| KentmanxD a întrebat:

cum se poate avea personalitatii multiple? tare mult imi doresc sa am asa ceva, si sincer nu stiu daca am sau nu asa ceva in mine. Cum pot sa mi dau seama daca am sau nu am Personalitate multipla? mie sa fiu singur mi se pare o prostie vreau cel putin 6 personalitatii, cum pot sa le am? Una, sa fie dura, a-2-a sa fie bun la tot ceea ce face, A-3-A sa fie bland, A-4-A Cand ma cionesc sa apara un batran, A-5-A Sa fie cuceritor, A-6-A, Sa fie adormit... Cum as putea sa le obtin?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

De ce vrei sa ai mai multe personalitati? Asta inseamna sa fi fals! Nu inseamna azi bland si maine indragostit, asta tine de o singura calitate.
Persoana cu mai multe fete cum se spune, sunt persoanele in care sunt rele, care le place sa faca rau celor din jur, ca asa sunt ele ca si personalitate.

Am cunoscut astfel de persoane in viata mea destule si sincer chiar nu vreau sa am de-a face cu ele.

Iti dau un exemplu cum sa ai mai multe personalitati, ca ceea ce ai insirat tu, este doar o "fata" de-a ta, o insusire/personalitate cum esti tu.

Una dintre cele mai bune prietene pe care o aveam din gimnaziu pana la terminarea facultatii si dupa, ca om avea multe personalitati: azi era o persoana buna cu tine, faceam glume, vb normal si apoi te manca pe la spate pe la altii cu diverse minciuni si purta foarte multa invidie.

O alta persoana cunoscuta in viata mea, se dadea o persoana amabila, buna la suflet, iar cand nu mai era cu noi in grup, ne vorbea pe la spate, spunea minciuni, de la ceva mic il "inflorea", invidie multa si pune diverse persoane sa ma vorbeasca de rau sau sa provoace cearta la locul meu de munca (care la randul lor lucrau in aceeasi firma) pentru a fi data afara ca si cum eu faceam acele treburi "necurate"... aratau ca bune prietene la inceput, cu suflet bun, pline de romantism, desi ele erau niste persoane cu probleme mintale, cu suflet rau... Astfel de persoane cu multe personalitati, nu sunt oameni normali. Din asta pierd in viata, isi inchid destule usi in fata lor, nu lasa niciodata un loc de "Buna Ziua". Ele se cred superioare in fata celorlalti, desi sunt cele mai proaste, persoane fara inima.

Crede-ma este bine sa fi tu si sa nu ai mii de personalitati, asta inseamna sa nu fi om. Sa fi doar pentru tine, cum s-ar spune doar pentru c*rul tau sa ai totul si pentru altul ciuciu.

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te trezesti des cu gratii pe geamuri, pereti tapitate, iti lipseste clanta de pe usa si e inchisa, camasa ta n-are nasturi si e legat in spate, atunci ai sanse sa ai personalitati multiple (printre alti diagnostici).
big grin

| Shammal a răspuns:

Poti sa incepi prin a exersa fiecare personalitate in parte, iti faci niste notite cum s-ar comporta fiecare si exersezi, ca un fel de actor. La un moment dat poti sa te identifici atat de bine cu personalitatea pe care o exprimi incat devi ea. Enjoy, have fun! tongue

| KentmanxD explică (pentru Shammal):

Imi pare rau dar am dat deja funda. =) Mersi ca macar tu nu criticii, ca cei de mai sus ti-as fi dat funda dar ai raspuns prea tarziu.

| Shammal a răspuns (pentru KentmanxD):

Stai linistit, ma bucur ca iti place si apreciezi raspunsul meu prin cuvinte; fiecare e in felul lui, mie-mi place sa vad solutii pentru o provocare big grin legat de ce se zice mai sus eu n-as cataloga ca o boala persoanalitatea multiplawinking seara faina.

| KentmanxD explică (pentru Shammal):

Multumesc Fain, am crezut ca si tu o sa criticii ca aia de sus ca cica personalitatea multipla este o boala mintala lol... Eu nu as crede asa ceva.

| KentmanxD explică (pentru Shammal):

Se obtin foarte greu astea? personalitate multipla?

| Shammal a răspuns (pentru KentmanxD):

Fiind ceva ce te pasioneaza as zice ca nu, atunci cand faci ceva care-ti place nici nu simti cand il faci, esti cufundat in ce faci acolo

| Intruder19 a răspuns:

Asta e o boala copile, nu ti le faci tu. Poti avea o personalitate in care esti gay, alta in care te ranesti singur si multe altele in general nasoale.

Ce vrei tu nu se poate.

| K0sti a răspuns:

Tie ti-ar trebui ceva minte se pare...

| Dismally a răspuns:

Iti recomand o trepanatie, ar putea sa te ajute happy

| Clorox a răspuns:

Esti constient ca este o boala mintala? Sigur nu iti doresti asa ceva... Este ca si cum ai vrea sa fii in carucior, nu-i doresc nimanui asa ceva... Nu-i cum pare

| Dorotheea21 a răspuns:

Lasa CSul si iesi afara.
E un lucru bun ca nebunia nu este contagioasa. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am gasit pe olx un anunt :"schimb sindrom personalitati multiple cu sindrom cushing!"Eu as face schimbul, doar ca detin sindromul borderline si nu vrea acest schimb.

| Deliiiia a răspuns:

Hei Viorel. Ce pot sa-ti spun, personalitatea multipla de care vorbesti tu este o boala psihica, mai exact tulburarea de identitate disociativa. Subiectul pare intr-adevar interesant, mai ales marturiile celor in cauza si te duce cu gandul la cat de distractiv ar fi sa experimentezi si tu boala si cat de admirativ te-ar privi restul. Pana nu traiesti pe pielea ta simptomele nu-ti vei putea potoli entuziasmul.

