| SPECTOGRAFIE a întrebat:

V-ați întrebat vreodată de ce viața este nedreaptă? De ce nu suntem toți egali? De ce unii sunt bogați iar alții săraci? De ce unii au "onoarea" să guste din frumusețea de pe acest pământ (mă refer la mașini de lux, vacanțe exotice,vile cu piscină etc), iar ceilalți primesc "off" la bogăție în viața asta?

43 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca omul e cel mai imputit pamantean existent pe planeta. Multi prosti redusi mintali isi bat joc de aia care sant oameni seriosi harnici. Altfel toti traiam bine

| FreddieM a răspuns (pentru mgtow):

Daca asta e parerea ta despre tine, no problem. Dar daca te adresezi asa si pamanteanului FreddieM fara sa-l cunosti, faci grava eroare care necesita scuze. Generalizarea si prejudecata sunt mari defecte ale omului, deci nu te folosi de ele ca sa emiti o idee, ca mergi in eroare.
Pace si vremuri mai bune

| mgtow a răspuns (pentru FreddieM):

Daca erau destepti oamenii duceam o viata mai buna in tara noastra, dar din cauza la aia cu averi care au frecat pul in viata si si-au batut joc de cei saraci traim asa. Nici prost sau sarac nu sant dar realitatea supara pe multi

| FreddieM a răspuns (pentru mgtow):

Care realitate draga mgtow? Ca exista oameni prosperi si sarantoci?
Nu ma deranjeaza, asa e peste tot. Stii proverbul ala? Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista, asa ca daca esti talentat dar tont, nu mai e vina lui dumnezeu sau a societatii. Esti tu seful amice, trebuie doar sa te descurci.
Trateaza problema la nivelul personal al individului, nu-i amesteca aici pe cei nascuti cu camasa pe ei, asta e alt discurs.
Omul si-a spus oful fata de lipsa de egalitate in societatea asta pentru a putea creste. Gresit iar. Avem toti sanse egale, e suficient sa te autoexploatezi, in limitele propriilor capacitati.
Ma bucur ca esti o persoana in regula cu viata, si sunt sigur ca te-ai asezat prin propriile forte si cred ca ai ales sa faci ceea ce te pricepi mai bine si-ti place. De ce amicul nostru sa nu faca la fel ca tine in loc sa-si planga de mila?

| sierra1 a răspuns:

"De ce nu suntem toți egali? "

pe pământ nu dar poate in rai (de fapt nici acolo)

| Cosmin86 a răspuns:

De ce ai vrea sa fim toti egali? De ce sa fiu eu egal cu un muncitor care nu stie sa lege 2 cuvinte si stie doar sa dea la sapa?

| Drimmero a răspuns:

Asa a fost intotdeauna, impaca-te cu gandul, egalitatea dintre oameni nu exista, e doar un concept total gresit. Nici macar in fata legii nu suntem egali. Egalitatea exista doar in matematica/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca nu toti sintem la fel, de aia. Unii ne multumim cu mai putin, unii sunt mai harnici, altii mai ambitiosi, unii efectiv nu pot sa se ridice peste un anume nivel... si desigur ca trebuia sa vina si Celcestietot sa bage ceva dumnezei, cezei, si paralei. :X

| Celcestietot a răspuns:

Este nedreapta pentru ca traim intr-o lume a creatiei cazute. Singura cale de adevar si dreptate este Dumnezeu.

| Frank51 a răspuns:

Nici eu nu am masini de lux, nu merg in vacante exotice, nu am vila cu piscina, si totusi poate ma bucur de viata mai tare decat unul care are toate acestea. Viata e subiectiva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Frank51):

Faptul ca nu ai e doar limitarea ta. Tu esti singurul care te limiteaza.

| Frank51 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce spun eu si ce intelegeti voi.

| Sofer a răspuns:

Oricând poți deveni bogat dacă te bagi în afaceri.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu zic să citești niște autobiografii ale oamenilor de succes, să vezi cum majoritatea au pornit de jos, având fix nimic, nu au primit nimic în brațe de la viață și foarte mulți, cu toți banii din lume, au fost și ei respinși, neîndreptățiți, despresivi etc. La toți ni-i greu, doar că nu la toți la fel.

