| anonim_4396 a întrebat:

Numai pe mine ma deranjeaza fiinta umana si oamenii in general(stiu ca si eu sunt una,asta nu inseamna ca sunt ca restul)
Adica,avem trupurile atat de compleze din punct de vedere anatomic,psihologic si chimic,cu legaturi si relatii extraordinar de compleze intre celulele noastre,putem forma legaturi sentimentale si putem rationa,atat de complecsi si totodata atat de PROSTI.
Noi ne mandrim cu infanteristii nostri dragi, cu militarii nostri de onoare, pe cand ei sunt doar niste papusele ce danseaza dupa bunul plac al prostiei si al greselii umane.Cand auzim de soldati,prostii se gandesc "Wow,om de onoare,merita respect",pe cand omul,daca era suficient de evoluat omul nici macar nu ajungea la razboi,deci soldatii nu ar mai fi primit bani pe degeaba si nu ar mai fi marsaluit pe sunetul muzicii,daca omul nu ar fi fost prost.
Inca un "fact"al realitatii mai sunt dansatoarele si cantaretii(ce fac ei? Canta? Si ce?) daca nu ar fi existat ei credeti ca specia ar fi disparut? Eu cred contrariul,am fi evoluat"In adevaratul sens al cuvantului".In loc sa avem cercetatori,medici specialisti si matematicieni,avem femei goale la bar,filme porno,manele si alte idiotenii ce trag ca o ancora civilizatie si o scufunda.
Iar ultimul lucru,pe care il urasc si mai mult,ii detest chiar,sunt ateii(scuzati-ma daca va insult),ei nu cred ceea ce nu au vazut dar continua sa spuna ca religia este o prostie si o minciuna(chiar daca,nu au vazut ca este o minciuna asa ca de ce ar crede asta, isi incalca regulile?)Cum poti crede ca "Nimicul"a facut Bing-Bang-Bum si am aparut bietii de noi asa, aleatoriu.Totul este mult prea complex,mult prea detaliat si,totul este PERFECT si ECHILIBRAT.Ok,atomii sau unit intre ei formand molecule,moleculele la fel,formand particule si tot asa,dar atomii de unde au aparut? Bing-Bangul de ce s-a produs? Daca exista un Univers paralel de unde a venit bing-bangul,acel univers cum a aparut si cel de dinaintea lui?
Astept pareri,acuma ramane de vazut daca mi se accepta intrebarea, vreau sa vad ce explicatii mai plauzibile aveti si cum percepti voi lumea asta mizerabila.
PS:"Cel ce v-a combina religia cu stiinta, acela v-a intelege lumea ce il inconjoara"-Eu 2014

Răspuns Câştigător
| BenWilde a răspuns:

Buna, sunt ateu. La inceput ai enuntat anumite motive pentru care soldatii sunt inutili, ba chiar fac rau lumii. Sunt de acord cu acest lucru. Acum, gandeste-te la cate razboaie au fost din cauza religiei, la cum se cheltuiesc miliarde de euro pe biserici, pe cand banii se puteau duce in spitale, sau scoli. Cum "credinciosii" isi bat joc de tot ce e in jurul lor, apoi se duc la biserica si marturisesc, si se cred sfinti. Urmatoarea intrebare mi-am pus-o de multe ori: "Ce tata si-ar obliga copiii sa stea la picioarele lui, sa aiba mintea inchisa, sa gandeasca doar ce ii permit 'niste reguli', si la fiecare intrebare sa i se dea un raspuns evaziv (pentru. ca la 70% din intrebarile pe care i le adresez profesoarei de religie, raspunsurile sunt:" Oamenii inca nu inteleg. ", sau alte raspunsuri de genul acesta.)." Eu sincer, ca tata as fii foarte mandru sa stiu ca, copiii mei au o gandire proprie, si se descurca singuri, fara sa imi multumeasca in fiecare seara pentru nu stiu ce. Doar prin simpla lor crestere si izbanda in viata, sunt mai mult decat fericit. Religia este o inventie masonica ca sa tina oamenii cu capul in jos si sa nu poata pune prea multe intrebari. Si ca sa iti intregesc informatiile despre atei, ei nu urasc religia. Doar nu cred in ea, si isi vad de viata. Nu avem nimic cu niciun credincios, si va respectam in totalitate deciziile si perspectiva vietii. Problema este ca cei credinciosi ne judeca mereu, din care reiese cine e cel rautacios. Un alt lucru care nu il consider foarte 'religios' la crestini, este tendinta lor permanenta de a critica absolut tot (tu esti un exemplu). Cat despre muzica, eu o ador, si m-a ajutat emotional de multe ori in situatii mai dificile. Si nu te obliga nimeni sa asculti manele, si eu le detest enorm de mult, dar cand dau de cocalari si tigani, doar grabesc pasul si scap. Imi cer scuze pentru. raspunsul lung, si orice exemplu pe care l-am dat are si exceptii(ca sa nu insult pe nimeni personal).P.S. Nu se pune cratima in cuvantul "va" cand este la viitor.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru BenWilde):

