| oprescudorin11 a întrebat:

Uneori raman mut la ce se petrece!
Cum e posibil ca aceasta tara sa fie condusa de nume straine, pe deasupra gangavi, analfabeti? Puteti sa-mi radeti intrebarea!
Cum e posibil ca o natie plina de valori sa ajunga in mocirla asta? Nu-mi vine sa cred! Unde am gresit?

45 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Măi Opăresculedorin, sper să te ții bine de scaun când o să îți zic asta, dar țara noastră mai mereu a fost condusă de străini, pentru că tocmai români au fost gângavi și analfabeți (și nu numai).

Nația plină de valori care e? Că aici nu am mai făcut legătura.
Nu știu unde ai greșit, poate în momentul când ai început să idealizezi ceva ce nu există...

| oprescudorin11 explică (pentru Drolja):

Ma refeream si la bogatia naturala, a resurselor naturale pe care, din comoditate le dam la toti neavenitii, dar chiar la resurse umane, sa zicem ca tine, in ideea ca iti merge catusi de putin mintea.
Eu am voie sa gresesc, in particular. Voi cei multi, platiti si pentru un mm de greseala, prin urmasii vostri.
Nu o sa muriti de foame, e prea bogata tara, dar dupa ceea ce faceti, dupa balmajeala gandirii voastre, mai aveti si tupeul apoi sa fiti nemultumiti!
Viata este disciplina MORALA!
Orice rabat, va face plangaciosi,:ceilalti sunt vina, vecinul a furat, unchiu m-a bagat in minister cand eu sunt cretin, presedintele nu stie sa vorbeasca ca vorbea doar la scoala limba romane (mama toma doma!).
Ma lasi?
Pe cine vrei tu sa pacalesti?
Ca tu ai fost primul pe lista fara sa-ti dai seama!
Restul este haosul in care traim.

| Drolja a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ce resurse, ce bogăție, în ce fantezii naționaliste trăiești tu, nene?
Singurul lucru util pe care îl mai poți face acum în deziluzia asta a ta în care inexistenta ta patria-minune e aievea, e să îți controlezi reveriile.

Nu există așa ceva! România nu e o putere, România nu e bogată, România nu a avut ghinion, țara asta este pur și simplu o țară slabă, mică, săracă, cu nimic mai neobișnuit sau grozav față de celelalte țări de teapa ei.

Dacă era altfel, atunci am fi avut locul nostru în lume. Mai citește nițel istorie, autentică, nu comunistă sau dacistă. Mulțumim!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine e prietene strain? sau poate uiti sa abia Romania aia plina de valori a fost construita de un neamt si aici ma refer la Carol I

| oprescudorin11 explică (pentru suntserios):

Carol I s-a integrat in Romania, si nevasta-sa. In plus era si destept, isi stia interesul. In plus existau partide puternice, Constitutie clara, nu ambigua.
Apoi se poate dovedi ca si atunci am fost jefuiti, noi, Ropmania de resurse, dar nu era Media atat de dezvoltata sa te informeze, daca traiai! Atunci. Deci nu face reguli ca orice scursura de neamt ne va aduce belsug! Doar reguli, care sunt bune si nu se refera la distrugerea tarii!
Am ajuns o piata de desfacere, am pierdut redevente pe resurse, am pierdut piete de desfacere caci in loc sa se mentina relatiile internationale firesc cu contractele in vigoare si modernizand industria care avea deja o baza, am vandut TOT la fiare vechi. (sub niste legi idioate, care promoveaza chipurile echologia, etc. ) in spate se ascunde politica mondiala.S-a vazut cu Volkswagen.
Deci nu-mi spune ca nu pricei! Nu avem ce face! Coruptia, saracia si continuitatea accesului la putere a excrocilor, toate contribuie la situatia asta.
Asa ca sa ma lasi cu nemtii! Ei stiu si fac corect daca le si ceri!
Voi stiti ce sa cereti?
Nu!
Cer excrocii mascat in numele vostru!
Crestere economica?
Se vinde marfa, dar nu romaneasca. Resursele sunt furate mascat.
Ce sa-ti mai povestesc sa intelegi?
O tara fara buget alocat DEZVOLTARII, o tara devenita consumatoare, care traieste doar pe urma a 1% din resurse :NU ARE NICI O SANSA PE TERMEN LUNG!
Chiar cu gangavii vostri 'nemti'.(parati).
OK?

| suntserios a răspuns (pentru oprescudorin11):

Si ce treaba au straini ca Romania colcaiei de concetateni corupti? Xrezi ca stainii s au imbogatit cel mai mult dupa revolutie? Nu, romansii cu putere ce instaurau cu mare fast democratia s au imbogatit

| oprescudorin11 explică (pentru suntserios):

Spuneam ca hotii se ascund, cam mereu in spatele strainilor! Strainii nu te fura, daca nu sunt ajutati.
Nu am zis ca din afara ne vine 'raul', doar ca cei alesi de voi, se folosesc de straini ca sa-si legalizeze nemerniciile.

| DonaldTrump a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pacat ca a venit Carol aici ar fi aratat mai bine pamantul asta vasal : ottoman/rus/austric :p.

"scursura de neamt " sper ca ma inseala privirea. Ai grija sa nu vada stapanii tai nemti ce scrii tu aci.x D

"gangavii vostri 'nemti'.(parati)." pentru ca poporul roman se poate conduce singur nu are nevoie de straini sa ii dea un impuls/ un lider mai serios (gen Mihai Viteazu'). Deci uiti ca daca nu erau reformele nemtilor aia si deciziile lor acum tu inca erai parte din unul din imperiile enumerate mai sus. Au fost si un numar de romani cu deminitate dar daca iei majoritatea incultilor/analfabetilor/manelistiilor etc. indoctrinati de media sau mituiti cu litrul de ulei cum vrei sa vezi tara asta evoluand? Sa fim seriosi peste 50 de ani in ritmul asta aici o sa fie numai unguri si tigani si poate sirieni.

| oprescudorin11 explică (pentru DonaldTrump):

Tata mare a lucrat ' intr-o divizie romaneasca in armata a doua cu von Mainheim.Considerat cel mai inteligent general, alaturi de cel care muncea in Africa.
Daca te-ai autodenumit 'waffen ssetc.x, vreau sa-ti spun ca pentru a intra in trupele speciale, trebuia ca iarna (cel mai greu test afara de onoare), sa intri in pielea goala pe o copca a unui lac inghetat si daca ieseai viu la 100 m prin alta copca, erai admis.
Pe de alta parte, nemtii nu mai sunt nemti, aminteste-ti ca au murit cam toti barbatii Germaniei lui Hitler, iar Armata rosie a calarit toata feminitatea germana. Asa ca Germania este pe cel putin (nu Putin!), jumatate rusa sau amerinidiana.
Romanii sunt si ei in aceeasi capcana, daca te gandesti la 'puritatea rasiala', e depasita fizic de mult!
Daca insa te multumeste, pot sa-ti aduc acte despre puritatea mea ca roman. In schimb, daca te duci in Londra, nu ai sa mai vezi vreun englez pe strada (neaos). Nemtii sunt disciplinati (erau), dar pentru ei!
Si romanii erau la fel pana la invazia bolsevica.

| oprescudorin11 explică (pentru DonaldTrump):

Asa ca nu uita ce zicea un tampit pe nume Nietzsche :"Masele avanseaza! Iar evolutia nu este in sensul pe care-l ganditi, al scolii lui Darwin, caci "invingatorii' sunt mai multi si mai vicleni'.
Citat din memorie. Nietzsche a trait acum 2 secole si a murit, din amintiri FIX in 1900DH.

| DonaldTrump a răspuns (pentru oprescudorin11):

Mainheim sau Mannstein? ca de acest mainheim de zici tu nu gasesc nimic. onsiderat cel mai inteligent general, alaturi de cel care muncea in Africa. Macar aici stiu la cine te referi : Erwin Rommel.
Si cei mai buni barbati ai nostri au pierit la Stalingrad...
"In schimb, daca te duci in Londra, nu ai sa mai vezi vreun englez pe strada (neaos)"In curand europenii din cauza numarului scazut de natalitate vor fi minoritari pe propriul continenet.

