| noreligion a întrebat:

Stiind ca Dumnezeu este omniscient, omnipotent, omniprezent, atunci cum poate sa isi sacrifice propriul sau fiu si sa priveasca cum este schinjuit pe cruce, sa priveasca cum implora mila divina, numai pentru a ne scapa pe noi de pacate? Oare nu era mai simplu pentru el sa stearga cu buretele? Sau acest Dumnezeu este unul sadic, caruia ii place sangele, un Dumnezeu ranchiunos(vedem cum a ucis nou nascutii din Egipt, numai pentru ca Faraon nu lasa pe evrei sa plece)
-Credeti ca unui Dumnezeu caruia nu-i pasa de fiul sau, ii va pasa de voi?

Răspuns Câştigător
| flyleaf22 a răspuns:

Pe zi ce trece realizez ca omenirea a inteles religia total pe dos. Un Dumnezeu exista, dar nu asa cum il stim noi, ci pur si simplu ca entitate divina ce nu influenteaza omenirea decat psihologic. Omul are nevoie de ceva in care sa creada pentru a trai. Iar Iisus nu a fost trimis de nimeni. A fost un om deosebit dar, in cele din urma doar un om. Un om care a propavaduit un stil de viata sanatos, un om care spunea oamenilor sa manance sanatos iar noi, abia dupa 2000 de ani ne dam seama ca nu e bine sa mananci prajit, ca nu e bine sa mananci dupa ora 6, ca nu e bine sa nu iei micul dejun. Dar oamenii mai open-minded realizeaza ca nu exista cunoastere spirituala, nu avem de unde sa stim daca exista un dumnezeu sau nu si, de aceea, ne bazam pe "nu cred pana nu vad". Iar scepticii sunt priviti ca fiind diavoli in persoana. Si biserica produce milioane in continuare. Iar orbii le da clericilor apa la moara...

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mereu am spus aici, religia si comunismul sunt cele mai mari utopii ale lumii.

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este un Dumnezeu iertator, plin de mila si de indurare.Tocmai acesta dragoste nespus de mare L-a determinat sa dea ce a avut mai scump,pe fiul Sau,pentru rascumpararea noastra care ar fi fost asa de mare,ca nimic nu ar fi putut sa o faca, decat SANGELE SFANT AL DOMNULUI ISUS.El a venit sa moara de dragul nostru de buna voie.Cei ce nu cred in Dumnezeu, fac umbra pamantului degeaba.Cauta te rog pe,,viata vesnica, moarte clinica,, oameni cu functii inalte care erau atei si cand au fost in fata mortii cautau disperati iertarea lui Dumnezeu.Sa nu te trezesti venind prea tarziu.Cauta-L pe Dumnezeu din toata inima si Il vei gasi.Este minunat sa traiesti prin credinta,sa ai o relatie personala cu El,sa ii simti ajutorul,sa-ti raspunda la rugaciuni. Ochii mei au vazut minunile lui Dumnezeu,Il iubesc din toata inima,si nu as mai trai fara El nici o clipa macar.El este Stapanul meu binecuvantat,El este bogatia mea, El imi poarta de grija, si tot El imi vine in ajutor.Este o viata plina de bucurie si fericire, chiar in mijlocul advesitatilor vietii.Se merita sa ii slujesti lui Dumnezeu, si pentru viata aceasta si pentru eternitate!

| EmaS a răspuns:

@flileaf 22
Domnul Isus nu a fost doar un om, El este Fiul lui Dumnezeu.Citeste Evrei 1:3 care spune :El este oglindirea slavei lui Dumnezeu si intiparirea fiintei Lui.Iar Ioan scrie ca este singurul nascut din Tatal.

| mihaibrasov a răspuns:

Dumnezeu exista, pentru ca noi nu am fost creati din greseala, sau printr-o intamplare oarecare. Religiile insa si cartile lor sfinte... au lacune mari. Mai mult de atat nu vreau sa iti raspund, dar Dumnezeu exista.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Omniscienta, Omnipotenta, Omnibenevolenta, Omniprezenta nu pot coexista.

| Gizăz a răspuns:

Unii dintre cei care au răspuns aici sunt dovada vie a ceea ce ei neagă: veriga lipsă.

| noreligion explică:

@mariusrap-,, Ca lasa-ma si cu tine ai venit u cu rocku tau ca rock cred ca askulti ma u ai citit biblia sau macar sa fi vazut filmu? ca isus zice catre tatal sau(dumnezeu) doamne iartai ca nu stiu ce fac, pleaca ma la grota ta''
Tocmai, ca eu am citit biblia, insa pe langa biblie, am citit multe alte carti, numai asa am ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu exista, iar crestinismul este cea mai mare minciuna care continua sa fie credibila de acum 2000 de ani.
Si ce ironie amara! Tu ma trimiti pe mine in grota, cand tu nu stii bine sa scrii romaneste? Ia mai gandeste-te si fuguta la citit!

| Ady00pk a răspuns:

Nu exista destin! nou ne alegem faptele pe care le facem, nu altcineva, nu D-zeu.Religia manaca miliarde de milioane de euro anual doar pe simplul motiv ca, credem intr-o divinitate.
Ai macar o idee cat de mici suntem in univers? Imagineaza-ti pamantul, el e doar un bob pe langa soare, soarele e un punct mic pe langa Calea lactee, Calea lactee e una dintre miliardele de galaxii descoperite prin telescop fiecare galaxie are milioane de stele care pot avea langa ele planete pe care se poate dezvolta viatahappy sunt sanse de 99, 8% ca viata sa existe in univers in afara de noi. Daca tot crezi in D-zeu ia intreaba-te de ce a creat dumnezeu aces univers atat de mare doar pentru un punct(pamantul), care ar fi motivul? e clar ca nu poti schimba mentalitatea oamenilorhappy dar sa vezi ce scandal intre religii va fi aunci cand vom avea primul contact cu o forma de viatahappy

| Costel95 a răspuns:

Dumnezeu a dat pe singurul lui Fiu pentru ca noi sa fim iertati. Dumnezeu putea sa stearga pur si simplu cu buretele...dar El si-a aratat marea sa dragoste pentru omenire. Cum sa nu ne iubeasca cand Isus pentru asta a murit pe cruce, pentru noi. Dumnezeu se indura de cine vrea si are mila de cine vrea, nu ma astept de la niste oameni orbi sa inteleaga cea dat Dumnezeu pentru noi.

| mariusrap a răspuns:

Ca lasa-ma si cu tinelaughing ai venit u cu rocku tauoh go on ca rock cred ca askultioh go on ma u ai citit biblia sau macar sa fi vazut filmu? ca isus zice catre tatal sau(dumnezeu) doamne iartai ca nu stiu ce fac, pleaca ma la grota taoh go on

| mariusrap a răspuns:

Amu ca noah ios mai de la tara de acolo d unde se agata harta in cui, daca nu crezi in dumnezeu pocaiestete ma, ca nici aia nu cred numa in sfanta maria sau in ce mai cred si aiaoh go on tot d un socat pe aicea, pleaca in grota ta cum am mai zislaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate l-a trimis doar asa sa vada cum se descurca printre oameni, iar moartea era o modalitate de a ajunge inapoi acasahee hee
Poate cine stie, isus va reveni pe Pamant ca sa retraiasca senzatiile tari din timpul rastignirii, dar nu cred ca va alege aceleasi metode de a atrage enoriasi, minunile vor fi de alta natura...de ex va face 1km de autostrada cu numai 5. euro, va transforma apa de la robinet in apa potabila, in loc de pesti amarati cu care sa hraneasca multimile flamanzite va alege o punga de cipsuri si ceva guma de mestecat, il va face pe obama alb, orbi vor avea vederea 3D si HDbatting eyelashes ...sunt multe minuni.
Iar chinurile prin care va trece, vor fi si ele de actualitate, poate accident de masina sau gripa aviara, poate sclav la o companie IT pana va ceda psihic si se va arunca de la etajul 100.
Dumnezeu sa-ti dea lumina! macar cat sa pornesti un pc, bye.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noreligion, nu stiu in ce crezi, nu stiu ce ai citit si nu stiu ce ai inteles.

Noi, nu cred ca am aparut pe planeta asta asa dintr-o data... Cineva tot ne-a creeat pe noi si acel cineva este Dumnezeu!

