| Inferno a întrebat:

Scott Flansburg facea o observatie interesanta. El spunea ca diferenta dintre un numar (mai mare sau egal cu zece) si numarul rezultat prin insumarea cifrelor sale, va da de fiecare data numarul noua sau un numar, care prin adunarea cifrelor lui va da noua.
Exemplu:
Sa legem numarul 11.
1+1=2

11-2=9 Am obtinut cifra noua.

Daca alegem numarul 12.
1+2=3
12-3=9.

Sau numarul 13.
1+3=4
13-4=9

Sau un numar mai mare: 22

2+2=4
22-4=18
1+8=9

Scott se intreba de ce nimeni nu a observat asta inaintea lui, de ce nu exista o teorie legata de acest lucru?

Voi ce i ati raspunde? Oare chiar nu a observat nimeni pana la el?

Este descoperirea lui Scott o descoperire matematica in adevaratul sens al cuvantului?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Este o descoperire matematica, dar este doar o proprietate a bazei 10.

In alte baze, rezultatul nu va fi 9, ci numarul dinainte de doua cifre.

In hexa: 1a
1+a = b
1a-b=f

| Inferno explică (pentru Radu284):

Exact. Asta e observatia pe care doream sa o fac la primirea unui raspuns mai pertinent.
Ideea este ca daca rationamentul lui Scott nu functioneaza decat datorita modului de numarare, cum ar putea fi el corect?
Pana la urma nu este decat o consecinta a incapacitatii omului de a avea un numar infinit de caractere.
Ar putea fi privita ca o "descoperire" daca o consideram o proprietate interesanta a bazei 10, insa Flansburg considera ca asa e normal sa functioneze realitatea. Afirma clar ca 1+1 fac doi, numai pentru ca 11-1+1=9. Cu toate acestea, in natura numarul 10 nu are nimic in comun cu numarul 1 si 0.

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Interesanta chestie! Se pare ca merge si la numere cu mai mult de doua cifre. Patratul magic de care vorbeste oprescu e interesant si el (nu numai cele ale lui Durrer, ci si ale celorlalti), dar nu are legatura cu intrebarea de fata. Uite un exemplu cu trei cifre: 246---12---234 (246-12)---9. Mi-ar placea sa inteleg de ce se intampla asta. confused

| Inferno explică (pentru sabin89):

Teoretic rationamentul functioneaza si la un numar natural cu "n" cifre, insa nu stiu sa existe o demonstratie riguroasa a acestuia. Chiar Scott recunostea ca a observat acest lucru privind calendarul si cuptorul, iar ulterior a inferat.

Sa incercam un numar de 10 cifre: 8.574.672.854
8+5+7+4+6+7+2+8+5+4=56

8.574.672.854-56=8.574.672.798

8+5+7+4+6+7+2+7+9+8=63

6+3=9

SIngura diferenta este ca aici trebuie sa insumam de doua ori cifrele pentru a ajunge la noua.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu stiu cand a trait acel'scott' al tau, eu as studia 'Patratul Magic' al (culmea -pictor, grafician si contemporan cu Sanzio Raffael- nascuti in acelasi an amandoi) pe nume Albreht Durrer(cu umlaut pe 'u'.)
Se gaseste si pe internet, e inclus si una din gravurile lui celebre).
Presupun ca Scott ala al tau e un biet plagiator, ca se practica si arta asta!

| Inferno explică (pentru oprescudorin11):

A te documenta inainte de a raspunde... iata lucrul pe care l-ai nesocotit cu desavarsire.

| ShockWaver a răspuns:

Interesant. 69
6+9=15
69-15=54
5+4=9