| Andrei2991 a întrebat:

am frica de intuneric.Am 13 ani dar ma gandesc la lucruri creepy. Seara cand aud un mic sunet gen cand se urca o pisica pe acoperiusul casei, eu sunt paranoic si cred ca poate sa fie cine stie ce criminal, hot in serie. Imi fac griji pentru ca stau cu bunica si gen sunt o victima perfecta. By the way, stau la sat iar masinile nu trec incontinuu.Dar de fiecare data seara cand trece una si se aude zgomotul si se vede farul masinii pe geam am impresia ca vine, apocalipsa/armaghedon/meteorit super gigant. WTF?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru început ţi-aş sugera să-ţi schimbi avatarul.

| T0T a răspuns:

Ai o problemă și dacă nu ești în stare să o rezolvi singur du-te la psiholog, deși ar trebui să fii capabil să o rezolvi și singur, e creierul tău.

| sublime89 a răspuns:

Ai vazut prea multe filme/desene horror sau fanteziste, si ai citit prea multe teorii ale conspiratiei de pe net. Cred ca si tu realizezi ca sunt doar povesti, asa ca ar trebui sa realizezi si ca nu ai de ce sa te temi. Iti va trece frica asta in timp.

| untu a răspuns:

Uite cum facem: Intai roaga pe mama sau pe tata sa-ti ia o lampa mica de veghe care emite lumina foarte slaba si pune-o in priza in camera in care sa dormi,macar odaia nu mai este intunecata,ci este luminata de lumina slaba, apoi fa-ti rugaciunea,, TATAL NOSTRU" inainte de culcare, apoi te sui pe pat si sa te gandesti sau sa-ti amintesti ceva foarte frumos sau care ti-a placut mult si asa vei putea sa adormi linistit si sa nu iei in seama la orice zgomot ca nu se intampla nimic daca il ai in casa pe parintii sau bunicii tai, dar daca e ceva in curte sa fii sigur ca este ceva doar numai cand latra cainii! Inca ceva inainte de culcare sa bei o cana de lapte sau ceai cald de tei cu lamaie! Iti garantez ca nu o sa-ti mai fie frica, ci sa te umpli de curaj si vei adormi imediat!

| Anonimuserr a răspuns:

Lasă lucrurile creppy și gândește pozitiv. Cu siguranță ești și cu părinții în casă. Deci, gâdește-te câ nu are nimic ce să se întâmple în casă dacă ești cu ai tăi în casă. Fobiile astea se pot trata chiar de tine însuți, nu neapărat la psiholog.
Imaginează-ți lucruri frumoase, gândește-te la ce îți place ție.

| Darkmagic a răspuns:

laughing)
Nu incerca sa "tratezi" efectele, mergi direct la cauze.
Cauzele le-am identificat eu: ai o imaginatie puternica /ceea ce e foarte bine/...si te uiti la multe filme.

Ei bine, la orice film te-ai uita, cel mai tare s.f. sau cel mai scary horror, gandeste-te intotdeauna ca "langa" actiunea terifianta pe care o vezi tu pe ecran, ...se afla in realitate o intreaga echipa de filmare.
Adica 20-30 de insi care mananca sandwich-uri, beau tone de pepsi, si se amuza la scenele care pe tine te oripileaza si te fac sa-ti imaginezi noaptea "apocalipsa/armaghedon/meteorit", etc.
Daca vizionezi filmele in aceasta "cheie", in scurt timp vor dispare si "fricile" tale. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand o vizita la pshiholog.

Criminalii nu lovesc acolo...cel mai probabil sa fie hoti iar hotii nu se urca pe casa..ci incearca sa intre in casa gen sa deschida usi sau ferestre...

Noaptea incuie usile si ferestrele si pune ceva in usa si in ferestre pentru ca orice usa se poate deschide mai ales de cineva priceput iar cand o va deschide va face zgomot si atunci hotul va fugi.

Apropo. Te uiti la filme horror?

Iti recomand desene animate.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Stai mai mult in intuneric bezna si te vei obisnui + vei vedea ca nu se intampla nimic. daca te deranjeaza lumina de la far pune o patura pe geam sa nu mai intre in casa.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ai frici irationale. cel mai bine e sa iti infrunti fricile si de a dobandi autocontrolul.

| hummmer a răspuns:

Ia-ţi un câine mare, lasă-i lui paza casei.
Tu, seara vezi o comedie, un film pentru copii nu groază şi crime.

Nu trăi cu frică de nimic(doar de Dumnezeu), îţi strici tinereţea şi alta nu mai ai...

| Alexandra4500 a răspuns:

Incearca sa dormi cu lumina aprinsa si gandeste-te la lucruri frumoase. Iar inainte de culcare nu te uita la filme de groaza. Sau spre de exemplu daca iti imaginezi ca intra un hot in casa gandeste-te cum ai putea scapa de el, imagineaza-te ca un erou. Infrunta-ti frica, nu o lasa sa te controleze!winking

| Andrei2991 explică:

So,guys. chestia e ca m-am uitat acum o saptamana la cele mai ciudate apeluri la 911... Si a fost groaznic. Nu prea urmaresc filme... Cred ca am urmarit 6-7 filme in toata viata mea. By the way, linkul la video este asta, sper sa nu va lase sechele :)) https://www.youtube.com/watch?v=CLgr27OrX7Q

| vladut91 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema stii care e motivul insomniei?
-te gandesti la acele lucruri creepy, ( eu ma gandeam la ce fac maine )

Deci inchide ochii si nu te gandii la nimic, ( imagineazati un cadru negru si atat )

| Robert_Emanuel_Nagy_1998 a răspuns:

Iti recomand sa cauti un copac cu un trunchi sa nu fie mai gros decat o hartie igenica, al tai cu un fierastrau cauti un cutit mai mare si sculptezi din el o sabie mai mare, cu care o sa dormi noaptea! Cel putin asta am facut eu la 14 ani. Mult Succes!

| Maria_Jasmine_1990 a răspuns:

Si eu am aceeasi frica