| yulyan32 a întrebat:

Salutare,este aceasta,,problema" pe care mor sa aflu raspunsul:
,,Un barbat se duce la piata sa vanda o gaina,cumparatorii gainei au fost 2, si au dat amandoi cate 12, 5 lei(in total 25 lei ). Cand a ajuns acasa,nevasta i-a spus ca a vandut-o cu prea mult, si i-a dat 5 lei din acei bani sa ii dea inapoi cumparatorilor, insa el s-a oprit si a cumparat o tuica de 3 lei pentru el, si le-a inapoiat la cumparatori doar 2 lei(1 leu la fiecare). Asta insemnand ca ei au platit 11, 5 lei.(11.5 x2 =23 lei+3 lei de la tuica = 26 lei). CUM?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Problema este la ultimul calcul happy
Nevasta ramane cu 20 lei si ii da barbatului 5 lei. Barbatul bea 3 din ei si ramane cu 2. Deci barbatul si nevasta raman cu 23 lei ( tuica + 20 lei ). Mai raman de inapoiat 2, ceea ce se si intampla. Este adevarat ca, cumparatorii au platit 11, 5 lei fiecare pe gaina, dar ne incurcam la calcul : 11, 5+11, 5+3 nu este corect deoarece barbatul nu a dat 3 lei inapoi, a dat 2 ( cu aia 3 lei a cumparat tuica ). Deci corect este 11, 5+11, 5+2=25.

| yulyan32 explică (pentru N0xEterniS):

Gata,mersi fain, asa ma gandeam si eu ca asa orice suma o dadea ea se dubla, datorita celor doi. Multumesc

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E desa clasica problema. Calculul ala de la final nu are nicio treaba cu logica. E doar asa sa te induca in eroare.

Logic - ai 25 lei. Din 3 iti iei tuica deci 25-3 = 22.
22- 20 = 2 lei fix aia pe care trebuie sa ii dai inapoi

| matrix100 a răspuns:

"....Asta insemnand ca ei au platit 11, 5 lei.(11.5 x2 =23 lei" pana aici e bine. dar de ce aduni cat au platit ei adica 23 de lei cu cat a dat omul pe tuica. cei 3 lei sunt inclusi tot in 23 de lei. Cei 2 au platit 23 de lei - (minus) 3 lei cat a dat pe tuica= 20 de lei ii ramane omului.