Ah,nu am observat greseala aiahappySriam repede.
Si ca sa stii,pe mine,religia ma motiveaza sa pun mult mai multe intrebari si sa imi gasesc singur raspunsurile,nu ma pot numara printre persoanele religioase,crestine sa spunem asa,ci doar cred in existenta unui creator,asa pot intelege,pana cand se va dovedi ca nu este asa(daca se va dovedi),dar nu ma dau in vant dupa toate ritualurile astea,ma bucur cand le practic,dar nu pot spune ca le plac si ca le-as practica permanent,o fac mai mult pentru a nu ma desprinde din societate si pentru ca nu stim inca adevarul ca ar exista/sau nu ar exista,dar e bine sa le urmezi ca sti tu,nu patesti nimic daca tu crezi si nu exista,nu ai cum sa stii, chiar nu ai.
Iar faza cu razboaiele datorita bisericii si banii pe biserici, din nou, prostia omeneasca, in cele 10 porunci omului i se spune clar se sa faca si ce nu,dar omul a luat credinta ca pe un simbol propriu in care toti trebuie sa creada si cei ce nu,sunt pagani si merita pedepsiti,dar religia nu a fost menita sa fie asa,omul a vrut sa fie asa.
A,si crestinii nu critica(cel putin cei cu adevarat crestini) ei accepta(se prefac ca accepta).
Ti-am acordat funda, datorita faptului ca tu, ai avut singurul raspuns inteligent de aici, de unde poti vedea si tu ca ce am spus s-a adeverit chiar in topicul asta, oamenii sunt prostihappy

| BenWilde a răspuns (pentru Andrei123654789):

Intr-adevar, nu ma costa nimic doar sa cred. Dar cum am spus, ateii nu au absolut nimic impotriva religiei, ei pur si simplu nu se gandesc la astfel de chestii, si isi vad de viata. Cred si eu ca este posibilitatea ca cineva sa ne priveasca/pazeasca, dar nu are nicio legatura cu ce spune religia. Fiinte superioare sunt, cu siguranta, dar sunt creatii ale naturii la fel ca noi, doar ca mai inteligente. Agreez faptul ca pentru tine religia este o motivare si te ajuta sa te orientezi in viata, este un gand placut si linistitor; doar nu te apuca sa devii innebunit dupa reguli, si traditii, si povesti de tot felul. Mersi pentru funda, si succes.

