| Vizitiul a întrebat:

Stiu ca pentru a fi fericit/a e nevoie de bani, dar gandeste-te bine, cele mai fericite clipe din viata ta sunt legate de bani? Sa stai pe patura si sa privesti cerul senin, zambetul persoanei iubite, o plimbare pe munte, clipa cand ai fost felicitat/a gratie unei realizari relevante pentru tine, multumirea din ochii parintilor, atunci cand mergi sa ii vizitezi…. Sunt lucruri in viata care nu costa si aduc mai multa bucurie decat chestiile cumparate cu bani.
Credeti ca fara bani nu se poate atinge fericirea suprema? Credeti ca pentru a atinge satisfactia interioara e cazul ca inainte sa fim cu stomacul plin si fara griji cotidiene? Credeti ca grija zilei de maine, problemele sociale si familiale eclipseaza intr-un fel perceperea satisfactiei interioare, adica, ne impiedica sa gustam acel "tot", acel "intreg" si sa ne multumim cu o parte meschina din acel "tot"? Credeti ca, uneori e bine ca omul sa se multumeasca cu putin, chiar daca e vorba de fericirea s-a interioara si nu de planul fizic? Astept si argumente. Multumesc.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Că nu-i nimic mai de rahat decât să fii sărac, să mor,
Banii n-aduc fericirea, ştiu... NUMĂRUL lor!" - Bucharest Underground Mafia.
Şi da, aveau dreptate.
Există ceea ce se numeşte "piramida nevoilor" şi care are la bază nevoile primare (alimentaţie, aer, locuinţă, etc.).
Pentru a construi nevoi secundare (afecţiune, împlinire, etc.) e nevoie ca cele primare să fie îndeplinite.
Cu ce se îndeplinesc cele primare? CU BANI!
Nu se poate să te plimbi pe munte dacă n-ai bani (decât dacă locuieşti deja la munte) de transport! Pătura pe care stai costă bani! Zâmbetul persoanei iubite nu costă dar de cele mai multe ori persoana iubită o întâlneşti într-un loc unde ca să ajungi îţi trebuie bani (magazin, bar, cafenea, etc.), în afară de "a vrea", mai este nevoie şi de "a putea" să-ţi vizitezi părinţii, adică să ai bani de transport până acolo!
Banii sunt foarte importanţi şi da, grijile cotidiene ne împiedică să ne împlinim. De ce societăţile mai bogate material sunt şi mai bogate cultural? Pentru că poţi crea când ai burta plină dar când eşti ţăran iobag, de unde bani de şcoală şi de unde chef de compus?!
Aşa, filosofic vorbind, da putem atinge fericirea interioară căci aceasta este independentă de planul material, bla bla bla bla... VRĂJELI! În realitate absolut nimic nu se poate face FĂRĂ bani. Ah, că se pot face lucruri minunate şi satisfăcătoare cu puţini bani, asta e altceva şi sunt total de acord.
Dar FĂRĂ bani?! Nu, nu se poate face nimic!
Niciodată nu mă mulţumesc cu puţin!
Salutare!

10 răspunsuri:
| Vizitiul explică:

Vreau ceva raspunsuri mai complexe. Si nu am cerut prea mult...

Răspuns utilizator avertizat
| AdelinaC a răspuns:

Dupa parerea mea banii nu aduc fericirea deloc. Fericirea sufleteasca si implinirea izvorasc din dragostea adevarata(fie ca este primita, fie ca este oferita celor din jur). Fara bani se poate atinge fericirea suprema mult mai usor decat cu bani.Banii nu fac altceva decat sa ne faca sa ne dorim din ce in ce mai mult, sa ne pierdem din acea puritate sufleteasca si ne face sa fim capabili de orice numai pentru bani.
Noi oamenii ar trebui sa traim cat mai simplist, sa avem un suflet ca si copiii, sa ne bucuram chiar si pentru rasaritul de soare, pentru faptul ca existam.Stomacul plin nu este sinonim cu fericirea. Oricum atata timp cat avem serviciu putem cumpara strictul necesar, nu ne trebuie delicatese de restaurante de lux.Atunci cand ne merge bine cu banii, putem pune deoparte pentru,, zile negre"si iata cum stam in siguranta fara sa ne mai gandeim ca maine ramanem cu buzunaru gol. Dar daca omul risipeste fara sa se gandeasca la consecinte...pai e vina lui si nu a banului.
Poti ca si om sa ai toti banii din lume, dar daca nu ai langa tine o persoana cu care sa traiesti in mediul dragostei pure, tot vei fi nefericit.