"ca pentru a intra in trupele speciale, trebuia ca iarna (cel mai greu test afara de onoare), sa intri in pielea goala pe o copca a unui lac inghetat si daca ieseai viu la 100 m prin alta copca, erai admis." si de aceia respectul pentru care il am asupra lor.

" Asa ca Germania este pe cel putin (nu Putin!), jumatate rusa sau amerinidiana.
" ameridiana? multi americani au descendenta germanica daca nu macar europeana, nativii americani sunt in numar extrem de redus. sau tu te referi la rusi siberieni thinking

| oprescudorin11 explică (pentru DonaldTrump):

Recunosc von Manstein! Si Rommel (Vulpea Desertului), astia erau apreciati de americani. Dar Genii germane au mai fost, multi 'arestati ' de rusi englezi, americani sau francezi pentru a munci in slujba lor. Pe unul il chema Werner (dar nu cretinul ala al tau), altul von Brown. Al a facut Apollo care a simulat prima aselenizare

| oprescudorin11 explică (pentru oprescudorin11):

Erich von Manstein unul din marii strategi ai eichului, nici macar nu era nazist. Aveam o poza cu el din Krimeea, cu bunica-meu, nu a fost la Stalingrad, Fritz Erich von Manstein, acolo era von Paulus.
Pacat de romanii ingropati la Stalingrad. Nici macar nu au avut bunul simt autoritatile romane sa se duca sa-i caute, cand chiar rusii le-au dat permisiunea.Cretinii de nemti i-a bagat pe romani in flancul stang, au fost vanati s-au predat, sunt multe variante de interpretare, dar asa von Paulus a fost in final incercuiti de bandele bolsevice.

| DonaldTrump a răspuns (pentru oprescudorin11):

Da, americanii l-au luat pe Wehrner von Braun care lucra original la Pennemunde la primele rachetele balistice v1 si v2."(dar nu cretinul ala al tau"Adica?
Desi americanii astia s-au folosit si de informatiile stranse din experimentele japoneze pe oameni cu pretul imunitatii doctorilor.

| DonaldTrump a răspuns (pentru oprescudorin11):

In primele zile ale incercuirii cand liniile ruse nu erau puternice nemtii, romanii si italieni s-ar fi putut retrage dar Hitler avea ideea lui fixa. Gresala nemtilor a fost ca s-au concentrat pe Stalingrad, trebuiau sa ia sondele petrolifere din caucaz intai cum fusese planuit, dar din nou generali erau "legati de maini" de Hitler si obsesia lui cu distrugerea Stalingradului.

| DonaldTrump a răspuns (pentru oprescudorin11):

Manstein nici macar nu era chiar neamt a fost adoptat de o familie de prusaci si a luat numele lor. Nici Rommel nu era nazist era implicat intr-un plot impotriva lui hitler : Operationa Valkyrie si din cauza ca nu i-a turnat pe cei care planuia a fost obligat sa se sinucida.
Ak-47 al rusilor este oarecum inspirat din prima arma de alast alias stg-44-ul(cum ziceai si tu rusii aia au luat si ei cercetatori ca vesticii precum pe Hugo Schmeisser).

| oprescudorin11 explică (pentru suntserios):

Deci ma refer la valori si imane si materiale.Ori romanii, ca niste lasi, ca un caine care cauta protectii, apelam la nerozi. Despre asta vorbeam.Si din cauza vesnicii conjuncturi internationale, care ar trebui sa nu ne priveasca!

| oprescudorin11 explică (pentru DonaldTrump):

Nu, am zis ca idolul meu este, von Brown.
Dar pastrand modestia.
Mai exista un alt cretin' care e acuzat de mizerii, desi in ziua asta se fac, ala care a clonat prima oara si am o ruda Palade, singurul, ma rog, acum primul roman care a luat Nobel pentru 'decoperiri epocale in genetica'. Sa nu intru in amanunte, Palade a lucrat cu insusi Mengele.
Ma lasi? Americaniiau luat toti savantii germani, i-au folosit, continuand cercetarile.
Mengele nu a fost 'prins' nici nu avea de ce.
Dar nu vreau sa spun mai mult.
Prima clona a facut-o Mengele si Palade!
Sa fie clar!
Cu cine va luptati?
Cu alti criminali?

