| Răzvănykă a întrebat:

Specia umana a dezvoltat constiinta pe parcursul adaptarii evolutioniste?

61 răspunsuri:
| CLaludiu1234 a răspuns:

Conștiința e data de Dumnezeu, de aceea spune în biblie ca Dumnezeu a creat omul după chipul și asemănarea lui

| CLaludiu1234 a răspuns:

Dacă te referi la faptul sa fii constiincios,adica să devii mai bun la suflet,mai sârguincios,mai abitios,sau sa inveti mai mult,vine tot d de la Dumnezeu și aceasta conștiința, fiindca fără Dumnezeu nu am putea face nimic bun, daca Dumnezeu nu vrea sa se întâmple ceva, pur și simplu nu se intampla acel lucru, oricât te-ai ambiționa tu sa faci acel lucru

| gabicoo a răspuns:

Da. Dar cum explici faptul că unii dintre semenii noștri se comporta în așa hal de zici că le lipsește conștiința?

| doctorandus a răspuns:

Da, se pare ca al nostru cortex frontal a aparut dintr-o eroare genetica la niste primate.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca s-a dezvoltat, ca asa cum suntem, nu am fi putut trai asa ca maimutele tembeli. Alea au gura altfel, te musca de te sparge, au alte atuu-uri.

Noi daca nu gandeam, crapam. Trebuia sa fi constient de tine ca sa te gandesti ce sa faci sa vanezi, ca tu asa nu aveai sanse fara nimic, sa faci unelte, capcane, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Nu e nici o eroare genetica, cortexul ala e o inginerie f complexa si bine gandita, nu are cum aparea asa dintr-o eroare pur si simplu.
Si proiectul dupa care merge vine tot asa din erori? Ce naiba.

Din eroare ai 3 maini din care una e anomala, par pe corp mai mult decat trebuie, chestii simple necomplexe. Sau oase de sticla de ex, chestii in orb sa zic, fara functii inteligente.

O masinarie asa precisa si complexa nu are cum apare din erori, ca nu ai proiectul dupa care merge. Iar ala e o inginerie ca nu poate apare din erori, se leaga multe una de alta f bine pus la punct.

Aveam nevoie de asta pentru a trai, ca noi cum aratam nu eram in stare sa ne intretinem asa fara judecata.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu, cu toate procesele psihice, memorie, gândire, inteligență, caracter, conștiință într-un cuvânt dacă vrei, te naști.Iar pe parcurs ele se dezvoltă, gen un copil nu știe să vorbească, să meargă, dar învață în timp.Iar odată cu evoluția de la generație la generație, s-au produs și alte schimbări ale gândirii, conștiinței, de exemplu străbunicii noștri nu știau să folosească telefoane smart pentru că nu erau, dar noi știm pentru că asta e lumea în care trăim iar psihicul nostru este influențat și de exterior.Asta nu înseamnă că străbunicii noștri nu aveau conștiință, iar la fel se aplică și străbunicilor străbunicilor lor, până la primii oameni.
Mulți cercetători consideră că și animalele au conștiință, ceea ce eu tind să cred că așa este, și ele gândesc, deși nu la același nivel ca omul, memorează lucruri, comunică, deci un nivel oricât de mic de conștiință există până și la cele mai mici ființe.La om nu încape discuție.

| Lidia09 a răspuns:

Nu am provenit de la maimuță băgați-vă asta în cap!
Nu cum să credeți așa ceva?!
Ei bine și ei au învățat de la început, omul a progresat și a progresat în timp, omul și acum învață!

| anonimg a răspuns:

Omul a fost creat. Dar și în cazul acesta se poate vorbi de o evoluție. Dar în același timp și de involuție.
Adam și Eva au fost creați cu conștiință. Ei s-au simțit vinovați când au păcătuit.
Dar noi nu trebuie să ne bazăm pe conștiințele noastre sau ale altor oameni, deoarece conștiința poate să fie luată în stăpânire de diavolul atunci când ea nu este supusă legii lui Dumnezeu. De ce spun asta? Pentru că au existat, există și vor exista întotdeauna oameni, care spun ei că datorită conștiinței lor trebuie să omoare alți oameni.
Domnul Isus a spus ucenicilor Lui: "Va veni vremea când oamenii vă vor omorâ, crezând că prin acesta vor aduce o slujbă lui Dumnezeu." Și așa a și fost: ucenicii au fost omorâți pentru că ei credeau în Dumnezeu. Și Domnul Isus a fost omorât de evrei pentru că El Se făcea pe Sine Dumnezeu.
Biserica catolică a omorât mulți creștini care nu credea în dogmele ei.
Astfel de oameni sunt și astăzi. Ortodocșii ar omorâ ca câinii pe pocăiți dacă nu ar exista legi de protecție. Și asta pentru că pocăiții nu cred ca și ortodocșii. De asta zic că nu trebuie să avem de-a face cu conștiințele oamenilor care n-au nicio legătură cu Dumnezeu.
Ai văzut mai sus involuția conștiinței. Oamenii astăzi sunt mai mulți dintre aceia care își calcă pe conștiință decât din aceia care aleg mai bine moartea decât să se despartă de Dumnezeu.
Conștiința nu este Dumnezeu. Conștiința este forul suprem al ființei umane. Dar dacă aceasta nu este sfințită de Dumnezeu, dacă nu are în ea dragostea pentru Dumnezeu, atunci ea devine coruptă. Omul își calcă conștiința în picioare și se măgulește cu ideea că face totuși un bine, și găsește scuze. Este ca și o salvare care transporta un bolnav la spital, și dacă în drumul ei omoară un alt om sau mai mulți, își liniștește conștiința că are scuze pentru că se grăbea. N-ai nicio încredere în astfel de conștiințe. Toți cei care își caută scuze trebuie să stea departe de societate, departe de alți oameni.
Iar societatea merge în imoralitate. Și face asta cu viteză. Viteza luminii, sau secolul vitezei nu se referă doar la tehnologie, ci și la creșterea, amplificarea imoralității. Moralitatea este în descreștere.
Imoralitatea a fost cât de cât stopată de potopul lui Noe. Oamenii ajung să facă răul, să ajungă să fie conștienți de acest lucru, dar să nu se mai poată opri. Nimic în inimile lor nu se mai putea găsi ceva bun ca să mai poată fi salvați. Doar o mână de oameni s-au mai găsit: Noe și familia lui. Atât. Să nu creadă cineva că astăzi lucrurile sunt mai bune ca atunci.
Chiar dacă Dumnezeu a promis că nu va mai distruge pământul prin potop, a făcut un lucru mai greu de suportat: a promis că Duhul Său nu va rămâne pururea în om. Adică Acela care singurul poate să convingă pe oameni de păcat, de imoralitate, va dispărea din om. Nu poate exista o pedeapsă mai mare.

| Răzvănykă explică (pentru Lidia09):

Nu am provenit din maimute, deoarece ele sunt o specie contemporana cu noi...de fapt avem un stramos comun cu ele happy

| Răzvănykă explică (pentru Mosotti):

Da laughing) "gandita" de selectia naturala

| Lidia09 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Poftim? Deci tot susții că omul a provenit de la maimuță?

| Răzvănykă explică (pentru Lidia09):

Tocmai ti-am explicat ca nu provenim din maimuta, ci doar avem un stramos comun cu ele...acela se numeste Australopithecus Afarensis

| Lidia09 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Mda. deci nu, dar totuși ai strămoș o maimuță? Nu vorbi cu mine!

| Răzvănykă explică (pentru Lidia09):

Esti troll? =)

| Lidia09 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Dar tu ești un idiot?

| Răzvănykă explică (pentru Lidia09):

De ce jignesti?

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Bah, bah, nici n-ai cautat pe Google si arunci cu parerea!

| Lidia09 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Tu nu jignești?

| Răzvănykă explică (pentru Lidia09):

Nu ai invatat niciodata despre evolutie? sau asa sunteti voi cre(s)tinii? jigniti omul fara motiv?

| Răzvănykă explică (pentru Lidia09):

Cum te-am jignit?

| Lidia09 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Of voi chiar credeți tot ce vi se pune și vi se arată. deci n-ai o personalitate și părerile tale? N-am vrut să te jignesc îmi pare rău. Doar că și tu m-ai făcut troll!
Eu nu cred că omul a provenit de la maimuță, adică este scris negru pe alb că Dumnezeu a creat omul și maimuța, oricare viețuitoare. Și cred că dacă Dumnezeu a făcut omul după chipul său i-a dat și înțelepciune. Eu pe mine nici pe departe nu vreau să mă pun lângă o maimuță! Oamenii sunt diferiți și frumoși, maimuțele sunt urâte. Eu cred în Dumnezeu, cred că este cineva care are grijă de toate și le-a făcut pe toate frumoase așa că renunță la ideea cu maimuțele fiecare om sănătos la minte înțelege că omul nu a provenit de la maimuță ci l-a creat Dumnezeu.

| Răzvănykă explică (pentru Lidia09):

Cati ani ai de curiozitate?

| Lidia09 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Da tu?

| Răzvănykă explică (pentru Lidia09):

La o intrebare nu se raspunde cu o intrebare, te-am intrebat primul cati ani ai

| Lidia09 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Îmi pare rău, dar răspund după tinehappy

| Răzvănykă explică (pentru Lidia09):

16, tu?

| Lidia09 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Micuțul vai. Eu nu-ți spunhee hee

| Răzvănykă explică (pentru Lidia09):

Dupa gandirea ta imi dau seama ca esti mai mica decat mine happy