| anonim_4396 a întrebat:

Care e scopul unui om in viata asta de *****? Am mai cautat si alte raspunsuri pana acum dar nu am gasit nimic clar. Poate nici nu exista vreun scop dar atunci ce sens mai are viata asta? Daca Dzeu e perfect dc. lumea e asta e atat de... ca doar El a creat.o? Intreb pt. ca m-am hotarat foarte serios sa ma sinucid cat de curand. Mi-e scarba de viata asta si de conditia de om. Nu cred ca e pacat sa ma sinucid, e dreptul oricui sa o faca. Ce o sa fac ca abia am 20 de ani sa mai traiesc asa aiurea inca vreo 40/50 pana se termina viata asta fara rost, cand eu nu pot nici sa adorm acum ca ma gandesc ca nu imi mai foloseste la nimic viata asta. Eu familie/copii/servici nu vreau sa am, nu ma intereseaza nimic din viata asta nasoala care intereseaza pe alti oameni. Nu am chef de nimic. Ce motiv as avea ca sa nu ma omor singur? M-ie scarba de viata asta. Poate daca exista Dzeu(nu sunt nervos sau suparat pe El ca ca altii care se sinucid) o sa ma inteleaga dc. m-am hotarat sa ma spanzur si ca trebuie neaparat sa ma sinucid pt ca El ar trebui sa stie tot si ca nu mai pot sa traiesc asa deloc si ca nu e vina mea ca exist.

28 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Gândește-te cum ar fi dacă ne-am sinucide toți. Nu e o idee bună. Poate mai bine ar fi să ne străduim să înțelegem viața. Dacă cumperi un aparat de la magazin și nu îțelegi cum funcționează, nu-l arunci la gunoi. Mai întrebi și pe alții, mai citești și pri cărți. Ideea e să înțelegi, că poate aparatul are totuși o valoare. Cam așa și cu viața. Dacă ne împotmolim și ni se pare că nu există o ieșire, ne pot trece prin cap asemenea gânduri. Dar nu trebuie să acționăm pripit. Graba strică treaba. E nevoie de puțină maturitate în gândire. Viața e ușor să o pierzi, dar e imposibil să o recapeți. Cu un gest necugetat poți să pierzi ceva de valoare, pe care nu îl mai poți lua înapoi. Viața are și multe parți frumoase. Gândește-te câte feluri de alimente gustoase există, câte peisaje din natură încântătoare - munți, văi, dealuri, izvoare cu apă, flori de diferite culori...Ce frumoasă e dragostea! să ții în brațe o fată pe care o iubești, și apoi să faceți împreună planuri de viitor! sa citești cărți și să vizionezi filme frumoase! să asculți melodiile preferate...lista e lungă. De ce să dai cu piciorul la toate astea? Doar așa că te-ai supărat cine știe pentru ce sau ai intrat în vreo încurcătură? Nu, ar fi un gest (cum spuneam) necugetat și neînțelept. Mai gândește-te.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Explica-mi cu argumente de ce ar fi o idee proasta ca umanitatea sa recurga la suicid in masa, te rog.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am alte argumente decât cele ce începusem să enumăr mai sus, adică părțile frumoase ale vieții. Nu ar avea sens să renunțe lumea la ele. În general nimeni nu vrea să comită acțiuni fără sens. Fără a filosofa prea mult, mă uit la faptul că majoritatea oamenilor vor să trăiască. Și nu e vorba de o majoritate de 50 +, ci de una pe la vreo 99 +. Cei care se sinucid sunt doar un mic procent. Și, după cum știm, de regulă dreptatea e de partea majorității; majoritatea decide ce e bine și ce e rău; în politică, în etică și în orice. Ai văzut, în Irlanda, recent, într-un referendum, s-a spus "da"; înseamnă că așa e bine (!). Cât de curând se va spune și în România "da", că doar și noi vrem binele. Scuze pentru aceste ultime ironii.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Interpretezi tu gresit, dorinta de a muri si curajul de a-ti lua viata sunt acelasi lucru in masura in care un bolovan si o nava spatiala sunt acelasi lucru. Oamenii nu se pot sinucide pentru ca intervine instinctul de conservare, nu pentru ca isi doresc sa traiasca.

Iar "noi" nu stim ca majoritatea are dreptate. Un calcul simplu va demonstra ca majoritatea planetei e formata din mediocrii si cretini. Facand o paralela rezulta ca parerea majoritatii e una mediocra si cretina, in niciun caz una care ar trebui sa decida ce e bine si ce e rau. Oamenii inteligenti, elita, sunt cei care determina ce e bine si ce e rau.

