| ady9003 a întrebat:

Teama de intuneric, cum se poate vindeca

12 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Ia-ti o lanterna cu tine tot timpul. Te vindeci cat ai zice "ma vindec".

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O consiliere psihologică te poate face să înțelegi că nu trebuie să ai teamă de nimic, ea este frecvent întâlnită la copii mici.
Pa, pa.

| andre999 a răspuns:

Roagata la Dumnezeu. Daca ai frica de Dumnezeu nu o sa-ti mai fie frica de nimic pamantesc. Si cand ma refera la frica de Dumnezeu nu ma refer la frica robului de stapan ci a fiului de a nu-si supara tatal.

| Cretaker a răspuns:

Asculta asta pe intuneric: http://www.youtube.com/watch?v=HQal-lJrSLI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teama de intuneric se vindeca stand in intuneric happy Stai in intuneric si vezi, te convingi, ca nu e nimic acolo si altadata nu iti va mai fi frica deoarece vei fi impacat cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inyri in camera incizi becul si asculti in tacere. dupa aia il aprinzi. te uiti in jur, nimic nu se schimba.toate sunt la fel ca pe lumina.deci intunerecul e lumina noptii.in rest toate raman la fel.chiar si tu. daca nu te deplasezi, tot acolo te gaseste lumina.si daca te deplasezi, toate sunt la fel.care-i problema?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunahappy Sti cum e faza accea "cui pe cui se scoate.happy" Asa este si aici. Spre exemulu eu am sau am avut firca de inaltime[sa remediat] am procedat in felul urmator : il puneam pe pr meu sa ma tina de mana si stateam pe un pod inalt sau ma uitam pe geamul unei scari, etc. Daca vei incerca sa-ti infrunti frica singur, vei reusihappy Expunandu-ne de mai multe ori stimulului fobic, ne desensibilizam si fobia trece de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vrut sa-ti scriu "spre exemplu" scuze pentru greselile de ortografie, dar sunt ft obositahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

=exemplu.scz scuze scuze!

| Atreides2 a răspuns:

Stai in intuneric frate. Si nu inchide ochii sau nimic, pur si simplu stai in intuneric, dai o tura de camera, te mai invarti, mai bine sa dai piept cu realitatea decat sa te gandesti la un loc special dar fi atent la mobila ca daca dai de ceva, uiti de toata frica de intuneric si te apuci de altceva.

| Alexia_4275 a răspuns:

Si eu am avut teama de intuneric. Iti recomand sa inchizi ochi si sa nu te gandesti la asta, gandeste-te ca esti in locul tau preferat.