50 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Venind toate aceste critici de la cineva atât de inteligent, filosof şi "complez", ironia e savuroasă.
Mai spune!

| Andrei123654789 a răspuns (pentru NOname):

Heey.Nu te lua de tastatura mea, unu la mana.
Si doi, toti suntem la fel din punct de vedere anatomic, chiar si tiganii, dar psihicul e cel ce dauneaza.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

laughing

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Mădă0611):

Razi,putina dopamina si endorfina in creierul tau micut nu strica.
By the way, rasul nu era un raspuns.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Andrei123654789):

laughing cine vorbeste de creier micut. Prietenas, ti-a zis popa la biseriCA CA ateii e naspa, nu? Eu sunt atee, pot sa nu cred "in" big-bang si sa nu cred nici in zeul tau, pot sa nu cred nici "in" evolutie. Tu de unde stii ca fix zeul in care crezi e cel care a creat tot ce exista? Bai dă uei, nu tie iti raspundeam.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu am spus asta.Si frumoasa gramatica.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NemNUZ):

20 de minute pentru o aberatie? Noup. "pe intelesul tau happy" Sa iti spun si eu, pe intelesu tau. Prietenas, cum ziceam, pot sa nu accept big-bang-ul sau evolutia, zeii venerati tot ies din ecuatie daca iti folosesti mintea, eu mi-o folosesc.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Andrei123654789):

Si atunci ce treaba ai cu ateii? Da, multu, stiu ca e frumoasa, cum stiu si ca dusmani imi poarta pica ca n-are valoarea mea. smug

| NemNUZ a răspuns (pentru Mădă0611):

Http://assets.sport.ro/......inea_3.jpg
de asta am dat din greseala si e destul de realistica;) :))

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca ti-ai folosi-o nu ai mai raspunde la critici tot cu critici.Te crezi mai desteapta decat altii ceea ce te face o proasta.Din cate ai putut vedea,singurii inteligenti de aici,au fost,cel ce a avut raspunsul castigator si NemNUZ,fiindca au acordat serioritate.Tu ai fost amuzata de absolut tot,tu nu crezi in absolut nimic si iti urmezi calea batatorita si intunecata a vietii,pana cand te vei izbi de o stanca si nu te vei putea ridica.
"Eu nu pot accepta existenta unei fiinte atotputernice ce se implica in vietile noastre,dar ma pot multumii cu misterul ce ni-l rezerva universul si gandul ca moartea poate avea un decurs mult mai complicat decat stim,iar din acest punct de vedere, ma consider un om, profund religios"-Albert Einstein.
Scuze fata, el si-a folosit creierul, nu tu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Andrei123654789):

rolling on the floor ce insemna pentru Einstein religie/religios nu e ce inseamna pentru tine, probabil lins moaste, huiduit oamenii care gandesc, s.a.m.d, el era panteist, prietenas. Bineinteles ca m-am amuzat de tot, inca ma amuz, foarte tare chiar. laughing Nu stiam citatul ales de tine, dar e fix ce ziceam eu, nu cred in zei, si pot sa nu cred in anumite teorii stiintifice, deci intrebari fara raspuns, mister. Multumesc pentru compliment.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NemNUZ):

Mai bine asa decat sa distrug lumea pentru ca ma consider superioara altor forme de viata. http://25.media.tumblr.com/tumblr_lagstlhkmW1qdhhkpo1_500.jpg

| Mădă0611 a răspuns (pentru NemNUZ):

Dureaza pana se modifica raspunsul, so, nu-l editez, postez: pe mine nu m-a enervat deloc, ma amuza cum niste unii inchisi la minte cred ca pot enerva atat de usor pe cineva care intelege lumea cat de cat.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu nu ai intrebari.Refuzi misterul si anumite aspecte ale realitatii.
Noapte buna!

