| 4b a întrebat:

Termenii BINE si RAU sunt inevitabili... dupa ce criteriu hotarasti ce este bine si ce este rau?
Oare daca trecem dincolo de bine si rau, ce gasim?big grin

25 răspunsuri:
| Sentinel a răspuns:

Daca treci dincolo de bine si de rau gasesti faptul ca totul este echilibru, gasesti Unitatea, si intelegi ca fara "rau" "binele" nu s-ar putea savarsi. Este nevoie de dualitate pentru ca desavarsirea sa se implineasca. Este nevoie de om (inger) si de Ego(diavol) pentru ca omul sa se trezeasca din iluzie. (sa intre in Rai)

| Dumnezău a răspuns:

Termenii de bine si rau nu sunt inevitabili, ci inventabili si reinventabili.Noi suntem singura specie ce a inventat aceste doua notiuni abstracte si inutile.Doar din dorinta de a deveni mai buni, prin asocierea cu o calitate indefinibila si inexistenta.Sau din dorinta de a-i pauperiza social pe ceilalti, de a ne-o bate de ei in stil mare, doar ca nu corespund intervalelor sociale totalitare.

Nu exista bine si rau. Exista doar "ceea ce trebuie infaptuit","ceea ce nu trebuie infapuit" si "ceea ce nu se poate infaptui", doar atat.Notiuni ce sunt departe de moralitate.E permis orice.Nu doar atat timp cat nu-i raneste pe altii.E permis orice,chiar daca e sa lasi din ceilalti doar un deget,a la Peter Pettigrew. Exista doar propriul interes al fiecaruia,nu moralitate si dualitatea bine-rau.

Ce gasim daca trecem de aceste doua minciuni suprauzate si fumate? Sinceritatea ego-ului nostru,componenta noastra definitorie,ce razbate,uneori timid,alteori abia intrezarit,de conventiile sociale ce ne robotizeaza si ne dezumanizeaza, incercand sa ne confere insusiri de Seherezade sau Tinkerbell, insusiri ce nu le putem indeplini, tocmai din cauza ego-ului care cere sinceritate si un comportament ancestral, cat mai mult lipsit de ipocrizie si zambete amabile ce ascund dorinta de a-i spanzura pe cei carora le zambesti amabil.

| mgtow a răspuns:

Dupa ceea ce fac imi dau seama ce e bine si ce e rau, evit raul si fac numai bine. Nu ai cum sa treci de bine si de rau ca tot vei ajunge in iad sau rai dupa ce mori.

| Inferno a răspuns:

E mult mai bine sa clasificam oamenii in fermecatori si nefermecatorii decat in buni si rai.
Totul tine de perceptie. Unul percepe un lucru ca fiind bun in timp ce altul il percepe rau.
Binele si raul sunt doar niste perceptii cine se opreste si se uita sa vada daca lucrul pe care-l face e bun sau rau nu o sa reziste mult.
"Nu exista reguli aici, incercam sa realizam ceva"

| sabin89 a răspuns:

O problema interesante legata de asta ar fi: Au aparut binele si raul odata cu omenirea? Sau provin ele dintr-o sursa superioara? Ce zici, 4bb4?

| 4b explică (pentru sabin89):

A fost doar bine, pana cand inima omului s-a ingamfat

| WR104 a răspuns:

Daca trecem dincolo de bine si rau o sa realizam ca de fapt nu exista bine si rau si ca totul este doar in mintea noastra(perceptii).

| M25M a răspuns:

Poti hotari dupa criteriul consecintei. In functie de repercusiuni iti poti da seama daca o fapta a fost buna sau nu.

| WhatheWow a răspuns:

Necunoscutul!

| OOOLEOOO a răspuns:

Libertate?

| Nickname1890 a răspuns:

Parerea mea e ca nu exista bine si rau. Totul tine de perspectiva din care privesti lucrurile. Nu poti hotara ce este bine ce este rau in general, poti hotara ce este bine sau rau pentru tine, interesul tau dar atat.

| sabin89 a răspuns (pentru Nickname1890):

Cum nu poti hotari ce este bine si ce este rau? Pai judecatorii ce fac? nu hotarasc? Pe ce baza il trimite pe Gheorghe la inchisoare?

| Nickname1890 a răspuns (pentru sabin89):

Asta este din punct de vedere legal. Dar hai sa lasam la o parte legea si sa privim prin prisma unei persoane. Fiecare persoana are realitatea ei, diferenta dintre bine si rau se face total subiectiv prin prisma unor filtre personale si raportat la sisteme de valori personale si atunci cum pot eu sa comentez prin prisma propiilor mele experiente si valori niste fapte ce apartin altora?