Fau 2 a fost o exceptionala dovada de tehnologie, nevazuta de tembelii obisnuiti de azi!
Acum va asteapta camila araba.Destepti si ei, am dovezi!
Nu astia, invadatori!
Hai ca sa o lasam moarta, imi ia foc mintea! Si japonezii au lucrat la niste proiecte incredibile, care acum au ajuns in mana masselor!
Gata! FINITA COMEDIA!

| oprescudorin11 explică (pentru DonaldTrump):

Hai nu ma-nnebuni! Vad ca stii! Ai trecut testul cu 'copcile'.
Orgile rusesti de unde au aparut? Bombele teleghidate (prima oara prin fir apoi prin radio?
Decizi ca suntem toti groparii propriilor morminte?

| oprescudorin11 explică (pentru DonaldTrump):

Corect! Acum suntem in acelasi 'clinci'. Ce crezi tu ca e mai bine de facut?
Asta era intrebarea!

| oprescudorin11 explică (pentru DonaldTrump):

Tablul politic al lumii este principial acelasi! Vrei sa-ti descriu, in intelegerea mea?

| oprescudorin11 explică (pentru DonaldTrump):

Ti se pare normal, ca barbatii sa arunce in Razboiul, pe care doar daca va pretindeti orbi ca nul vedeti?
Sa trimiteti in fata femeile pe care nu le mai stapaniti (si din lasitate) si copiii, precum Hitler in disperare?
Femei, presedinti, femei secretare, purtatoare de cuvant! Nu am nimic si nu deviati subiectul: ati dat drepturi distructive si fara sens, care incalca bunul simt! Ca sa stati linistiti in fotoliu!
Si nu stati!
Ati dat drepturi celor slabi, in detrimentul celor DREPTI!
Vrei ma bage astia in puscarie ca-ti zic?
Ati fixat pedepse minime pentru hoti si incapabili, ati alocat sume uriase pentru salvarea 'ramei ' de pe strada! De ce nu aveti curaj sa spuneti?
Ati dat la toti handicapatii mental functii, ajutoare sociale!
Nu ma refer la cei cu nevoi adevarate, scuzabile.
Dar voua v-ati taiat cordonul ombilical care va lega de CIVILIZATIE, si copiilor vostri si de fapt ati renuntat la averea adevarata, ati risipit-o din lacomie!
Copiii, femeile, sclavii!
Mihai Viteazul a stat cativa ani! Voi vreti sa traiti sau sa va prefaceti?

| DonaldTrump a răspuns (pentru oprescudorin11):

Destul de greu de zis ce putem face, pai sincer cu majoritatea populatiei actuale prostite nu cred ca putem face prea multe pana ii dezvatam de indoctrinarea la care au fost supusi. Dupa o sa poata alege lideri cinstiti in schimbul alegerii repetate a unor corupti cu alte fete.

| DonaldTrump a răspuns (pentru oprescudorin11):

Descrie chiar te rog, niciodata nu e de prisos o viziune in plus.

| oprescudorin11 explică (pentru DonaldTrump):

Daca vrei o solutie, in acest moment non invaziva'(imposibila in opinia mea), o gasesc prea frumoasa ca sa o realizam.
ce-mi ceri tu, o solutie aburistica, este ce se petrece in fata ochilor nostri, acea amendare a 'Drepturilor Omului', care s-a dovedit paguboasa, in sensul evident ca hotii profita de legislatia respectiva.
Cum au gandit-o? Sa dezvolt nitel:mediatizarea globala a atentatelor, in scopul restrangerii, a gasirii motivatiei de restrangere a drepturilor exact a oamenilor normali.
Reformatarea legislatiei globale, si pe plan local, asa incat oamenii sa creada motivat in LEGE si nu in dreptul castigat haiduceste, asa cum se intampla.
Este de durata, asta numesc eu metamorfizarea fireasca, cu multe suferinte! Dar tu vrei Blitz krieg!
Aici, trebuie sa fii mai dur decat Hitler si Stalin si SUA.
Distrugerea din radacina a bancilor, a tuturor focarelor de razboi, care evident mentin starea de fapt, amendarea sau re-crearea tuturor constitutiilor, eliminarea cu pretul si a nedreptatii a coruptiei.
Presimt ca la asta se va ajunge.
Oamenii au o viata limitata, nu au timp de filozofii!