Eu nu cred ca in biblie scrie numai minciuni... Eu cred ca biblia ne-a fost data pentru a cunoaste ca avem un Dumnezeu atotputernic, atotstiutor, iubitor, etc. si Dumnezeu mai este DREPT/CORECT, adica, poti lua si tu macar un exemplu din viata ta. Nu cred ca nu ti s-a intamplat vreodata sa faci ceva rau, apoi sa ti se intample ceva rau chiar tie...

Eu am gasit credinta in sufletul meu, fata de Dumnezeu. Cand nu cred ca pot face ceva, stiu ca Dumnezeu ma ajuta intr-un fel anume si merge totul bine. Stiu ca daca pacatuiesc, Dumnezeu va face ceea ce este drept!

Eu sincer stiu ca pana la 10-11-12-13 ani, nu am avut o credinta asa de mare in Dumnezeu, Dar de la 14 ani crescand (acum am numai 15 ani aproape 16 ), credinta mea a ajuns din ce in ce mai mare, pentru ca Dumnezeu mi-a aratat puterea lui. Mi-a aratat ca si in cele mai grele, mai dificile situatii, Dumnezeu poate sa ma ajute sa trec peste astea...

Odata am auzit sau vazut aceste cuvinte : " Daca crezi in Dumnezeu macar cat o boaba de mazare, poti muta si muntii din loc ". Odata cand nu mai aveam nici o speranta intr-un lucru, mi-am spus in minte acele cuvine si oricat de putin am crezut, Dumnezeu mi-a facut ziua aceia, o zi minunata.

Dupa cate mi-a facut si mi-a demonstrat Dumnezeu, nu am cum sa nu cred in el. Cat mai traiesc, 10 ani, 20 de ani, 50 de ani, 90 ani, stiu sigur ceva... Niciodata, dar niciodata, nu-mi voi pierde increderea in DUMNEZEU!

Nu stiu ce impresie ti-a lasat vorbele mele "noreligion", nu stiu daca iti pasa de ce am scris.

Mai am ceva de spus inainte sa inchei : Dumnezeu este cu fiecare dintre voi... Cine il asculta si nu i se impotriveste, va ajunge prieten cu Dumnezeu si va ajunge acolo unde este si el!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

. DA. lui dumnezeu ii pasa de noi. de aceea a dat pe singurul sau fiu ca oricine crede in el sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.AMIN

| 4inel a răspuns:

Asta ar fi trebuit sa faca Dumnezeu cu tine, dar Isus de buna voie, nu L-a obligat nimeni, a acceptat sa fie in locul tau pe o cruce. Cand El a strigat: "Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, pentru ce m-ai parasit", acela era strigatul tau daca ai fi primit ce meritai.

Daca Isus nu ar fi murit pe cruce... Sfanta Treime ar fi ramas singura in cer; dar dupa moartea si invierea Lui Cristos...
Citeste cu atentie te rog;
Evrei 2:9  Dar pe Acela care a fost făcut „pentru puţină vreme mai pe jos decât îngerii" adică pe Isus, Îl vedem „încununat cu slavă şi cu cinste" din pricina morţii pe care a suferit-o; pentru ca, prin harul lui Dumnezeu, El să guste moartea pentru toţi.
10  Se cuvenea, în adevăr, ca Acela pentru care şi prin care Sunt toate, şi care voia să ducă pe mulţi fii la slavă, să desăvârşească, prin suferinţe, pe Căpetenia mântuirii lor.
11  Căci Cel ce sfinţeşte şi cei ce Sunt sfinţiţi, Sunt dintr-unul. De aceea, Lui nu-I este ruşine să-i numească „fraţi"
nu ai vrea sa fi si tu unul din fiii aceia pe care ar vrea Dumnezeu sa-i urce cu El in Slava(Glorie)?
Of... in ce intuneric te-ai bagat!

| Achile a răspuns:

El a facut asta pentru tine si pentru orice om de pe aceasta planeta, pentru ca ne iubeste.

| anonimu89 a răspuns:

Ori cum pe planeta cum sa aparem asa dintr-o data 'picati' din cer cum ca pamantu s-a format la distanta exactra de soare incat sa nu fie nici prea frig nici prea cald deci dovada ca dumnezeu ne-a dat pe noi, si pe Isus l-a dat pentru pacatele noastre daca lear fi sters asa cu buretele cum zici tu nu am fi avut nici o davada ca portile raiului ierau inchise si toti mergeam in iad,