| alexandrunaj a întrebat:

Daca un corp cu masa de 100 kg cade de la 10 m la impactul cu solul ce forta va exercita asupra pamantului? Nu e pentru tema, vreau sa stiu cum influenteaza greutatea caderea libera.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu nimic, ori ca cade un avion ori ca cade un purec ambele cad cu acelasi viteza, nu are importanta greutatea

| oprescudorin11 a răspuns:

Mi-as rezerva dreptul sa-ti raspund 'filozofic', caci stiinta imi pare neputincioasa si ridicola la a putea raspunde serios la intrebarea ta!
Dar asta este optiunea mea si poti sau nu sa o iei in considerare vis a vis de alte pareri.
Daca te referi la Pamant (ca planeta), pot sa-ti spun ca nu are nici o influenta, acel corp interactioneaza doar cu planeta din care face parte, fac schimburi nesemnificative si conservabile de energie.
Conform legii fizice ( a doua parca, in care suma energiilor este constanta, se conserva, in acest caz nu sunt pierderi).
Fizic, greutatea difera de distanta de pamant.Caci are formula G=mg(unde g este acceleratia gravitationala ). Masa este o constanta (la viteze mici), g este variabila la distante mari dar constanta (cu aprox.) la distante mari.Forta de care intrebi este cgiar greutatea in cadere la capatul cursei, in momentul impactului. Poti sa o aproximezi cu formula F=G=mg.In realitate e supercomplicat, imposibil de calculat cu precizie TOTALA! Caci apar si multi alti factori(infiniti ca numar) :temperatura, concentratia atmosferei in zonele parcurse, umiditatea, undele electromagnetice, situatia Pamantului (variabila ) in raport cu alte corpuri ceresti, alti factori pe care nici macar nu-i gandim!
Dar la dimensiunile pe care le-ai enuntat, la scara universala NU CONTEAZA, la scara nanoscopica poate omora o furnica, poate si un om.Asta ca sa pastram si un zambet!

| oprescudorin11 a răspuns:

A propos! Daca acel corp de 100Kg, dizloca 110Kg de aer(avand un volum sau o portanta), atunci corpul va cadea in sus! Deci greutatea poate actiona in functie de asa de muti factori, incat este imprevizibila aprecierea impactului!

| antineutrino a răspuns:

Greutatea corpurilor nu influienţează căderea lor liberă. Toate cad cu aceeaşi acceleraţie gravitaţională, g. Viteza lor va diferi la impactul cu solul doar în funcţie de înălţimea de lansare.
În schimb, energia cinetică în momentul impactului depinde şi de masa corpului şi de înălţimea de lansare.