| bleakk a întrebat:

Se pare ca stiinta poate raspunde la majoritatea intrebarilor care i se pun,insa ea poate sa-si respecte statutul,si sa raspunda intr-un mod cat se poate de rational si totodata -stiintific- INCEPUTURILE? Are ea in momentul actual toate informatiile, ipotezele valide incat sa formeze o teorie valida?
- inceput de tot a fost nimic si apoi... o explozie a acestui nimic -
Chiar este rational si stiinfic ce pretinde Big Bang-ul ( un raspuns al stiintei la intrebarea Cum a aparut Universul? )

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Exista doar ipoteze. Fenomenul a avut loc fara martori.

| sublime89 a răspuns:

Asta e problema cu oamenii. Vor sa cunoasca tot dintr-un foc, iar atunci cand vad ca n-au dovezi, mai inventeaza un zeu sa umple golul din cunoasterea lor. Nu asa e indicat sa procedezi daca vrei sa descoperi adevarul, sau macar o parte a lui. E preferabil sa cunosti o mica parte a adevarului decat sa te pacalesti ca-l stii pe tot, dar de fapt sa nu stii nimic.

| AirănMeidăn a răspuns:

am mai zis si eu asta ca raspuns la unele intrebari
stiinta explica totul exceptand lucrurile de baza. ok, teoria evolutionismului e complet plauzibila, dar inainte ce a fost? cum a aparut atomul? "big bang". ok, dar explozia aia de ce a avut loc? sunt multe intrebari la care stiinta nu raspunde
de asta prefer agnosticismul

| bleakk explică (pentru AirănMeidăn):

Dar,acest agnosticism,nu mi se pare deloc stabil. Prin agnosticism,inteleg mai degraba un ateism " firav ". Crestin nu poti fi. De fapt, multa lume care se pretinde a fi crestini/musulmani/evrei nu sunt, ei doar s-au nascut in acea zona si au preluat traditiile/credintele acelea. Multi dintre acesti prentinsi credinciosi, doar cred sau din supersitie/frica de moarte, in rest nu au teologia/cultura necesara incat sa cunoasca dogma/doctrina/invataturile.

| ThePathWalker a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Tu esti cam pesimist nu? happy

| AirănMeidăn a răspuns (pentru ThePathWalker):

nu sunt deloc pesimista

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Si tu te-ai fi asteptat ca stiinta sa raspunda la ABSOLUT TOATE intrebarile? Daca raspunsul e "da", nu esti agnostic, esti debil. Umanitatea este primitiva, sa ceri unor animale controlate inca de instincte sa stie tot despre tot, doar pentru ca au atins un nivel constient, e o cretinitate mai mare decat orice religie care a existat vreodata.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, dar iau in calcul dovezile pe care le avem in momentul de fata si nimic altceva, si de asta prefer sa nu bag mana in foc

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Ok, am interpretat eu gresit. Acum inteleg la ce te-ai referit.

| martzian a răspuns:

Pana acum variantele s-au tot schimbat. Si mereu a fost vorba de speculatii.

| ThePathWalker a răspuns:

Normal ca nu se stie tot inca.

| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

Ce destepti pot fi uni straight face. Bai in nu a fost nimic doar a fost foarte mic si dens si in si daca te intereseaza asa mult documenteazate nu vorbi din putinele lucruri care le sti.Nu se poate face ceva di nimic.

| bleakk explică (pentru Hasciar_Vlad_1990):

Eu,de fapt, nu am pretins nimic, ci doar am intrebat. Gresesc?

| Dinca_Adrian_2000 a răspuns:

Dumnazeu ma!