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si am mai spus, pentru mine credina nu e rezum la lins moaste, nu sunt un traditionalist, dar curiozitatea ma determina sa observ si sa analizez tot ce se poate.Nu sunt credincios! Da nu sunt nici ateu.Il admir pe Einstein, fiindca e singurul om care a avut aceleasi concepte despre viata ca si mine.

| NemNUZ a răspuns (pentru Mădă0611):

La ultimul,, re,, nu stiu ce ai vrut sa scrii, o tu, care intelegi lumea,, cat de cat,, incearca sa scrii in romana laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Andrei123654789):

Am, multe chiar, cum crezi ca am redevenit atee?
Tot zici "noapte buna!" dar nu pleci, stiu de ce.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Andrei123654789):

Einstein era panteist, adica nu teist, eu am ajuns la concluzia ca natura e singura creatoare inainte sa ii aflu credinta/credintele, as putea spune ca sunt panteista, dar nu, sunt atee, ateu inseamna doar fara zeu, adica fara credinta in personaje imaginare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NemNUZ):

O tu, care postezi link-uri cu imagini si nu citesti ce postezi: reclama-care-i-a-enervat-la-culme-pe-atei-ce-mesaj-continea_3 punct jî pî gî.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar natura s-a format de una singura? Atat vreau sa stiu, cum vezi tu natura asta.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Mădă0611):

Fiindca imi tot bipaie telefonul cand dati voi cate un raspuns si nu pot dormihappy

| NemNUZ a răspuns (pentru Mădă0611):

Am citit big grin, acum ai facut descoperirea? Nu prea vad legatura, dar oricum banuiesc ca te-a enervat si pe tine sad ca pe toti ateii care cunosc lumea,, cat de cat,, laughing ori sti ori nu sti, ca si la gradinita happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru NemNUZ):

Sigur ai citit, sigur, foate sigur, cel mai sigur sigur. rolling eyes
Cat de cat inseamna ca nu poti sti absolut tot, dar incerci, religiile iti spun ca totul e in cartile lor "sfinte", le citesti si gata, iti inchizi mintea, macar de ar contine ceva adevaruri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Andrei123654789):

Natura nu inseamna doar iarba, copaci, flori. M-ai lamurit.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada,ma dau batut.Crezi in ce vrei, eu cred in ce vreau, pace.Si nu ma refeream la copaci si flori, m-as fi aruncat pe geam daca as fi fost atat de prost.Stiu ce intelegi tu.Natura,plecand de la elementele cele mai mici, chimice, atomul pana la constructii intregi formate din legaturile lor, ce au format la urma urmei si legile fizicii.Crezi in coincidenta perfecta si modul naturii de a descoperii propriile ei cai ciudate, complexe si simple totodata, bazate pe echilibru si simetrie, pentru a evolua, a se combina si construi.Crezi in armonia perfecta si logica bazate pe fapt si nu pe fabulos a existentei noastre.Crede-ma,stiu ce inseamna natura.Doar ca inca nu imi dau seama ce a adus la aparitia elementelor primordiale, deoarece unirea si asamblarea lor, le consider asa cum le vezi si tu, doar ca daca as putea as vrea sa stiu totul si prin faptul ca nu stiu, ma face curios si deschis la noi posibilitati.

| CinevaNou a răspuns (pentru Andrei123654789):

Gandeste pozitiv, macar stii sa numeri pana la 9.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru CinevaNou):

Multumesc de raspuns domnule, si presupun ca poza ta este un selfie.

| Polaris a răspuns:

Mi-ai deschis mintea într-un hal zici că-i Black Friday.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Polaris):

Sper ca intr-un mod bunhappy

| Andrei123654789 a răspuns:

Astept mail-ul de confirmare a stergerii intrebarii.
V-ati comportat exact ca cei descrisi de mine, felicitari, uitati-va de doua ori in oglinda inainte sa vorbiti cu cineva.Noapte buna, prostie.

| relian a răspuns:

