| catearina3211 a întrebat:

imi puteti enumera cel putin 3 cauze ale tensionarii relatiilor romano-sovietice. in perioada interbelica. va rog multt. e foarte important.(funda este garantata celui care ma ajuta macar putin )

Răspuns Câştigător
| MagicSmile7 a răspuns:

Problema Basarabiei este cea mai mare cauza care a dus la tensionarea relatiilor romano-sovietice."Unirea de la 27 martie 1918 nu a fost recunoscuta de Rusia Sovietica.Deasemenea erau abordate discutii contradictorii ceea ce tine de tezaurul romanesc, minoritatile, situatia de la frontiera, navigatia pe Nistru. Punctul culminant al tratativelor l-a constituit Conferinta romano-sovietica de la Viena din martie-aprilie 1924. Discutiile s-au axat exclusiv in jurul Basarabiei.Din cauza pozitiilor incompatibile ale celor doua delegatii, tratativele de la Viena s-au intrerupt.In perioada ce a urmat dupa Conferinta, relatiile dintre Romania si U.R.S.S. s-au inrautatit si mai mult.Guvernul sovietic a intreprins actiuni vadit dusmanoase in scopul destabilizarii situatiei din Basarabia si a subminarii autoritatilor romanesti. Deasemenea in 1934-1939 se deterioreaza relatiile romano-sovietice ( in anii 1929-1934 se stabilizeaza relatiile dintre cele doua state, Romania semneaza pactul Briand-Kellog, Protocolul de la Moscova...) in conditiile agravarii situatiei internationale din Europa."Daca ai nevoie de detalii, faci semn, pentru ca am gasit niste informatii valoroase intr-un vechi manual de istorie si am selectat doar unele propozitii ce mi s-au parut mai importante.