| oprescudorin11 explică (pentru DonaldTrump):

Apoi ar trebui, odata pentru totdeauna conceptul de 'nationalism'. Inainte de orice!
Periculos!?
Dar am curajul sa spun doar doua idei!
Faptul ca as fi rus si au murit 20 milioane de rusi in al doilea razboi mondial, nu permite unor rusi de doi bani sa aiba dreptatea deasupra legilor asupra mea, caci am fost pe alta baricada. la fel de multe victime sau mai multe nerostite!
Faptul ca au fost arsi la Auschwitz o gramada de evrei nevinovati, nu trebuie sa pazeasca evreii hoti care au remonopolizat piata de arta, diamante si bancile, si ca au cotrol automat la politica strategica a lumii.
Faptul ca sunt presedinte negru in SUA, nu trebuie sa ierti boschetarii de acolo, daca sunt negri si sa le permiti orice!
Cam asa trebuie inceput.

| oprescudorin11 explică (pentru DonaldTrump):

Si in final, as mai zice ca
faptul ca arabilor li s-a furat petrolul de ai lor impreuna cu europeni, evrei si americani (sa nu fac un pleonasm), nu inseamna ca omori orice european, sau orice american).

| Oana92 a răspuns:

Problema nu e ca e strain, problema e ca pana si cel incoruptibil (ca asa parea presedintele acum 1 an) a fost redus la tacere de context/oameni/lene/neputinta, nici nu mai conteaza motivul.

O natie plina de valori? laughing Care mai sunt valorile noastre ca popor? Vrem schimbarea si uitam ca de la noi porneste, vrem sa o ducem ca nemtii, dar aruncam gunoaie pe strada si scuipam ca in codru, ne place scandalul si barfa, ii uram pe corupti si ne bucuram ca intra udrea la puscarie, dar dam mita la medici, cumparam examene si locuri de munca si diplome si facem rost de avize si semnaturi ''pe naspa'', vrem tramvaie noi si din 50 de calatori 45 merg fara bilet. Ne plac peisajele frumoase, dar lasam munti de gunoaie si la 1000 m altitudine. Ne credem geniali, dar ne lasam manipulati de niste imbecili cu legitimatie de jurnalisti, suntem mandri, dar ne vindem buletinul pe 10 lei si o galeata. Suntem saraci, dar doboram recorduri de vanzari de cate ori se deschide un supermarket. Ne credem cinstiti si vindem miracole la sticla, transformam orice lucru sfant intr-o afacere si ne calcam in picioare pentru a ajunge mai repede la moaste. Ne plangem ca nu avem locuri de munca, dar firmele care investesc in agricultura nu au oameni cu care sa lucreze. Strigam dreptate, libertate si democratie cu aceiasi gura cu care il slavim pe ceausescu. Aratam cu degetul oameni pe care noi i-am pus acolo... Nu suntem cu nimic mai buni ca cei care ne conduc, ei ne sunt oglinda. Si pana cand nu vom intelege ca NOI suntem schimbarea nu va fi mai bine, indiferent cine va fi presedinte sau premier.

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Asa vad si eu peisajul, parca venit dintr-un neant.
Sigur ca in fond este oglinda noastra in fond.
Filozofic vorbind, cand incepem, cu cine, (cu noi, desigur), dar daca ceilalti nu 'cotizeaza ' social?
Apoi daca nu avem valori, vorbim degeaba.
Singurul lucru cu care nu sunt de acord ar fi ca nu noi i-am pus pe aia nicaieri, doar ne-am dat la o parte si i-am lasat sa se aseze. Nu ma refer doar la momaile de prim rang, cat la smecherimea autoinstalata in ministere si peste tot unde 'cascavalul ' e pretios!
Va mai fi vreo schimbare in bine?

