| Dina_Mihai_1997 a întrebat:

Imi puteti spune si mie din ce material sa fac arcul de la o arbaleta? (Exclus lemn) Si sa imi spuneti de unde pot face rost. Multumesc!

10 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Exclus lemn...fa tata din fildes. Iti trebuie o fasie de otel, dar nu prea vad cum o vei manevra. Otelul trebuie dublu indoit, daca vrei sa aiba putere, si trebuie indoit echidistant astfel incat sageata sa zboare drept. Habar nu am de unde poti luat o astfel de bucata de otel.

| pufulescu a răspuns:

O foaie dintr-un arc de automobil. In trecut automobilele aveau arcuri-foaie.

http://www.dofiga.net/interesno/arbalet-iz-ressory-avtomobilya-102-foto/
Vezi aici si cam cum se face.

| AlexandrulS a răspuns:

Din fibra de carbon se mai fac... dar sunt mai multe materiale, depinde de ce bani ai. De cumparat la magazinele de vanatoare dar am impresia ca nu o sa iti dea daca nu ai permis de arma ca practic este arma letala nu?

| Wehrmacht a răspuns (pentru AlexandrulS):

Este letala dar niste idioti au clasificat-o ca fiind neletala, n-ai nevoie de permis.

| AlexandrulS a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ha tipic pentru tarisoara noastra... de maine ies cu arbaleta pe strazi sa vanez ciori,,, cine stie poate este si legal mai sti?! happy

| Dina_Mihai_1997 explică (pentru AlexandrulS):

Scuze, dar nu vreau sa o folosesc, vreau sa iasa ceva cat mai rustic sa o pun la colectie pentru ca eu sunt un tip care... cum sa zic. imi plac chestiile astea, Sa colectionez si sa creez. Te-ai gandit prost, nu o folosesc in scopuri de genul.

| AlexandrulS a răspuns (pentru Dina_Mihai_1997):

Da dar chiar si pentru colectionat iti trebuie permis ...asta daca colectionezi arme de foc. Asta cu scosul permisului de port arma pentru arbalete chiar nu o stiam desi mie mi se pare o reala problema la cap a celor care au luat aceasta decizie pentru ca arbaleta este la fel de letala ca si un pistol cu glont. Cel mai bine este cand o cumperi sa vorbesti cu vanzatorul si sa il intrebi toate chestiile astea sa nu te trezesti cu o surpriza neplacuta.

| Dina_Mihai_1997 explică (pentru AlexandrulS):

Da, este letala ..Sunt de acord cu tine. Dar daca o luam asa si o prastie e letala... Si un pistol cu bile.

| pufulescu a răspuns (pentru Dina_Mihai_1997):

Te-ai hotarat la ce vrei sa folosesti arbaleta? Daca e decorativa si rustica, neaparat arcul trebuie sa fie din lemn! Daca vrei sa o folosesti, fa ca in linkul trimis de mine, foaie de arc.

| Dina_Mihai_1997 explică (pentru pufulescu):

Ok mersi frumos