Gresit,totul este gresit in gindirea ta. Odata faptul ca tu spui cintareti, dansatori care duc la fund bla bla.Gresit.Tu crezi ca daca ai lua toti oamenii,toti banii din lumea asta si le-ai spune uitati avem toate mintile,si toti banii din lume, haideti sa facem, sau sa descoperim nu stiu ce chestie, crezi ca ar fi realizabil? Poate ca tu ai crede ca da, insa raspunsul este NU.Omul face intotdeauna doar ce poate si cit poate.Omenirea la ora asta atit poate, nu-i poti cere imposibilul. Iara realizarile mari nu au venit de la munti de bani sau echipe de medici, matematicieni etc, au venit de la persoane singure.Deci omul atit poate, deocamdata astea ii sint limitele, nu ai ce forta mai mult.Referitor la atei ca nu stiu ce iar gresesti.Ateii nau spus gata exact asa stau lucrurle, gata am gasit adevarul.Insa una este sa spui da exact asa sau petrecut lucrile cum face bisrica si alta sa spui stai frate ia sa vedem, ia sa analizam, ia sa studiem sa vedem cum sau petrecut.Deci este exact pe dos de cum crezi tu.Cine nu este curios,cine nu cauta raspunsuri ala sta pe loc,iar cei care sint curiosi, care cauta vor avansa putin cite putin. Iara referitor la teorii trebuie sa intelegi ca sint doar teorii, adica vorbe, n-a demonstrat nimeni, na s; pus nimeni da exact asa sa intimplat.Biserica in schimb sustine cu tarie povestile aberante ce le-au scornit.Si atunci cite te trage in jos cum ai spus? Cind cineva iti spune laso asa nu cauta, nu studia asta ce inseamna? Daca observi VT spune undeva sa cauti sa afli etc, dar vine apoi NT si spune laso asa cum a cazut nu mai cauta nu mai afla tu nimic.Si chestiile astea cu bigbangul si Dzeu sa le lasam ca nu am ajuns deocamdata la un nivel atit de sus sa putem da o explicatie.Insa orice s-ar intimpla ateii sa stii si tu au impins si imping lumea inainte, nu religiosii, nu biserica.Sa nu uit asta. Poate o sa spui ca multi care au descoprit chestii erau religiosi. Fals, nu este adevarat deloc, erau religiosi declarati dar nu religiosi in mintea, sufletul lor zii cum vrei.Pe vremea aia daca nu erai cu biserica, daca nu erai religios sau sa iti spui religios nu aveai nici o sansa sa cercetezi nimic.Deci marii descoperitori, savanti din trecut erau nevoiti sa se faca frate cu dracu (biserica)sa poata sa treaca teoriile, descoperirile lor mai departe.Lumea nu este deloc mizerabila, este exact asa cum este ea, este atit cit poate sa fie. Vrei ca ce visam sa si realizam acum? Nu se poate asa ceva, realizarile apar asa pas cu pas si in timp.Numai biserica, religia spune ca are rezolvarea, ca are cunoasterea sa faca tot.Astea sint vise vindute naivilor.Trebuie sa acceptam ca deocamdata atit putm, atit sintem capabili. Daca acest organism de care tu spui ar fi venit de la Dzeu crezi ca mai era atit de complicat? De ce crezi tu ca Dzeul asta face sau a facut lucrurile atit de complicate? Tu cind e sa faci ceva cauti sa-l faci complicat? Nu cred ca daca ar fi existat un Dzeu ar fi stat el sa le bibileasca sa complice atit de mult lucrurile.Deci aceasta complicatura arata de fapt ca organismul asta a aparut in timp nicidecum asa pocnind din degete, au fost nevoie de ani, milioane ca el sa se perfectioneze pina sa ajunga ce este acum.Dzeu poate asta in care tu crezi de unde aparu? Vad ca ai intrebat de unde au veit atomii si etc. Exact acelasi lucru te pot intreba si eu pe tine de unde aparu Dzeu. Daca vii si spui vechea placa ca a existat dintodeauna, asa si eu vin si spui ca si atomii au existat dintodeauna.Amindoi vom ajunge intr-un pct mort pentru ca nu avem dovezi, nu avem demonstratii.Insa intre un ateu care inceatrca sa afle, care isi pune mintea sa lucre si unul care nu gindeste, care accepta doar ce spun altii, ce spune religia este totusi o mare diferenta.Nu ai cum combina stiinta cu religia pentru ca sint 2 chestii total opuse, este ca si cum incurci, amesteci avioanele cu submarinele.Nu iti face vise sau nu incurca ori confunda visele cu realitatea.Este frumos sa visam dar trebuie sa le deosebim, traim totusi intr-o lume materiala si al naibi de reala si atit putem deocamdata si trebuie sa acceptam acest fapt. Daca nu acceptam asta ne ducem la rapa vorba ta.Numai bine.

