| Purgatoriu a întrebat:

"Spune-mi, daca te-as prinde-ntr-o zi
Si ti-as saruta talpa piciorului,
Nu-i asa ca ai schiopata putin, dupa aceea,
De teama sa nu-mi strivesti sarutul?" Nichita Stanescu-Poem

Cum v-ati simtit dupa ce ati citit aceste 4 randuri?happy

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ca o dimineață de primăvară sau cenușăreasă...plutitoare și fermecată.
Minunate versuri...

| harciog a răspuns:

Nimic.Inspiratie ieftina pusa in cautarea unor cuvinte desemnate sa stirneasca emotii.

| Leocerba a răspuns:

Mi-a batut inima un pic mai tare in talpa piciorului.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

...dupa o ora de jogging si alta de zumba...
La categoria -siropuri- il prefer oricand pe Minulescu.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Cam aiurea, nici nu simt ca am dansat, nici mare efort nu simt ca am facut. Ziceam daca se ofera careva sa imi sarute talpa piciorului, dupa jogg si zumba.
Am fost mai castigata de dimineata, cand am impins masina unei prietene...ala da efort!

| MeScorpion a răspuns:

Daca m ai prinde intr o zi, te as lua de par si ti as da'o pe la spate.(dar nu ti fa griji ca eu sunt doar un personaj fictiv.) De ce ar vrea cineva sa sarute o talpa? Avand in vedere ca domnul nichita era mai tot timpul matolit, a scris multe tampenii la viata lui printre care asta, dupa 1 kil de tuica de pruna a stat el asa si s a gandit. ce ar fi sa pup pe cineva in talpa? Oare o sa schiopateze? Nu a schiopatat asa ca a mai bagat jumate de kil de tuica si a cazut lat peste 20 de minute in centrul bucurestiilor pe o linie de tramvai si a fost facut tandari. Pabababam. Sfarist. Nu e vrajeala, asa s a intamplat.

| MeScorpion a răspuns (pentru MeScorpion):

Ideea e ca il cam durea in basca de viata, ceea ce e foarte bine, asculta'i voca, e nichita stanescu http://www.youtube.com/watch?v=1Xze-Bt4vHs&feature=related

| CoquineNoire a răspuns:

Dintre toate poeziile tampite pe care le-a scris domnul asta, si au fost destule...astea mi se par cele mai frumoase versuri de-ale lui.
mai era una care mi-a placut, ceva cu "domnisoara", dar nu-i mai stiu numele.

| Purgatoriu explică (pentru CoquineNoire):

Pai... era mai mult bat asa ca...

| CoquineNoire a răspuns:

Am dat un google, sa vad.
da, teoria chibritului laughing

| shadovv a răspuns:

Scarbit. Prefer Blaga, Radu Gyr sau Nicolae Labis.

| Woodenpints91 a răspuns:

La fel ca acum 10 secunde, înainte să le citesc.

Prefer Bacovia.

| sabin89 a răspuns:

Sunt alte locuri mult mai indicate pentru sarut. Mi se pare deplasata ideea.

| sabin89 a răspuns:

Bine ca nu ne mai arde cu "stupid"!

| GusWaters a răspuns:

Gay,la fel ca tot ce a scris Nichita Stanescu.M-am simtit indiferent la versurile unui frustrat.Nu iti trebuie mult talent ca sa faci o poezie.Mars in mama ta, Stanescule si scrie un roman de 500 de pagini!

| cucarachaalien a răspuns:

In vise...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am schiopatat, l-am pus in ghips sa nu se piarda rujul,
Ma laudam cu el adesea, si imi dadeam cu presupusul.
Tot ma gandeam, pe ce-ai pus gura, caci aveam mancarimi,
Sau era rujul expirat, luat cu bani putini.
Acum tratez, infectie cancerigena,
Zici c-am calcat intr-un rahat, pe mare, de balena.
Spitalizare, ma gandesc, de la ce am plecat
Sa ma saruti cu drag in talpa, atunci cand te-a mancat.

Ma simt umilit, asa ma simt.

| CoquineNoire a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti bun.
mai avem un poet printre noi laughing

| lionut a răspuns:

Sunt postas si nu pot sa nu calc pe talpa; in schimb pot promite sa nu ma asez

| Amelia123Amelia123 a răspuns:

Pai aceasta poezie e de dragoste altruista mai numita agape. Prin sarutul talpei piciorului el (cel indragostit) isi recunoaste dominatia (stăpânire nemărginită), iar femeia o recunostinta fata de gestul lui prin ceea ca ea nu o sa-i calce sarutul.