Daca "partile frumoase" ale vietii sunt motivul pentru care oamenii nu trebuie sa se sinucida ce facem cu oamenii ale caror vietyi nu constau in "parti frumoase", ci dimpotriva. Un depresiv cronic, un bolnav de leucemie, un copil cu cancer. Si lor tot partile frumoase le recomanzi? Pentru ca te asteapta o surpriza.

Iar "pentru partile frumoase" nu e nici macar un argument, e un citat din Oprah. Eu am cerut argumente logice, nu texte de coafeze.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil să fi interpretat eu greșit. Am spus și eu doar o părere, așa cum am văzut lucrurile la o primă vedere. Și nici nu am știut ca Oprah a spus asta.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Nici eu, eram ironic.

| WR104 a răspuns:

Why are we here?

Plastic… asshole.

| WR104 a răspuns:

Raspunsul corect il afli aici https://www.youtube.com/watch?v=NBRquiS1pis

| Mayar a răspuns:

A face un lucru semnificativ in viata, care SA RAMANA IN URMA, nu este nici o mare onoare si nici un mare sacrificiu, ci o DATORIE. Suntem creati dupa un plan si cu un scop, iar ratarea acestora, atat temporar, cat si vesnic, e o tragedie.

Exista, in acesti 2015 ani, destule modele care te pot inspira mai mult decat carti, filme, ore de curs sau teorii ascultate. A avea succes in viata presupune sa fii tu insuti inspirandu-te de la altii.

| doctorandus a răspuns:

Sunt autori care au ajuns la concluzia ca viata e lipsita de sens (Sartre, Camus) si au trait bine-mersi si confortabil. Poate ar fi cazul sa-i citesti ca sa te impaci cu lipsa de sens a vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te asteptam la Umbrella Corporation pentru experimente noi cu virusul T. Poate aici iti vei gasi scopul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa ma gandeam si eu.Pana la 20 daca nu mi se intampla ceva important, bum..pe pereti.A mai trecut un an, doi, nic deosebit nu s-a intamplat, senzatiile sunt aceleasi, de asta avem memorie ca sa le retinem, dar sa le faci continuu, aceleasi rahaturi, rad si hamsterii din roatita de alergat de tine.
Azi am interviu, ma simt perfect, imi pare rau ca nu ne cunoastem, as lasa la o parte orice curva daca as sti ca mama ta pune nuci in coliva aia.
Asta era pe 23 mai, ***! Ai murit? citesti de dincolo? spune-i lui God sa-mi omoare toate rudele apropiate, nu mai suport sa vad cum isi cheltuie banii aiurea.
Dude, am uitat, ziceai ceva de spanzurat? E cam aiurea cu funia de gat, adica, in caz ca nu te gaseste nimeni, sobolanii nu vor putea sa se suie pe tine, nu stiu, zic si eu.Sa incerci sa escaladezi funia aia ca sa mozolesti o ureche, protectia animalelor se va sesiza.
Bilet ai scris? Eu l-am scris in aramaica prima data, cred ca asta m-a si oprit, ar fi crezut ca-s posedat.
Eu zic ca viata e un privilegiu, adica dintre toate combinatiile pe care evolutia le-a putut nascoci, hop ai iesit si tu. Unic, ciudat in felul tau...nu-i nimeni ca tine.Trebuie sa gandesti la nivel global cand e vorba de tine! Cu uraniu saracit la Poli te-ai gandit? ei? hai ca parca viata are un scop acum.

| veryhonest a răspuns:

Daca familie, copii si servici nu vrei, atunci cauta si vezi ce-ti place sa faci. Ai o viata ca sa experimentezi si s-o traiesti asa cum vrei tu.

