| Lhurricane a întrebat:

Se poate ca observarea unui eveniment sa il altereze in vreun fel? daca da in ce fel, daca nu, de ce? thinking

5 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

De aici iti poti obtine o idee
http://www.npr.org/......ble-things

| Duucu a răspuns:

DA! Oricăt de mică ar fi, se poate.
Să zicem că ai întors capul să vezi cum cade o frunză. În acel moment ai făcut schimbări în atmosferă, și oricăt de mici și neînsemnate ar fi, ai reușit probabil cu căteva fracțiuni de secundă să faci frunza să cadă mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simpla observare nu cred. Doar să fie o implicaţie emoţională care va transmite nişte fluctuaţii acelui eveniment. Oricum trebuie să ai o forţă a minţii antrenată şi bine definită.
Toată treaba e să fii în apropierea evenimentului şi să nu fie un eveniment la care să participe mase de oameni.
Alte metode nu mai ştiu. Posibil să mai fie posibil să nu.

| unprietenaproape a răspuns:

Intotdauna se gaseste cineva care sa critice chiar si cele mai insignifiante lucruri

| TortQuemado a răspuns:

Răspunsul meu ultra-filosofic la asta e: depinde. Dacă eu mă duc să observ o conferință despre conflictul dintre Israel și Gaza cu o rochie ca a Xenei, bocancii lui Gogea Mitu, o diademă pe cap și pene de păun împrejur, e destul de posibil să alterez evenimentul.