| VecinaDeLa3 a întrebat:

Ce parere aveti despre avort? Am observat ca femeile sunt judecate pentru avort, chiar considerate criminale deoarece iau viata copilului respectiv, desi, embrionul acela se afla la un stadiu tare incipient, femeia poate pierde sarcina foarte usor, iar eu nu consider ca e viata concreta. In fine, ce credeti? Un copil nedorit trebuie sa sufere pentru neatentia parintilor? Si inca ceva ma doare, ca femeile violate sunt judecate pentru avort. Dar ce ar trebui sa faca? Si in cazurile obisnuite, barbatul se "sperie" si paraseste mama si copilul. Ce sa faca mama? Ziceti-mi va rog, faceti avort sau nu?

P. S.:Nu ma refer la toate cazurile, poate nu trebuia sa generalizez...doar majoritatea.Tot respectul barbatilor responsabili, ce raman alaturi de partenere si le sustin.

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Avortul este un drept în lumea civilizată. Şi, ca orice drept, are calitatea de inalienabil.
Restul e can-can.

regis
| regis a răspuns:

Eu unul sunt impotriva avorturilor, dar totodata si impotriva interzicerii lor. Sunt pentru descurajarea lor, iar metode exista deja in unele tari si le-am precizat si pe aici in alte ocazii.
Un copil nedorit nu trebuie sa sufere pentru neatentia parintilor, cu atat mai putin sa moara. O femeie violata cred ca are tot dreptul de a renunta la acea sarcina, insa acest lucru nu presupune neaparat un avort (pentru astfel de cazuri exista "pilula de a doua zi"). Ce sa faca mama parasita? Sa se gandeasca la asta inainte de a ramane insarcinata, nu dupa.
Ca o sinteza, cred ca principala problema ramane considerarea avortului ca si o metoda de contraceptie, ceea ce este fundamental gresit. In era informatiei nimeni nu mai are scuza de a nu cunoaste mijloacele uzuale de contraceptie - nu vrei sa faci copii, solutia este sa nu ramai insarcinata si nicidecum sa renunti la sarcina.

| ania a răspuns:

Mie mi se pare interesant ca atunci cand isi doresc un copil, femeile cum vad testul de sarcina, deja vorbesc despre bebelusul lor. Daca nu si-l doresc spun ca sunt doar niste tesuturi.
In ultima vreme psihologia si psihanaliza descopera tot mai multe lucruri despre importanta perioadei intrauterine, despre cat de multe lucruri isi "amintesc" oamenii de atunci. Ca au intregistrat in subconstient daca au fost doriti sau nu, se simt respinsi in sexualitatea lor daca sunt de alt sex decat si-a dorit mama, unii au perioade de depresie in zilele anului in care mama a incercat sa faca avort, etc.
Sunt filmulete in care sunt filmate pe viu avorturi si in care se ve de cum copilul atins de instrumentele chirurgicale deschide gura intr-un tipat mut si se retrage ca si cum ar vrea sa se ascunda.
Am citit intr-o revista marturia unei doctorite medic ginecolog, care spunea ca are cosmaruri pentru ca isi aduce mereu aminte cum copiii pe care incerca sa-i prinda incepeau sa se zbata si parca cautau pe cineva de care sa se prinda si care sa-i apere. Titlul articolului era :Oare pentru mine mai exista iertare?
Una din finele mele s-a nascut in urma unui viol.Pentru mama ei a fost o trauma, a lasat-o la spital si a crescut la orfelinat dar acum ea s-a casatorit, e fericita si recunoscatoare mamei ei ca macar a adus-o pe lume. Se straduiesc sa-si refaca relatia. E singurul ei copil.
Eu cand am ramas insarcinata cu fiica mea tocmai ma pregateam pentru un examen dificil, pentru care invatasem multe nopti, ultimul lucru pe care mi-l doream era sa raman insarcinata.Am fost foarte manioasa, mi-am dorit din tot sufletul sa moara, mai aveam doi baieti si -mi era ciuda si ca stiam atat de bine cat de mult l-as fi ranit pe Dumnezeu daca as fi facut avort. O prietena tocmai pierduse o sarcina si ma gandeam ce usurare ar fi sa patesc la fel.
Acum e lumina ochilor nostri.

