| ÎngerCretin a întrebat:

La ştiinţe sociale, la ce voi da tezele şi bacul? Mai detaliat despre GEOGRAFIE şi ISTORIE (am auzit ba că se dă la amândouă, ba că alegi una dintre ele. care este varianta până la urmă? )

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La specializarea "Ştiinţe sociale" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Stiinte socio-umane (Logica la clasa a IX-a, Psihologie - clasa a X-a, Economie sau Sociologie - clasa a XI-a, Filosofie - clasa a XII-a si a XIII-a)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy