| TibbyHD a întrebat:

Salut TPU,stelele sunt de temperaturi diferite la fel şi culorile:roşu,albastru,portocaliu etc. Dar noi de ce vedem toate stelele observabile cu ochiul fiind doar albe ( albastre ) de nu vedem "puncte" roşii, galbene? etc. P.S. doar Soarele il vedem galben

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Pentru că e noapte. Noaptea e întuneric și vedem mai mult cu bastonașele, așa că diferențiem cu greu culorile. Dacă însă stai mult timp în întuneric, și mai ales undeva unde nu e nici o sursă de lumină câteva zeci de kilometri, vei vedea că sunt totuși câteva stele care au culori roșiatice. Și nu uita de vederea periferică: poți vedea mai intens imaginile din exteriorul zonei pe care te concentrezi, datorită modului în care sunt poziționate celulele fotoreceptoare în ochi.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Lumina solara este alba, luminile tutror stelelor este alba, lumina cand calatoreste in vid e ca un fel de prisma adica culoarea verde, albastra, rosie, de aia putem sti cat de departe e o stea si de temperatura ei datorita acestui efect

| Mădă0611 a răspuns:

Il vedem galben, dar e alb. >:)
Uite un articol foarte interesant: http://www.scientia.ro/......astru.html

| cristimihailov a răspuns:

Pentru ca majoritatea stelelor emit pe toata lungimea de unda, nu numai in frecventa rosu, galben, etc.

Vezi culorile acelea deoarece din diverse motive lumina este filtrata.

| Radu284 a răspuns:

Stelele au o nuanta din culoarea respectiva, nu emit albastru, rosu, etc. ca un LED.

Cu ochiul liber nu putem distinge usor asta, mai ales din cauza atmosferei care mai filtreaza lungimi de unda, etc. Cu telescoape (mai ales cele din afara atmosferei) se poate vedea mai bine nuanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vedem doar alb datorita faptului ca lumina stelei este slaba si capacitatea noastra de a vedea clar, in special noaptea este mai scazuta.

Daca ai un telescop, poti privi prin el si vei vedea culorile adevarate degajate de o stea.

O zi placuta happy