| Prezidentul a întrebat:

Sunteti pro sau contra eliminarii cainilor fara stapan? Preferati sa avem cel mai mare adapost de caini?

"În 2001 Piteștiul a intrat în Guinness World Records cu cel mai mare adăpost pentru câinii comunitari."

Argumentati. De ce?

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Intr-o tara civilizata, cainii ar trebui sterilizati, deparazitati si oferiti spre adoptie. Din pacate, romanul este prin definitie fudul si plin de sine, chiar si iubitorii de animale, isi doresc doar caini de rasa. Romanul isi ia iphone cand abia are de mancare. Romanul are si masina buna, desi in realitate nu isi poate permite. In consecinta, romanul prin definitie, este un om prost, de unde, tragem concluzia ca singura varianta pentru catei, este eutanasierea. Desigur, romanul, in prostia lui, o sa arunce alti caini in strada, si trebuie sa o luam de la capat cu eutanasierea.

| Dendoris a răspuns (pentru Robert2526):

Buna prostule, ce mai faci? ^^

Nu mai spune ca romanii sunt prosti, nu pentru ca te incluzi si tu aici dar romanul nu e prost. E doar orgolios, plin de sine, opulent si ratacit, are alte prioritati decat cele ce chiar il afecteaza instant.

| Robert2526 a răspuns (pentru Dendoris):

"Ca o concluzie, in Romania cainii ar trebui eliminati iar populatia educata"

cum numesti tu oamenii needucati? eu ii numesc prosti, tu?

"E doar orgolios, plin de sine, opulent si ratacit, are alte prioritati decat cele ce chiar il afecteaza instant."

si un astfel de om tot prost il numesc

| Dendoris a răspuns (pentru Robert2526):

Oamenii needucati nu sunt prosti, sunt doar needucati. Educatia nu duce la inteligenta. Cu inteligenta te nasti si nu poti sa o imbunatatesti. O sa ajungi tu in clasa a 10 si a 12 unde o sa faci psihologie respectiv filosofie.

Ca e orgolios, plin de sine, opulent si ratacit asta nu il face prost, asta il face ceea ce am zis...

FML kid 0.0

17 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Despre o specie care este pe cale de disparitie, cum ar fi rinocerul alb nordic, ar mai merita sa ne angajam intr-o discutie... "ce sa facem?". Dar cu animalele care nu numai ca nu sunt pe cale de disparitie, dar sunt prea multe si incep sa ne faca viata amara...e de la sine inteles ce trebuie facut. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca s-ar putea sa fim ca in alte tari, cum zice si Robert, normal ca nu am avea de ce sa omoram caini, dar, cum nu este asa in Romania, prefer decat sa moara copii mai bine sa moara caini. Deh, Romania lucrului bine facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra.
Fiindca si animalele au dreptul la viata exact cum avem si noi, oamenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine zice asta cu drepturile? Unde este aceasta instanta suprema? Un leu cand ucide o antilopa, ii citeste mai intai drepturile? Nu mai traiti cu capul in fund, nu exista aceste drepturi nicaieri. Noi ne acordam drepturi intre noi din nevoia de control, dar dreptul de a exista nu e acordat de catre nimeni si nimic. NICI O FIINTA din univers nu are DREPTUL de a exista ci doar SANSA. La fel cum orice fiinta poate ucide alta fiinta. La fel cum o picatura de ploaie curata nisipul de pe o piatra.

Nu exista drepturi in univers, doar sanse si haos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Un leu cand ucide o antilopa" - Si noi vorbim de cainii fara stapan straight face.
Lipsa spiritului de observatie si atentie straight face.

"Nu exista drepturi in univers, doar sanse si haos."- Clar nu ai facut civica la scoala straight face. Se face civica intr-a 3a, a 4a ( daca nu ma insel thinking ) si a 7a.
Si se mai fac si anumite lectii la alte ore in liceu ce cuprinde chestii de socio-umane.
Ai auzit de drepturile omului? :O

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-ai irosit 5 minute din viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca civica ti-ar fi spus sa faci sex cu mama ta, ai fi facut-o? "- Incest.
Civica nu spune asta.
Civica inseamna cam tot ce tine de chestii politice,indatoriri, obligatii, drepturi, constitutie, om cu om etc.

"...sau ai fi ales sa-ti folosesti creierul, mai intai?" - :O Nu, imi folosesc unghiile de la picioare sa gandesc,
Si da, eu sunt aia care nu gandesc cand spun ca toti avem dreptul la viata.

| Prezidentul explică (pentru anonim_4396):

Tocmai din cauza faptului ca avem toti dreptul la securitate si la viata cainii fara stapan trebuie eliminati. Ai fost vreodata muscat de un animal care este de doua ori cat tine? Eu da, cand eram mic (asta intre blocuri, noroc cu vecinii) si acum cand vad la TV copii mancati de alti caini stii la ce ma gandesc? Nu ai cum, daca nu ai fost muscat de un caine.

Incearca sa gandesti si din alte perspective.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Prezidentul):

rolling on the floor
Am fost si eu muscata de o catea, m-am dus sa-i mangai puii si in schimb m-am ales cu o cicatrice.
Sau m-au mai inconjurat seara cand mergeam cu bicicleta sau cand mergeam spre padure.
Si nu erau de doua ori cat mine, era de ajuns sa se ridice in 2 labe ca sa le fac cu mana.

Nu trebuiesc, chiar, omorati.
La adaposturi, dar omorati nu.

| Prezidentul explică (pentru anonim_4396):

Spre deosebire de tine, eu am fost muscat de un caine mai mare si imi doresc ca alti copii sa nu o mai pateasca.

Deja avem cel mai mare adapost de caini din lume, este absurd sa vrei mai multe adaposturi...

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Fiindca si animalele au dreptul la viata exact cum avem si noi, oamenii."
Daca ar fi asa ar insemna ca avem voie sa ucidem chinezi...
Dreptul la viata al animalelor si dreptul la viata al omului nu sunt echivalente.

"Toate animalele au in mod egal dreptul la existenta in cadrul echilibrului ecologic. "

Asta inseamna ca daca sunt prea multe si strica echilibrul ai voie sa le mai starpesti, ceea ce nu poti face si cu oamenii. Sau poti, o tu, cel ce vorbeste de civica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

-_-.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro deoarece viața oamenilor este pusă în pericol din cauza câinilor fără stăpân.

| Dendoris a răspuns:

Eu sunt pro eliminarii cainilor. De ce?

Suntem intr-o situatie destul de crancena aici, prea multi caini. Numai in drum spre facultate ( 15 min pe jos ) dau de cotarle ce formeaza lejer o haita de 8 membri.
Situatia asta trebuie rezolvata, desi nu sunt pentru chestia asta, cu forta bruta. Asa in cateva saptamani nu o sa mai fie asa ceva pe strazi iar tanti Cristina de la etajul doi nu o sa isi mai abandoneze catelul pentru ca isi face nevoile peste tot.

Ca o concluzie, in Romania cainii ar trebui eliminati iar populatia educata pentru ca degeaba ii elimini daca oamenii nu isi asuma responsabilitatea pentru animalele lor.

Ne-ar trebui o politie a animalor acum daca stau pe ganduri.