| sublime89 a răspuns:

Spui ca ateii nu au vazut ca religia este o minciuna, dar te inseli. Asta e atat de evident, incat nu ai nevoie decat de un creier sanatos pentru a-ti da seama. Religiosii sunt cei care cred in ce nu au vazut, fara sa aiba nicio dovada, si fara sa se bazeze pe ceva informatii stiintifice. Mai grav, incearca sa le impuna si altora credinta lor in "adevarul suprem" nedovedit.

| Duucu a răspuns:

E strict părerea ta.
Soldații sunt oameni de onoare.
Mereu va exista lupta pentru teritorii și în special pentru măndrie și întotdeauna vor exista puteri care se vor lupta pentru ele.
Iar puterea se măsoară printre multe altele cu numărul și curajul soldaților.

| Teardrop a răspuns:

Ce prostii vorbeşti tu? Cum dacă omul era evoluat nu ajungea niciodată la război? Tocmai din cauza evoluţiei oamenii au ajuns la război.
Ca s-o spun filozific, nu poţi înţelege pacea, fără război.
Ca s-o spun mai rece: setea de putere, dorinţa de stăpânire, toate sunt instincte de care oamenii nu pot scăpa. În timpul războaielor omuk s-a văzut nevoit să INVENTEZE să evolueze, să crească, ca să fie mai bun ca celălat. Fără competiţie, rasa umană ar fi căzut de mult.
Prin război, probabil, oamenii au descoperit focul. Fără foc, n-am fi exitat acum.
Prin război, oamenii au descoperit oţelul din care să facă arme. În timp de pace le-au folosit în agricultură.
Prin război, omul a invetat armele de foc şi armele nucleare. Acum această tehnologie este folosită (sau aşa ar trebui) în folosul comunităţii.

Nu văd ce ai tu cu soldaţii, da' mă rog, trecem peste.

Arta există în toată natura: arta e apreciată în diferite feluri de diferite specii: coloritul boraştelor, care anunţă prădătorii că sunt otrăvitoare, coloritul peştilor, al penelor, frumuseţea coamei leului, totul pentru reproducere, cântul lupilor şi al balenelor, tot pentru reproducere.

Nu-ţi deai seama că arta nu e ceva ce aparţine rasei umane, ci intregii naturi?

Nu putem fi toţi cercetători şi medici. Dacă nu faci ceea ce faci cu plăcere, rezultatul nu va fi suficient de bun. Dacă eşti medic doar că aşa a vrut mă-ta, o să omori mai mulţi oameni ca un criminal în serie.

Filmele porno şi manelele sunt doar o nulitate, şi nu trag pe nimeni în jos cu nimic. Tu şi cei ca tine trageţi civilizaţia în jos pentru că pângăriţi tot ceea ce e frumos, şi uitaţi ceea ce se numeşte "factor uman": sentimentul.

Tu deteşti multe chestii abstracte...în locul tău m-aş detesta pe mine că spun asemenea prostii.

Hai să nu insultăm ştiinţa şi pe cei care încearcă ă descopere izvorul vieţii. Religia şi-a spus cuvântul, şi susţine sus şi tare aceeaşi teorie de 10000 de ani ca şi cum ar fi 100% adevărată.

Pe cânt ştiinţa formează TEORII (la fel cum este şi cea a bigbangului) care nu sunt 100% crezute până nu sunt acceptate.

