| anonim_4396 a întrebat:

V-ati intrebat vreodata,de ce ni se face pielea de gaina, in anumite momente?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Pielea de gaina" se face din cauza contractarii muschilor cu scopul inchiderii polurilor de transpirare al pielii.
E ca si cum s-ar inchide geamurile cand este frig.

| William a răspuns:

Nu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

E raspunsul la adrenalina.

| octav005 a răspuns:

De emotii. poate si de teama, de frica

| drutzix a răspuns:

Ai vazut cand un caine se sperie si se infoaie?
Ai vazut ca atunci cand unei pasari ii este frig face la fel?
Cand te sperii ti se face pielea de gaina ca sa pari mai mare, doar creierul a uitat ca nu mai avem blana si nu avem ce sa infoiem laughing
Cand iti e frig la fel, dar motivul e sa captezi mai mult aer pentru izolatie.
E doar o reactie involuntara care si-a pierdut scopul.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu stiu. Pielea mea e asa mereu.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Când ne este frig, pielea ni se transforma in "piele de găină" pe loc.

În unele momente, sau e un fel de expresie "rămânem cu pielea de găină", când ne impresionează ceva, un anumit lucru, ne uimeste.

| KEiGHT a răspuns:

~E instinctul de aparare al organismului, SIMPLU.

| catineanu33 a răspuns:

Inauntrul tau spiritul tau se sperie presimte ceva rau ceva care uneori trece pe langa noi senzatia acea de spaima s-au de groaza