| James_Lara_1993 a întrebat:

va rog frumos, imi poate explica cineva meioza si mitoza? De fapt, dati-mi exemplu de problema cu mitoza si meioza, deoarece nu am inteles nici la scoala, si de ceva vreme ma chinui sa inteleg, insa nu reusesc.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Corpul uman e format din celule, iar celulele se reproduce prin diviziune celulara. Efectiv se scindeaza in doua.

Exista doua tipuri de diviziune celulara: meioza si mitoza.
Una e caracteristica celulelor sexuale (spermatozoidul si ovulul), iar alta celulelor somatice.

Subiectul e vast, nu am timp sa il iau la pigulit cand exista atatea articole pe net si filmulete sugestive pe youtube, la care se adauga desigur cartile de biologie cu ale ei desene si explicatii.