| chiftelutacrocanta a întrebat:

Te-ai gandit vreodata ca secretul despre aparitia universului si a fiintelor este atat de simplu incat toate descoperirile stiintifice facute pana acum sunt doar eforturi zadarnice? Avem obiceiul sa gandim departe cand e vorba de filozofia aparitiei universului.Nu vreau sa par penibil, dar de multe ori copiii cat sunt ei de inocenti spun lucruri mai inteligente decat adultii.Tu te-ai gandit vreodata sa cercetezi mai simplu aparitia universului si a fiintelor?

3 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Din fericire pentru sanatatea mea psihica inca nu mi-a trecut o asemenea idee prin minte.

| relian a răspuns:

Simplu este atunci cand intelegi un lucru fenomen.Atita timp cit nul intelegi orice ti se pare complicat.Ca sa fie simplu ar trebui ca tu sa creezi ceva, doar asa poti spune e simplu.Atunci cand altcineva creeaza si tu vrei sa afli cum, ei atunci e nevoie de studiu, de experminte si asa mai departe.Nu potem intelege lucruri fenomene asa usor pe care nu le-am creeat noi.Deci poate fi simplu atunci cand stii sigur cum are loc un fenomen cum apare un lucru.Atita timp cit doar emiti teorii deja ne balacim in povesti, deci spunem complicat.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu m-am gandit niciodata la asta.