Eşti un adolescent frustrat, trist, una din fiinţele care refuză să vadă partea frumoasă a vieţii, şi crede că doar atunci când va considera că totul e mizerabil va fi matur. Nu, nu e deloc matur. Să crezi că totul e mizerbil e cea mai mare dovadă de infantilitate. Dacă nu eşti capabil să fi fericit, dacă tot ceea ce vezi tu e putred şi urât, atunci eşti un om trist, şi trăieşti degeaba.
Eu pot să gândesc ca tine...pot să înţeleg cum tu crezi că pesimismul e cumva o marcă a maturităţii şi, susţinând că totul e mizerabil, arăţi că ai crescut.

Dar tu poţi să vezi lumea ca mine?

| FatUglyVirgin a răspuns:

N-am citit nici un sfert, dar pe mine ma enerveaza tiganii.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Nu pot spune ca sunt rasist dar comportamentul lor lasa de dorit.
That name bro' wtf?

| Winchester308 a răspuns:

Incep cu ateismul: crestinismul o sa moara asa cum s-a intamplat si cu celelalte.Ce o sa se intample? Religia care o sa apara o sa spuna ca zeii crestinismului sunt cei negativi din religia lor asa cum fac unii crestini acum.
Intrebi despre Big-Bang...da' mai intai explica-ne cum a aparut Dumnezeu.Asa puteau si oamenii de stiinta(care exista, problema ta ca ai auzit doar de prostituate si cluburi de noapte) ca energia eliberata atunci a existat din totdeauna, dar aici este diferenta: oamenii de stiinta se chinuie sa afle cum s-a intamplat.Religiosii se chinuia sa sustina ideea ca zeul lor suprem este vesnic.

Oamenii nu sunt prosti.Sunt nenorociti, se gandesc la ei si fac orice sa le fie bine.Asa i-a facut natura.Asa a facut natura mai toate speciile : cu dorinta de a domina, de a castiga, nu de a pierde.
Crezi ca ar fi bine daca toti oamenii aia care nu au ce manca si traiesc in mizerie ar fi ajutati? Ar fi doar inca cateva milioane care sa consume resurse, resurse cu care noi cei care suntem mai avansati am putea avansa mai mult.Ar fi involutie,am stagna daca i-am ajuta in adevaratul sens al cuvantului. Daca le-am oferi o sansa atunci am oferi o sansa si virusurilor din partile acelea sa ajunga aici odata cu acei oameni.
Da, stiu, sunt rasist, fac discriminare si sunt un fel de Hitler, dar nu ma intereseaza.Asta gandesc si daca stai sa te gandesti fara sa bagi in seama frica de vreun zeu care sa te pedepseasca sau moralismele pe care le-au inventat oamenii in timp atunci ai ajunge la concluzia ca omenirea ar evolua prin aceasta modalitate.Natiile care s-au dezvoltat suficient cat sa fie utile altora ca ele trebuie sa ramana. Cele care nu aduc nimic si sunt in viata doar din mila...nu le-a oprit nimeni,doar natura,sa fie lasate in voia ei sau cucerite pentru resursele detinute de teritoriul pe care-l ocupa dar pe care nu-l pot exploata/nu-l pot exploata eficient.
Asta ar insemna evolutie,nu sa o ti cu morala si sa face "ce e bine". Trebuie sa faci ce o sa duca omenirea cat mai sus, nu ce o blocheaza.
Religia impiedica asta.
Omul o sa inteleaga lumea ce il inconjoara cand o sa scape de ea, si o sa realizeze ca e vorba despre supravietuire, nu despre frica de un zeu si de sclavie psihica.O sa o inteleaga atunci cand o sa vada cu adevarat ce sa intampla, cum merg lucrurile.Filosofia,frica si credinta in ceva nesigur nu il ajuta la nimic.Trebuie sa se bazeze pe lucruri logice, lucruri ce au sens si sa priceapa ca nu faci nimic fara un sacrificiu.Totusi,cand acel sacrificiu aduce pierderi prea mari trebuie evitat si gasita o alta solutie.

| DeusCorrupti a răspuns:

Esti penibil, te crezi o fiinta superioara semenilor tai? Iti urasti specia?