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Posibil sa fie si mai bine. Daca ne pierdem speranta pierdem tot si de dragul copiilor pe care vreau sa ii am la un moment dat trebuie sa continui sa sper ca o sa fie mai bine. Dar trebuie sa inteleaga fiecare ca trebuie sa isi faca treaba bine, sa respecte regulile si pe cei din jur. Si atunci da, o sa fie bine...

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Mai binele apare doar cand stim ce vrem, cum sa cerem, cand si conjunctura internationala ne poate ajuta. Acum vad totul in 'negru'. Sper sa ma insel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

M-ai scutit de un efort mentionand toate treburile astea. Fiecare dintre noi asteapta ca schimbarea sa vina din exterior si nu miscam nici macar un deget ca sa schimbam ceva. Suntem tot timpul nemultumiti de ceilalti si mandri de noi insine fara sa ne constientizam defectele si lipsa de implicare.

| Dugalle a răspuns:

Greseala a fost dupa '89 ca nu s-a dorit trecerea la monarhie ca nu a vrut Iliescu ce avea putere politica foarte mare.

Societatea e needucata si lipsita de prioritati si obiective. Uita-te la " colectiv ", cand erau intrebati tinerii si nu numai de ce au iesit in strada, mesajul era in principiu acelasi " pentru schimbare ".

Ce schimbare nene? In ce sens? Cum? La ce? De ce?

Nu poti sa zici doar " scimbare! ", trebuie sa zici exact si concret si sa ai si o viziune in viitor.

Cum e posibil si unde am gresit?

Nu s-a trecut la monarhie dupa '89 iar societatea e cam needucata, inculta, fara prioritati si valori si fara scopuri ce au o viziune clara spre viitor.

Vorba aia din Alexandru Lapusneanul " prosti prosti dar is multi ", macar daca prostii ar fi sustinut pe bune persoane intelectuale, educate si carora le pasa de tara in care traiesc.

| oprescudorin11 explică (pentru Dugalle):

Cred ca prin simplitatea constatarilor tale, mi-ai trezit mintea adormita.
Din pacate multimea hotaraste.
Sa-ti fac o analiza a unor posibile optiuni? Inutil, nu s-au intamplat.Si nici nu cred ca erau corecte.
Din pacate ne miscam intr-o lume globalizata.
Cum inteleg eu globalizarea? Dar tu cum?
Daca fac o mica istorie asupra evenimentelor as incepe ca un om care ma consieder normal, in ce lume traim?
Asta este ipoteza.
Traim in globalizare. Cei dezvoltati au ajuns acolo pritr-o legislatie Globala (si drepturile omului -corecte ca idee).
Gandirea este pe timp limitat. Legile de drepturile omului nu au acoperit si fisurile.
Shimb vorba. Revenim la situatia mondiala.
Conventiile mondiale, ale supraputerilor, au ascuns 'gunoiul sub pres'. Dar si-au dat cu stangul in dreptul lasand fisuri in Drepturile Omului!
Care sunt acestea? Vizibil abia acum, dreptul la libera circulatie, dreptul la a locui unde vrei, dreptul la...etc, etc.
Jihadul a folosit fisura. Europenii sunt adormiti. Noi incercam sa dam vina unii pe altii : unde s-a gresit? Etc.
Istoria este plina de astfel de hiatusuri, de fragmentare a gandirii in care 'multimea' a avut dreptate in sensul ca intotdeauna a castigat.Pe termen lung. Poate este drept, poate nu!
Ce schimbare? Omenirea se schimba prin metamorfoze (ca la gandaci) pe termen lung!
La asta se refera intrebarea!
Sa nu-ti imaginezi ca tine regele un discurs in piata ...stiu eu care si ...asta era pe vremea antica.
Acum imi pare ca suntem ca in poezia lui Puskin:'Toti ca frunza toamna-n vant! Ce ne facem noi acuma?