| WR104 a răspuns:

Nu problema sunt avorturile.ci de ce facem copii nedoriti.acum probabil ne gandim la viol.pai din nou spun nu problema e violul ci de ce acesta exista.totul are un inceput o cauza si un efect.trebie gandita problema mai de la inceput sa evitam aceasta problema nu sa vedem cum o putem rezolva. oricum avortul este un minus al rasei umane si nu ar trebui sa existe asa ceva chiar si daca acel copil nu este dorit el trebuie sa se nasca apoi mai vedem.

| deeeeeebora a răspuns:

1.NU as face avort.
2.Sunt iresponsabile, dar le-as trata cu mila si dragoste, mai ales daca recunosc ca au gresit
3. le-as iubi pentru ca si Dumnezeu le iubeste...si pot deveni sfinte daca sunt curatate de Sangele Lui Isus

| whitehair a răspuns:

Grea intrebare!
Contra:odata cu eliminarea din viata reala a viitoarei fiinte umane, nu dispare numai aceasta ci si toti descendentii care teoretic ar putea apare din aceasta. Ce rezulta de aici? Saracirea zestrei genetice a speciei.
La fiecare avort este ucisa in mod constient o viitoare fiinta umana.
Implicatiile emotionale, psihice si nu in ultimul rand fiziologice prin care trece viitoarea mama nu sunt deloc de neglijat, multe din ele raman cu sechele in urma unui astfel de-hai sa-i spun doar-incident.
Pro: in functie de situatie-familii numeroase in care venirea unui nou copil chiar reprezinta o problema, viitoare mame care inamplator sau nu sunt iradiate iar fatul ar putea suferi malformatii, incompatibilitate intre mama si fat, probleme deosebite in mentinerea sarcinii.
Ar trebui subliniat in mod expres ca responsabilitatea conceptiei unei noi fiinte apartine in mod egal ambilor genitori, nicidecum numai femeii. Iar cand se pot folosi metode contraceptive destul de eficiente si nu se folosesc din diverse motive, atunci eu consider ca avortul reprezinta o crima.

| Anddrea a răspuns:

Eu nu as face avort oricare ar fi situatia, poate doar daca copilul se afla in pericol sa se nasca cu malformatii. Atunci da, as face avort. In rest nu. Chiar daca copilul rezulta in urma unui viol sau partenerul ma paraseste as pastra copilul. Nu consider ca e o crima totusi sa nu-l pastrezi dar nu mi se pare nici ceva normal. Vorba aia copilul n-are nicio vina. Stiu ca mama se va chinui cu el, va suferi ca este singura sau ca o sa-i aduca aminte mereu de viol dar e totusi un suflet care merita sa traiasca.
Mai degraba ar trebui sa fie gasite solutii care sa previna nasterea un copil nedorit, decat sa se gandeasca la avantajele si dezavantajele avortului.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Buna.
Eu personal, nu sunt de acord cu avortul doar in cazurile in care stii ca se poate naste un copil cu probleme, deoarece in zilele noastre sunt multe metode contraceptive pe care le puteam alege si intr-un fel si cei din invatamant sunt vinovati pentru ca educatia in scoli nu se face cum trebuie. Cert este ca nu avem dreptul sa condamnam pe nici o femeie daca face avort pentru ca, pana la urma nu stim care sunt motivele adevarate si este viata ei, alegerea ei, nu suntem noi Dumnezeu.

| SecretWish a răspuns:

Eu as face avort thinking
copilul nu este nascut.nu exista!