Ai zis ca exista atata prostie, fara tine, sincer, ar fi mult mai putina, crede-ma ca nu esti mai inteligent decat nici unul dintre noi, sau de pe tot globul.

Crestinii au inventat procaria aia cu ateii care cred numai ce vad.

Ateii pur si simplu nu cred in d-zeu nu pentru ca nu l-au vazut, ci din cauza porcariilor din biblie si lipsa de argumente a crestinilor.
Toate aceste fenomene stiintifice au la baza o teorie plauzibila. Religia nu are asa ceva.

Citatul tau mai bine nu il puneai, este non-sens.

Daca nu iti convine lumea asta si specia ta, sinucide-te, nu vrei? Atunci ajuta la evoluarea ei, deoarece oameni ingamfati ca tine care se cred d-zeu pe pamant, ne facde rusine tara, si pe ei insisi.

| alynutzu20 a răspuns:

Ai dreptate,mare dreptate
oricum deja am văzut ca ateii au sărit pe tine si nu stiu ce,adică ei cred in bing-bangul ala
nu e asa,o explicație este,si mult mai logica decât Bing-Bangul ala si se va descoperiwinking
dar gandeste-te la următorul lucru
daca n-ar exista muzica,războaie, curve, filme porno si toti am fi perfecti, ce rost ar mai avea viata?
sa se investească in scoli zici tu, la ce invatamant e in Romania, te duci cu capu' umflat de prostii acasă si a2a zi ai uitat tot
in primul rând ar trebui sa se facă o "programa" de invatare foarte buna, nu ca ai ibtr-o zi 2 ore de romana 3 de mate fizica si chimie ca nu intelegi nimic
la fel e si cu câinii vagabonzi, daca noi ii lasam pe străzi si ii alungam, batem(am văzut un video in care ii dadea foc la unul) nu e normal ca sa se comporte si ei asa cu noi?
sa fim seriosi...la noi mor bătrânii de foame pe străzi si noi gândim atât de departe la soluții pentru invatamant si câini? 99%din parlamentari se gândesc cum sa bage mai mult in buzunar, nu alteleoh go on oh go on

| rihannafox a răspuns:

Mda. tot respectul pentru oamenii credinciosi nu am nimic cu ei insa de multe ori nu inteleg cum o persoana inteligenta crede in povestile despre sfinti gen ca o femeie a ramas asa pur si simplu insarcinata, apa s-a transformat in vin etc!

| Andrei123654789 a răspuns (pentru rihannafox):

Exista un fenomen medical,in care,particule de calciu patrund in ovulul nefecundat si il determina sa se divida,copilul detinand doar ADN-ul mamei, acum depinde ce a produs acel eveniment.Iar faza cu vinul, serios, ce am spus adineaori, crezi ca este imposibil? Te-ai gandit vreodata la Iisus sau Dumnezeu ca la niste fiinte de pe alta lume(adica nu stiu toata religia spune ca au venit din CER! Oare ce e in cer ma rog?)

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru rihannafox):

Aliens, aliens EVERYWHERElaughing

| Andrei123654789 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Nu am spus asta.Dar, lasa.
Oricum se pare ca nu este atat de simplu pe cat pare.
Cred ca am deschis topicul pe planeta gresita.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Andrei123654789):

Te asteptai la o conversatie culta pe TPU? wat.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Mda.ce a fost in capul meu oare.

| rihannafox a răspuns:

Chiar imi pare rau pentru tine ca te-ai nascut pe planeta gresita! laughing

| Andrei123654789 a răspuns (pentru rihannafox):

Ba nu iti pare. Daca vrei caterinca mergi intr-un club sau bar, ineca-ti creieriul si mediteaza asupra vietii tale neinsemnate.Cum am spus, noapte buna!