Dar hai sa vedem un pic cauza dorintei tale. Doresti sa fii diferit, interesant? Esti singur? Doresti sa le faci pe toate odata?

Hai sa luam ce-a de-a 2-a personalitate expusa de tine, una in care individul sa fie bun la tot ceea ce face. Suna bine, nu? Dar cum crezi ca se poate crea din nimic o persoana buna la toate? Exista o astfel de persoana? Ca sa fii bun la sport, la invatatura, la muzica trebuie exercitiu si timp, dedicatie, nu doar sa-ti doresti sa apara dintr-o data o parte de-a ta latenta care te va salva de tot si toate.

La fel sila a 5-a, toate aptitudinile se invata prin incercari. Contureaza-ti personalitatea dupa un model frumos. Doreste-ti ca tu sa fii versiunea ta cea mai buna. Imbogateste-ti aptitudinile sociale, concentreaza-te pe exterior, vei vedea ca dorintele astea nici nu mai conteaza.

Iar acum, pentru distractie, poti incerca cursuri de actorie, astfel incat sa te transpui in pielea personajului. Mult mai placut decat o boala psihica.

Daca mai ai intrebari sau ai nevoie de sustinere ma gasesti pe privat happy

| DumitruS a răspuns:

rolling on the floor))) Iesi naiba afara din casa si lasa prostiile.

Pana la personalitate multipla pune mana pe o carte de gramatica si invata sa scrii. "Sa fiu sincer" nu "sa fiu singur".

Apoi, nu-ti trebuie personalitate multipla ci sa stii cum sa te comporti in societate si cum sa discuti cu diferite persoane in diferite situatii.

| Ivy86 a răspuns:

Eu zic sa mergi la munca...sa vezi atunci personalitate multiplă...eu am impresia ca mai ai de lucrat la a ta!

| RoxanaGhost a răspuns:

Man,nu-ti mai dori asa ceva.E o boala serioasa.Ti-o zic din experienta...

| Ionutszu a răspuns:

Buna. Ei bine nu cred ca ti-ai dori, eu am asa ceva, nu intr-un stadiu extra avansat. In multe cazuri cand intervine cealalta personalitate apare amnezie in cazul celei dintai. Nu ti le coordonezi singr, majoritatea cazurilor sunt total aleatorii fiind boli mintale grave, alteori au nevoie de stimuli externi.

| NyctophobicGhost a răspuns:

Hai lasa, maine poimaine o sa vrei si parkinson ca sa te dai ciumeg prin cluburi.Io ma laudam ca am Tourette si m-au intrebat cate locuri are si daca am aer conditionat in el.

| euu33 a răspuns:

Dar nu vrei si altceva? Eu zic ca ar fi misto si o psihoza ceva, de schizofrenie ce zici? Ar fi misto sa ai si tu halucinatii sa vezi cum e, si asa o sa fi si jmecher si diferit. A ba nu, stiu, cel mai bine ar fi sa fi psihopat, ar fi misto. Toate cele bune si sper sa ajungi sa ai toate bolile mintale existente. Ca stii cum se spune, trebuie sa le incerci pe toate in viata asta.

| Clorox a răspuns (pentru euu33):

Esti nebuna laughing Pacat ca unii nu inteleg ce este o boala mintala! laughing

| euu33 a răspuns (pentru Clorox):

Adevarat, dar cel mai rau imi pare de aia care nu inteleg ironia

| Clorox a răspuns (pentru euu33):

laughing

| R1pstar a răspuns:

Asta se intampla cand primesti calculator de la 5 ani si ai acces pe internet si te uiti la multe anime-uri / filme

| Neyter a răspuns:

Eu am personalitati multiple si acum cum citesc parerile voastre despre cei cu personalitati multiple ma fac sa vad cum ma vor vedea ceilalti daca stiu cum sunt.
Este fain sa ai personaltiate multipla (PM), dar este si enervant uneori cand nu te intelegi cu restul din tine
Nu e ca o zi e bun o zi rau, nu toti vor sa faca rau celor din jur, nu toti sunt la fel depinde de cine controleaza personalitatile multiple pentru ca eu stiu cum e si uneori mi-e greu sai controlez, dar m-am obisnuit cu ei, sunt ca fratii carora pot sa le spun orice sa sa discutam chiar daca pare imposibil, dar pot sa vorbesc cu mine fara sa stiu ce raspuns imi voi da.
Nu poti avea PM doar pentru. ca ti se pare fain, trebuie sa te nasti vu asa ceva sau sa o ai din copilarie. Daca vrei sa stii daca ai PM intreaba-te ceva si incearca sa porti o discutie cu tine fara sa tegandesti la raspunsul pe care til dai, daca ai voci in cap
Sper ca ti-am dat o parere buna despre PM si sper ca am fost de ajutor si pentru restul

| setmefree a răspuns:

De ce ti-ai dori o boala mintala, copile?

| dydyfy a răspuns:

Tu esti sarit? cum sa vrei asa ceva? Stii. Ca oamenii care o au sunt bolnavi... doamne ce intrebare

| KentmanxD explică (pentru dydyfy):

Da ba 5 ani, mie nu mi se pare deloc o boala atat de rea.