Nu pot sa spun ca un lucru este rau. daca cineva ma intreaba sa fac asa sau nu? De exemplu n oi doi putem sa avem niste sisteme de valori total opuse. Tu ma intrebi daca mie mi se pare "rau" un lucru anume iar eu iti raspund ca mie personal mi se pare rau, dar tie in schimb ti se pare bine. Ce o sa faci? O sa actionezi contrar cu ceea ce iti doresti doar pentru ca mie, un strain mi se pare rau?

Deci binele si raul sunt lucruri relative. Legea nu este neaparat "buna" legea exista pentru a nu exista haos atunci cand fiecare persoana face ceea ce ea considera bine dar in acelasi timp ii poate afecta pe altii.

Iar cand m-ai intrebat cum nu poti hotara ce este bine si ce este rau? Tu poti hotara ce este bine si ce este rau pentru tine, din punctul tau de vedere, dar nu neaparat coincide cu punctul de vedere al altei persoane.

| sabin89 a răspuns (pentru Nickname1890):

Este mult adevar in ce spui. Dar nu poti extinde acest "adevar" prea mult. Anumite lucruri (crima, pedofilia si multe altele) sunt rele pentru toata lumea. O fapta rea nu este numai ilegala, ci este rea-rea. Judecatorul ala nu aplica doar legea (ca un robot), ci isi da si el seama, ca doar e un om intelept, ca s-a comis o fapta rea.

| Nickname1890 a răspuns (pentru sabin89):

O fapta poate fi vazuta rea de toata lumea, dar mai este si acel psihopat care omoara de placere. Pentru el nu este un lucru rau, lui ii face placere sau face un lucru bun omorand. La fel pentru violator, el se simte bine pentru el este bine ceea ce face. Nu poti sa generalizezi ca un lucru este rau universal. Intr-adevar majoritatea percepem anumite lucruri ca fiind rele, dar exista si exceptii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dincolo de bine si rau e iluminarea, detasarea absoluta.

| Scarbo a răspuns:

Lipseste-te de sentimente, eu aproape am reusit, ca sa faci asta trebuie sa devii crud cu oamenii din jur, cu familia, cu prietenii si cu necunoscutii.

| 4b explică (pentru Scarbo):

Nu prea reusesc sa am o inima de piatra...

| Scarbo a răspuns (pentru 4b):

Iti ia ceva, la inceput nici nu iti dai seama ce faci, iar apoi te obisnuiesti. In momentul asta nu mia simt niciun sentiment de iubire fata de rasa umana. Daca as putea sa-mi pun o dorinta i-asi extremina pe toti.

| 4b explică (pentru Scarbo):

laughing tulai ce rau esth...nu e bine frate sa ai inima impietrita da' nici sa fii luat de prost...aci trebuie lucratwinking

| i86e2 a răspuns:

Unele chestii sunt programate în noi, la fel cum sunt programate în celelalte animale. Niciun animal nu se va bucura când încerci să-l omori, nici când încerci să-i furi mâncarea. Motivul e foarte simplu: evoluția. Logic că au supraviețuit doar animalele cărora nu le plăcea să li se fure mâncarea sau să fie omorâte și genele pentru aceste comportamente s-au răspândit în populație, celelalte nu.

În principal, ceea ce cauzează suferință e considerat rău, ceea ce provoacă plăcere e considerat bun. E mai complicat de atât și religia și-a mai băgat coada în asta. Există motive evolutive și pentru durere/plăcere, dar asta pentru altă dată, aș scrie prea mult. Întotdeauna e vorba de supraviețuire/reproducere.

| sabin89 a răspuns (pentru i86e2):

Am impresia ca exagerezi cu interpretarile tale evolutioniste. Nu vreau sa zic mai mult, e doar o parere a mea.

| AlbaAura a răspuns:

Bine si rau, falositor si daunator. Dincolo de ele, banalul.

| shmata a răspuns:

Scopul in sine.

| Kiragagash2012 a răspuns:

Ca sa treci peste bine si rau trebuie sa fii tolerabil big grin (adica sa nu te deranjeze ca idee, deci treci peste usor)