| Rareșdobrila2 a întrebat:

Salut TPU! Eu am aflat ca pot sa vad în spectrul infraroșu apropriat.Mereu când ma uit la vreo telecomanda ținând apăsat pe orice buton de la telecomanda vad acel led ir cum pulsează, se opreste si se deschide mereu in cateva milisecunde(chiar si ziua se vede foarte bine).La fel si la camerele de supraveghere noaptea(pentru ca atunci activează ledul ir) vad ledul Ir chiar de la 100 de m.Eu am vazut lumina infrarosie emisa de telefonul meu cand filmeaza, mereu cand filmez se aprinde un led are are 940nm daca nu ma insel.Intrebarea mea este:este normal pentru un om sa vada aceste chestii sau sunt vreun ciudat? Mulțumesc frumos anticipat.​

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Probabil ai vederea foarte bună pe un anumit spectru.
Esti bun de paznic de noapte.

3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Nu esti ciudat. Ai o buna acuitate vizuală.

| KovacsB a răspuns:

Eu vad chiar pana la 996nm.
Am masurat cu o ruleta.

| Standt a răspuns:

Toti vedem camerele de supraveghere noaptea. La fel si la elefon, etc. Doar cine are probleme oftalmologice poate sa nu le vada.