| Taduic a răspuns:

Nu exista nume straine in tara, exista doar nume care devin si romanesti. Dupa parerea mea, conteaza mai putin carisma decat ratia. Decat sa impui un vocabular pompus ce contrariaza adevarul scarbos, mai bine spui totul in cuvinte simple sau taci pana iti gasesti niste cuvinte reale. Nu e mocirla, este doar mintea ta vizuala care creeaza un proces larg de constiinta inca de la cele mai fragede varste ca nu ai ajuns ceea ce ai vrut in viata, acel vis la care te gandeai de mic sau cel putin pe moment prin nerealizarea unor necesitati/obligatii. Ai gresit ca nu ti-ai atins scopul pe care l-ai vrut.

| oprescudorin11 explică (pentru Taduic):

E dreptul tau sa constati. Mi-am realizat ce mi-am propus in viata. Nu neaparat mi-am propus sa raman intr-o istorie care s-ar putea fractura, este pe cale. Nu sun, nu mai sunt nici 'nationalist' caci intr-o lume globala, nu mai armonizeaza cu mimetismul inca nestabilit din care inca mai existati, din pacate.
Oricine isi realizeaza obiectivele propuse, daca lupta non -stop pentru ele, ii intra in insasi fiinta lui acel 'oricine'.
Cuvintele, am invatat, le calibrezi cu persoana cu care vorbesti. Nu tragi cu arma atomica in cioara, caci iti omori vaca din gospodaria ta. Toate cuvintele sunt SIMPLE!
Daca vrei sa aprofundezi, insa te sfatuiesc sa citesti, ca pe o coreciune, "Cuvant simplu despre rostirea romaneasca, ' parca unul CN, care tocmai spune ce e simplu si ce e complicat si mai ales pentru cine.
Scopul nu si l-a atins nici Hamlet, cand muri a zis:'The rest is the silence'.
Dar cred ca pentru el, caci uite ca tu inca vorbesti, sau scrii(in fine). Ceea ce este bine!

| Anna0111 a răspuns:

Ajungem să îi urâm pe cei care ne conduc dar UITĂM că noi îi alegem. Dăm vina pe ei dar de fapt noi greșim.

| oprescudorin11 explică (pentru Anna0111):

Care noi? Ma crezi ca nu am ales nici macar din intamplare pe niciunul din toti care s-au perindat din 1944 pana acum?
Cine ii alege?

| oprescudorin11 explică (pentru Anna0111):

Apoi eu nu urasc pe nimeni! Doar ma intreb si ma mir ca prostu'.

| Dugalle a răspuns (pentru Anna0111):

De fapt si de drept, chiar nu ai pe cine alege, toti is la fel. Serios.

Daca am avea de ales intre bine si rau, atunci da, noi gresim ca am ales raul mereu o data la 4 ani dar cand toate variantele is rele, apoi ma scuzi, nu vreau sa aleg nici raul cel mai mic sau cel mai mare, nu vreau sa aleg raul.

| jeann a răspuns:

Traiasca nationalismul ieftin!
Intr-un interviu din 2006 Iohannis explica sectiunea eficace in ciocniri nucleare in timp ce majoritatea romanilor e incapabila sa inteleaga legile lui Newton.(subiectul "majoritatea" e la singular asa ca si verbul trebuie sa fie tot la singular)
https://www.youtube.com/watch?v=1CMWHmm78n4
Iohannis nu e tupeist, marlan si circar, adica pe placul romanului de rand.
Lasa ca pana acum Romania a fost condusa de romani adevarati(pe placul tau)

| oprescudorin11 explică (pentru jeann):

