| florin1979 a întrebat:

ce parere aveti de sfarsitul lumii prevazut de civilizatia mayasa ce va avea loc cica in 2012? aveti argumente pro si contra predictiei? astept parerea voastra!

Răspuns Câştigător
| zooooza a răspuns:

Sfarsitul lumii e oricum aproape.Nu stiu daca in 2012 sau in 2021, dar iti spun ca a aproape.Pentru ca oamenii nu au grija de natura.Lumea nu va mai exista. Dar impreuna putem sa evitam sfarsitul lumii. daca vom arunca gunoaiele la tomberon, daca nu vom mai arde paduriile, dar trebuie sa le deschidem mai intai ochii oamenilor care inca mai "dorm", in special lui Basescu si parlamentului din Romania.
Haide sa fim cea mai curata tara din LUME.Credeti ca se poate?

22 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Fugiti ba daici ca nu stiti nimic, zfarsitul lumii la spus fata aia @Luiza ca daca nu aruncam irtiile la toberon si dadacim pe Basescu si parliamentul nu mai este zvarsitul lumii ca otaraste ei si voteaza sa nu fie.Sa imi dai ba si mie o juma' de funda ca asa zic si eu ca Luiza.

| AvalohAlyn a răspuns:

Teoria nu zice de nici un sfarsit al lumii, asa a fost interpretat de unii oameni insa adevarul este ca teoriile spun de o schimbare majora la nivel planetar, climatic, magnetic etc.
Citeste daca vrei, mult mai multe despre 2012 la aceasta adresa:
http://www.paranormal.ro/index.php/2012.html
Eu cred ca va fi o schimbare majora intr-un domeniu(spiritual, planetar, climatic etc)

| cristi202 a răspuns:

Contra: in ultimele doua secole, au mai fost prezise sfirsituri ale lumii de nenumarate ori. Daca vrei, am sa caut anii, si am sa ti-i dau. Sunt destui de multi, Insa iata ca nici azi inca nu a venit. Insa daca e sa o luam cum spune Biblia, e destul de aproape. Se implinesc multe din semnele prezise de ea care sa arate ca este aproape sfirsitul. Insa nimeni nu stie cind va fi. To Biblia o zice.

nony
| nony a răspuns:

Arata-mi textul unde sa scris mayasul ca 2012 va fi sfarsitul lumii si eu il mananc litera cu literá. Din ´79 pana acum, cu ce te-ai ocupat?!

nony
| nony a răspuns:

Altu a răspuns:
Da, eu cred, erau foarte inteligenti. Se pricepeau la vanatoarea cu sulita si cu arcul, si la prevazut viitorul peste mii de ani.

Tu iti imaginezi cam ce prostie ai putut sa scrii.Bah,fratilor,voi dupa ce scrieti ineptiile astea cititi macar porcariile pe care le ziceti?

nony
| nony a răspuns:

Florin 1979
Sa inteleg ca stupidul pe care mi l-ai dat e reactia ta obinuita atunci cand cineva iti zdruncina cele mai inradacinate credinte? Te-am rugat sa-mi arati textul unde e scris de civilizatia maya ca anul 2012 ar fi sfarsitul lumii. Tu ce-ai facut? Mi-ai dat stupid pentru ca ...nu l-ai gasit? Nici n-o sa-l gasesti vreodata...

regis
| regis a răspuns:

In 24 decembrie 2012 (parca) se termina calendarul mayas. Calendarul meu se termina in 31 decembrie 2010 si are trecute cu gri cateva zile din 2011... Deci mergand pe logica asta, nu mai prind sfarsitul lumii.

| Gospell a răspuns:

Nimeni nu stie si nu va sti vreodata cand va fi sfarsitul lumii.

| Adyr0 a răspuns:

Sa-mi arati si mie unde au zis aia clar ca se va sfarsi lumea in 2012. Calendarul lor s-a terminat exact cum se termina si al nostru pe 31 decembrie si probabil urmau sa-l resteze dar au patit ceva nu stiu exact ce. Oricum ceva se va intampla in 2012, cel mai probabil de natura politica, multa lume ar zice c-ar incepe Al III lea Razboi Mondial si tind sa cred si eu acelasi lucru.

Răspuns utilizator avertizat
| GdX a răspuns:

Iti e frica de moarte? Daca murim, murim si gata, vine sfarsitul lumii ce mare chestie din asta? Si daca nu vine...ne continuam viata. Eu personal chiar nu inteleg ce atata valva ca vine sfarsitul lumii. Ori ca murim acum ori ca murim peste 20 -30-50 de ani tot murim. Nu ai cum sa scapi.

| sandy a răspuns:

Fie ce-o fi, nu mă interesează dacă mor azi sau mâine.

| nuamnuvreau a răspuns:

Buna.Nu stiu sigur ce sa cred.Argumente pro ar fi: -se incheie calendarul mayas; -destul de multe date contin cifra ''12''(12 Apostoli, etc.). Contra ar fi ca nu ne putem baza in totalitate pe predictia mayasilor sau a oricui altcinevahappyOricum, daca va fi ceva sunt sigura ca cei care merita sa fie rasplatiti pentru o viata fara prea multe greseli care nu pot fi iertate vor avea un viitor bun.Am auzit o groaza de alte persoane care se tem si etc.etc.Nu avem de ce sa ne temem.Doar Dumnezeu stie ce se va intampla cu predictia mayasilorhappy

| vasiledumitru a răspuns:

Aia mayasi is asa de tari ca atunci cand au venit spaniolii au crezut ca is zei, deci iti seama cat ma iau dupa ce au zis mayasii.

| amaadina a răspuns:

In 2012 timpul se v'a comprima, nu v'a fi sfarsitul lumii... :D
http://www.subtire.com/......teresante/
Oamenii d stiintza, au zis ca deja ziua are 16 ore, nu 24 :D
Ziua avea 24 ore inainte de anul 2000 :D

| Altu a răspuns:

Da, eu cred, erau foarte inteligenti. Se pricepeau la vanatoarea cu sulita si cu arcul, si la prevazut viitorul peste mii de ani.

| dhraqull a răspuns:

Macar in 2010 vom sti cine e cea mai penibila civilizatie antica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa raspund pe larg, sunt intr-o pauza mica, sap la buncar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in asa ceva. Este o prostie inimaginabila, ei asa au prezis dar eu nu cred in asa ceva, este prea de tot, sincer cred ca lumea se va sfarsi incetul cu incetul prin poluare/defrisari masive/ caderi asteroizi meteoriti etc. Nu asa hodoronc tronc.

| catty443 a răspuns:

Eu nu cred nimic happy sunt doar baliverne. nimeni nu stie cand o sa fie sfarsitu` lumi.

| sfdshsnsa a răspuns:

Sunt niste distrusi.nimeni nu stie cand e sfarsitul lumii, doar Dumnezeu!