

| miuuuuxd a răspuns (pentru Robert2526):

Nu vorbeam de inteligenta, vorbeam de comportamentul civilizat si de bun simt, le dobandesti prin educatie si conteaza si felul omului.

| Jack99 a răspuns:

Este vorba despre inteligenta emotionala, conform acesteia actionezi in diferite situatii. Tu probabil te referi la oamenii cu carte, ei sunt destui care iti dau citate din Cioran si scuipa seminte pe jos.

| Robert2526 a răspuns (pentru Jack99):

Un om care citeste mult, este un om inteligent?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Robert2526):

Doar o persoana cu studii superioare (adevarate nu cele facute la ID) care a citit o bibliteca intreaga cu lucrari de specialitate isi poate expune/demonstra inteligenta.

| Robert2526 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cand a sustinut cineva altceva?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Robert2526):

Cand ai sustinut ca in "idiot" vorbeste prostii si altii il iau in serios. M-am simtit obligat sa-ti raspund deoarece eu am formulat un raspuns inteligent si am fost obligat sa aduc argumente.Consider ca am fost jignit gratuit ceea ce consider a fi un afront la inteligenta mea.

| Robert2526 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Apasa pe "raspunde" la subiect, altfel, imi dai de inteles ca am avut dreptate happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Robert2526):

" Idiotul " i-a raspuns "inteligentului " exact la subiect insa degeaba. laughing

| Hokostbaby a răspuns:

Da, este. Nu este direct proportionala cu respectul. Respectul trebuie sa fie castigat si, cel mai important, reciproc. Unei persoane de geniu ii va fi foarte usor sa iti critice actele si credintele daca pe baza informatiilor pe care le stie(de facto), ale tale sunt gresite. Nu respecta pe cineva dor pentru ca este in varsta sau profesor sau pentru ca munceste ca un sclav 24/24. Nu asa stau lucrurile, dupa umila mea parere.

| IHEMM a răspuns:

Oamenii inteligenți au tendința de a lăsa bunul simț la o parte pentru că amabilitatea li se pare supunere. Cedezi locul în autobuz dacă ai inteligentă medie, precum majoritatea celor din jur și te gândești de ce ai face asta dacă ești cu adevărat mai inteligent.
Iar unii preferă să arunce ironii/remarci sarcastice pentru a impune de la început ideea că ei sunt mai deștepți, în general. Replicile răutăcioase pot fi percepute ca lipsă de bun simț, depinde de sensibilitatea omului din exterior.
Să scuipi semințe în mijlocul trotuarului sau să te îmbrâncești la o coadă evident că nu fac parte din preocupările unuia deștept.

| Haisafimhig a răspuns:

Nu cred. Adica Am vazut multe cazuri cand oameni inteligenti care injurau tot ce prindeau sau aveau iesiri violente etc.
In clasa mea e un coleg care nu prea ii inteligent dar are bunul simt. Si cred ca asta tine mai mult de educatie si de oameni din jurul tau. Desigur ca oameni vad pe cei inteligenti mai "perfecti" decat ceilalti si de multe ori chiar se inseala.