Nationalismul, precum concept, nu-si mai gaseste locul intr-o situatie de globalizare.Prin simplul motiva ca nu are putere de convingere, intr-o lume in metamorfoza de durata, si in care legile 'Dreptutilor omului ' de la Helsinki sau unde or fi fost, s-au intors impotriva umanitatii, au fisuri grave descoperite de masse!
Adica acele fisuri se incearca folosirea nobilitatii, in sensul desuet al exploatarii credulitatii!
Sa-mi explici 'singularul ' in privinta lui Newton, aici sincer nu ma pricep!
Despre Iohannis, imi este greu sa ma exprim in conjunctura ambigua de acum. O fi fizician, pare corupt, caci nu lua atatea case asa cum mi-au furat si mie in ciuda respectarii dreptului GARANTAT la proprietate!
Asa incat, cel putin deocamdata, il consider doar o marioneta!
Ca e gangav, asta este evident. Ca citeste discursurile dovedeste ca citeste 'ce trebuie'.
Habar nu am! Stalin si Hitler au inceput cariera politica precum gangavi! Nu stiu ce va urma.
Iar definitia 'tupeului' in modesta mea inteligenta este sa 'spui mai mult decat gandesti prin prisma papusarilor!".

| jeann a răspuns (pentru oprescudorin11):

Singularul nu are nimic de-a face cu Newton si cu tema discutiei. Era o chestiune de gramatica(acord intre subiect si predicat). Sa nu se trezeasca vreunul sa ma "corecteze" si apoi sa-mi pierd timpul sa-i raspund.

N-ar trebui sa-mi pierd timpul nici cu tine pentru ca prima ta postare e un "copy-paste" din propaganda PSD de la prezidentialele de anul trecut.
Nu-i asa ca in 1990 l-ai votat pe tovarasul Ion Iliescu? Ion Ratiu cu papion, venit de la Londra, nu mancase salam cu soia. Si sa-ti mai spun o chestie... daca bugetul Romaniei era administrat direct de la Bruxelles s-ar fi furat mai putin in tara asta. Aveam mai multe autostrazi, scoli, spitale, etc. Asa ca mai lasa-ma cu nationalismul ieftin.

| oprescudorin11 explică (pentru jeann):

Tare mi-e teama ca unii ca tine l-au adus si pe Iliescu si semeni perfect cu dezinformatorii, pe care-i miros imediat, si cei de la Universitate si altii. Comunisti.
Mai aveai putin si afirmai ca sunt nazist.
Nationalismul ' ti s-a bagat in cap la sedintele PCR din care ai facut parte, acum ai mirosit ca o hiena 'trendul'.
Nu am avut in viata mea relatii cu vreun partid, din simplul motiv ca nu am furat si nu mi-am propus sa fur in haita, ca tine.Ma multumesc cu putin, (nu Putin al vostru, care oarecum imi place), cu mai nimica, am alte VALORI, nu ma intereseaza propaganda bazaconica.
Vorbeam doar cu niste oameni, intr-un forum constituit, care sper sa mearga pe sinceritate si adevar, imi place sa intalnesc si oameni care sa-mi corecteze parerile. SIGUR nu-mi plac personaje ca tine, de trista amintire, cu un vocabular limitat, ramas 'de lemn', cu isterizare in glas si cautarea vinovatiei in deserul in care gandesti!
Deci nu am nevoie de 'parerile tale' de cameleon, care treci de la PSD la UE ca asa vei castiga ceva!
Oricum nu pricepi, sper ca ceilalti sa evalueze.

| jeann a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Uneori raman mut la ce se petrece!

Cum e posibil ca aceasta tara sa fie condusa de nume straine, pe deasupra gangavi, analfabeti? Puteti sa-mi radeti intrebarea!

Cum e posibil ca o natie plina de valori sa ajunga in mocirla asta? Nu-mi vine sa cred! Unde am gresit?"

Hotul striga hotii! Uita-te la ce ai scris mai sus. E citat pur din propaganda din campania electorala a lui Victor Ponta! E acelasi gen de propaganda mizerabila pe care a utilizat-o Iliescu in 1990.
Eu eram copil la Revolutie spre deosebire de tine.
Esti anticomunist si antipesedist dar iti plac la nebunie lozincile lor.
Saracul de tine, tu vezi legaturi intre tragedia din Colectiv si atentatele teroriste de la Paris.
http://www.tpu.ro/......-le-stiti/