| Unbearable a răspuns:

Buna.
Cred ca unele lucruri se pot realiza, numai cu ajutorul portofelului plin. Dar anumite lucruri, se pot realiza cu sufletul, binevointa, dragoste, incredere, numai elemente bune, pozitive. Unii spun ca, daca nu ai bani, nu esti om.Nu este asa.Comportamentul oamenilor cu bani, este unul superficial. Ei cred ca, zambetul persoanei iubite, asa cum spui tu, se poate aduce pe buze doar cu un cadou scump, o casa, o masina, o viata de puf.Nu.Dragoste, atentie, intelegere, incredere.Acestea, sunt lucrurile de baza in viata, care niciodata nu se pot cumpara cu bani.
Bye!

| Luciana_7235 a răspuns:

Mda, si poate la aceasta intrebare raspunsul potrivit ar fi "dragostea trece prin stomac" sau "cu ce posibilitati sa ajung sa am acele plimbari la munte" sau "parintii mei zambesc tot timpul ca le-a inghetat zambetul de frig" etc... Dar nu despre asta este vorba, este una nevoia de bani pentru un trai decent sau pentru un trai mai bun sau pur si simplu pentru a supravietui si e alta bucuria si fericirea adevarata. Sunt necesari banii pentru a supravietui dar nu au legatura cu fericirea din lucruri marunte pe care nu o cumperi cu bani. Sa fi mandru de tine si sa te bucuri cand vezi zambetul unui om strain, unui parinte, unui frate sau prieten, cand sti ca zambetul acela asa de frumos ti se datoreaza tie pentru ca l-ai ajutat, sau momentele in care pui o vaza asa cum iti place tie, sau cand oferi un cadou mult asteptat unei persoane sau cand intri intr-un magazin, birou, autobuz, si zambesti, si multe altele, lucruri marunte, care nu se cumpara cu bani, dar care chiar iti fac viata frumoasa. Sau vorbim de oamenii care cred ca banii le aduc fericirea, care calca totul in picioare sa faca mai mult? Sunt oameni care considera ca in viata banii sunt totul, dar banii te schimba, si cu cat sunt mai multi cu atat te schimba mai mult, dar acestia sunt oameni care uita sa zambeasca, uita sa fie buni, sa aiba rabdare, uita sa traiasca.

| Luciana_7235 a răspuns:

Oricum, in concluzie, astazi sunt foarte putini oameni care vad bucuria in lucruri marunte din viata de zi cu zi, si nu in bani. Cati oameni crezi tu, ca se trezesc dimineata si admira sau mai bine zis, chiar vad si se bucura de cat de frumoasa este lumina zilei? Sau cati o vad frumoasa?

| Liviu a răspuns:

Sunt de acord cu tine in proporztie de 80%
Degeaba ai tu toate mentionate mai sus de tine
Daca nai bani
Sunt de acord
Si cu bani multi nu faci nimic
Da si fara e greuwinking
PRietenia, iubirea, loialitatea nu pot tine de loc mancarei sau a banilor
Insa eu cred ca daca e putin din amandoua
e prefect
Sa fie ekilibruhappy

Eu asa gandesc la 18 ani acum deinde

| Cristary a răspuns:

Este adevarat ca banii NU aduc fericirea, dar o intretin.
Zi mie daca iti vine sa mai zambesti cand te roade stomacul de foame.winking

| Teenagernynho28 a răspuns:

Cele mai frumoase lucruri sunt cele oferite gratis de Creatorul nostru: pace, dragoste, fericire, sanatate si o gramada de altele ce nu pot fi cumparate cu bani; dar, e adevarat: banul este un rau necesar!

| onutzaony a răspuns:

Deci. parerea mea este ca banii nu aduc fericirea. Pentru ca ea nu poate fi cumparata cu bani... Desigur. poti sa atingi fericirea si fara baniwinking. Dar trebuie sa vrei si tu asta... Sper ca ti-am fost de ajutor big grin.