Daca vrei sa te sinucizi, atunci fa-o. Scutesti Pamantu de un om slab din punct de vedere mental.

| sellenaD a răspuns:

Cand esti pe punctul de a te sinucide se presupune ca nu iti mai pasa de viata. Asa ca esti liber sa-ti traiesti viata facand, vorbind, putrandu-te asa cum vrei. Dupa cum vorbesti nu se vede ca ai facut sau faci asta.Cine spune ca trebuie sa-ti faci familie si sa respecti reguli? Nu ai simtit vreodata ca vrei sa faci ceva, dar sa nu ai curaj? Daca da...acum e timpul sa incerci! Nimeni nu iti poate spune care e scopul tau in viata oricum..stiu ca daca simteai ca viata iti scapa printre degete, inainte de etapa asta a vietii tale in care monotonia si plictiseala te imping spre depresie, scopul tau ar fi fost sa lupti pentru viata. De ce crezi tu ca Dumnezeu te-ar intelge? Esti sigur ca dupa moarte nu vei mai simti nimic, ca nu exista si altceva din care sa nu mai reusesti sa iesi si sa fie mai neplacut? Mama ta merita asta? Chiar daca in perioada aceasta nu vezi nimic interesant cu siguranta exista ceva si pentru tine.Conteaza pentru tine daca esti considerat normal sau nebun? Majoritatea, decide care este un comportament normal si care nu. Actul suicidal nu e!

| sellenaD a răspuns:

Religia ar trebui sa se bazeze pe credinta nu pe frica! De ex. in biblie scrie afara sunt fricosii...Nu trebuie sa fii geniu sau sa faci mari descoperiri, inventii ca sa-ti vezi scopul in viata, daca majoritatea nu ar fi mediocrii cine ar mai fi geniu?

Răspuns utilizator avertizat
| Yo77 a răspuns:

Pana la urma raman la concluzia mea. Mai am o singura problema ca tot m-am hotarat sa ma omor: daca pateste mama ceva cand vede ca m-am omorat? Ca nu prea e rezistenta ea si poate ii vine rau si pateste ceva. Oricum am sa o fac. Trebuie sa o fac, sa scap de viata asta blestemata, e decizia mea. Urasc viata asta, trebuie sa scap intr-un fel de ea, cred ca asa e cel mai bine pentru. mine

| doctorandus a răspuns (pentru Yo77):

Viata era lipsita de sens obiectiv dinainte de a te naste tu si va ramane lipsita de sens si dupa ce mori tu, moartea ta nu va schimba asta cu nimic, deci este lipsit de sens sa te sinucizi.

| Yo77 a răspuns:

E lipsita de sens si e si naspa. Daca ma sinucid scap de ea, nu e lipsit de sens sa o fac happy

| Yo77 a răspuns:

Let's face it: poate asa e. Desi nu ma consider frustrat si nici incompetent intelectual. Poate am o viata ratata d.p.v.v. profesional dar mai mult datorita problemelor si intamplarilor pentru ca sunt o persoana ghinionista. In sfarsit o persoana care a inteles pieceofMind ca nu e ceva total gresit sa o fac. Imi pare bine ca am vazut pe net ca mai exista astfel de persoane care inteleg ca si asta e o optiune. Adica la un moment dat poate fi o optiune justificata. Exact ce am zis ca familie/copii/servici nu imi doresc. Nu imi doresc nimic de la viata asta nici nu inseamna ca sunt nebun sau bolnav psihic.

| Yo77 a răspuns:

Nu am zis ca umanitatea ar trebui sa recurga la suicid in masa. Cand am zis? Nu am facut-o inca, am zis ca sunt hotarat sa o fac in curand cand consider eu ca e potrivit.

| Yo77 a răspuns:

Nu am zis de majoritate. Am zis ca si asta e o solutie in unele cazuri. Multora le este frica sa o faca sau le este frica de moarte. Si religia se bazeaza pe frica de la inceputurile ei: frica de necunoscut si frica de moarte sau frica de iad/de pdedeapsa. :-)

| Yo77 a răspuns:

Aseara voiam sa o fac pentru ca sunt hotarat dar nu am dus-o pana la capat pentru ca din intamplare riscam sa fiu prins desi era ora 3 noaptea. Cred ca mai trebuia sa astept un pic si reuseam. Mi-e si un pic frica sa o fac dar am observat ca daca sunt calm cand o fac, cand corpul amorteste si ametesc dispare si frica. Mai exact m-am strans de gat cu un tricou. Metoda asta o stiu de la tv, e important e ca sangele sa nu mai ajunga la creier pentru a ameti repede cu cat mai putina durere si sa fiu singur acasa cand o fac. Alta intrebare foarte importanta este ce pot sa fac eu daca mama pateste ceva cand ma vede mort? Mai mult asta ma gandesc sad Mi-as dori sa dispar,sa nu mai exist dar nu se poate. Aseara cand eram aproape inconstient simteam asa ca ma eliberez,nu mai simteam nimic. Daca Dzeu ne iubeste de ce nu ne da dreptul de a renunta fara chin la chinul asta de viata? Adica sa nu mai exist nici aici, nici in iad, deloc. Pt ca oricum trebuie sa o fac si mi-as dori sa se termine tot adica nici sa fiu pedepsit sa ajung in iad nici sa mai exist intr-un fel pentru ca nu ma simt vinovat pentru ca vreau sa scap de viata asta, nu fac nici un rau daca o fac.Dc sa ma pedepseasca ca vreau sa scap in pace de chinul asta de viata? Adica Dzeu nu ne da dreptul sa facem absolut nimic, nici macar sa renuntam? Ce fel este iubitor de oameni atunci? Dc m-ar pedepsi daca eu vreau sa ies prin sinucidere adica ma obliga sa traiesc? Nu inteleg deloc existenta asta. Cu siguranta ca eu daca as fi avut dreptul sa aleg inainte sa ma nasc as fi ales sa exist aici dar sa am dreptul sa ies din viata in pace fara sa fiu pedepsit daca nu am facut greseli pentru a merita iadul. Despre faptul ca mama ar putea pati ceva cand ma vede mort nu am ce sa fac sunt fortat sa o fac fara sa pot controla lucrul asta. Nu e adevarat ca daca sunt hotarat sa o fac nu imi mai pasa de nimic, sunt constient inca: vreau sa termin viata asta in pace, e normal ca nu vreau sa fac rau nimanui, daca asta nu mi-ar fi pasat era grav, inseamna ca inebuneam sau eram inconstient. Eu sunt constient vreau sa se termine fara sa fac cuiva rau dar sunt fortat sa o fac poate ar fi mai usor pentru ea daca ar intelege ca asa e mai bine pentru mine. Oricum ma simt vinovat pentru ca sunt un gunoi si nu o sa fiu aici sa am grija de parinti la batranete cum au avut ei grija de a lor. Poate ca era mai bine daca o faceam mai devreme, acum cativa ani de cand am inceput sa realizez ca imi doresc sa scap dar nu m-am gandit la sinucidere. Nu am ce sa o fac sunt fortat sa ii fac sa suporte si asta sad

| anonim_4396 explică (pentru Yo77):

Sabin incerca sa spuna ca viata este pana la urma o experienta si tu esti pregatit sa renunti la ceva ce nici macar nu cunosti. Da, viata este uneori de rahat si nu are sens. In acelasi timp exista clipe in care simti ca poti zbura si ca timpul sta pe loc. Tot ce simti tu, deznadejdea, frica, tristetea nu sunt mai mult decat un dezechilibru chimic la nivelul creierului. Suferinta, durerea sau tristetea nu exista in realitate, nu sunt decat raspunsuri ale creierelor noastre la exterior. Ce trebuie sa intelegi este ca nu exista a doua sansa, asta nu e un joc pe calculator. Ai sansa sa simti atat de multe, sa vezi atat de multe, sa plangi, sa razi, sa iubesti... Iar tu vrei sa renunti la toate astea fara ca macar sa fi trecut prin ele. Mai gandeste-te, asta e tot ce ai si tot ce vei avea vreodata. Poate in cativa ani vei avea ocazia sa vezi un apus de soare de pe culmile unui munte sau sa vezi zambetul propriului copil. Esti pe cale sa renunti la tot. Eu zic sa te gandesti foarte bine la ce faci.

| Yo77 a răspuns:

Am zis deja de doua ori ca nu vreau sa am copii/familie.

| Yo77 a răspuns:

Deloc. Nu sunt egoist. Aata e alta ideea a oamenilor religiosi; esti egoist, refuzi viata care e un dar de la Dzeu, nu ai incredere ca Dzeu te poate ajuta, nu crezi in Dzeu... Etc. Ideile astea le stiu deja.

| Yo77 a răspuns:

Viata e naspa.

| 9DarkSoul9 a răspuns:

Esti un egoist! Sunt sigura ca nu te-ai gandit nici o secunda la nimeni altcineva decat la tine! Poate ca inca nu ti-ai gasit scopul in viata si vrei sa te sinucizi dar nu cred ca te-ai gandit ca poate TU esti cel care ajuta pe altul sa isi gaseasca sensul in viata, ca daca tu te sinucizi refuzi si altui suflet de pe pamantul asta sa isi gaseasca sensul, daca TU esti sensul alcuiva sinucigandute o sa distrugi viata altcuiva? Nu, nu te-ai gandit dar mai bine ai face-o inainte sa distrugi o alta viata.