Dacă frumusețea vieții înseamnă mașini de lux și vile cu pisicină... laughing
Asta e mentalitate de sărac. Și social media e o minciună, să știi.

| Nemessys a răspuns:

,, De ce unii sunt bogati iar altii saraci?"
Asta este o chestie ce tine de mentalitate. happy Atat. Diferenta dintre tine si cel mai bogat om din lume, ghici care este? CUNOSTINTELE! Atat.
Si in Romania multi, nu toti, dar totusi multi pleaca din acelasi loc, sunt la fel, dar in cativa ani unii sunt inca saraci si altii devin bogati.

| StrongHeart a răspuns:

Cine are onoarea asta?
Despre ce vorbesti? Tu nu ai vazut oameni de la Hollywood ce se sinucid gen Robbin Williams sau Chester Bennington?
Chester s-a sinucis a doua zi dupa ce i-a cumparat mamei sale o vila foarte mare, plus ca avea vreo 6 copii..Deci cine gusta din frumusetea acestui "pamant"?
Toti suntem susceptibili la suferinta

| FreddieM a răspuns:

Bogatia si bunastarea e produsul actiunilor si deciziilor luate la momentul potrivit. La fel si pentru saracie.
Deci tu ai vrea sa profiti de nivelul mea de bunastare, sa ai masinile mele, vacantele mele si toate chestiile pe care mi le permit fara ca tu sa fi miscat un deget toata viata ta ca sa-ti castigi sau sa inlesnesti drumul spre succes.
Tot in curu gol m-am nascut si eu baiete, ca si tine, dar am avut curaj sa ma confrunt si sa dau piept cu viata, n-am pierdut timpul cu lamentari. Totul e produsul intuitiei, pregatirii si talentelor mele.
Pune osu la treaba, nu mai pierde timpul, studiaza, experimenteaza si persevereaza, exploateaza-ti talentele, nu te opri la primul esec si vei reusi.
Pace si vremuri mai bune.

| Alverto a răspuns:

Se poate din cauza a unei vieți anterioare plină de păcate. Dar nimeni nu s-a născut bogat, hai să luăm ex lui lil Pompă, a fost un băiat sărac și nu îl ducea capul prea mult, a venit prietenu' sau fumatsus și i-a propus să cânte și uite acum are bani dar degeaba daca nu știe să se îmbrace și să compoarte. Eu zic că în viața viitoare va fi un sărac lipit laughing zic

| Celcestietot a răspuns (pentru Alverto):

De ce m-ai evaluat cu,, eronat''?

| Alverto a răspuns (pentru Celcestietot):

Din greșeală fiindcă eram la masă, dar poți să îmi răspunzi la întrebarea "cine l-a creeat pe Dumnezeu?"

| Celcestietot a răspuns (pentru Alverto):

Nu stiu daca a existat cineva inaintea lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeul lui Avraam exista dinaintea timpului acestui Univers. Pana la urma nu conteaza asta, ci ca Acesta exista.

| Alverto a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum zici tu bro, am citit multe site-uri despre asta și Dumnezeu se pare că ar fi in timp-el ar fi timpul fiindcă nu îl putem vedea, un pic de adevăr tot există. Continui să mă documentez despre asta

| Celcestietot a răspuns (pentru Alverto):

Este extraordinar daca te interesezi de existenta lui Dumnezeu, dar ai putea sa citesti si din Biblie, ca poate iti va fi de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii primesc mai putina bogatie dar au mai multa sanatate. La ce iti folosesc banii cand ii dai pe la doctori pentru ca esti bolnav? Nu cred ca viata este nedreapta. Viata este exact cum trebuie sa fie. Noi facem parte dintr-un plan divin. Daca ai putin esti nemultumit pentru ca nu ai mult. Dar tu nu vezi ca ai foarte mult fata de altii care nici nu se pot ridica din pat pentru a se bucura de vila in care stau. Nu se stie cand Dumnezeu ne pune sa facem schimb. Sa nu dai saracia ta pe "averea" altuia pentru ca si ala are probleme cat incape. Poate nu are liniste in casa, este divortat, alcoolist, cu cazier judiciar si altele. Nu ravni la ce are altul pentru ca daca ai face schimb poate ai fi mai rau pe alte parti. Sa te bucuri cu ce ai. DACA ti se ia darul ce vei face? Bogatia din casa (linistea) este mai mare decat bogatia banilor si a pamanturilor. Oricat ai aduna tot nu te ajuta cu nimic daca nu poti sa te bucuri de ele. Sau nu ai cu cine sa te bucuri de ele daca te lasa nevasta, copiii, prietenii si tu esti singur cuc in vila.
Asa ca nu cred in nedreptate in sensul mentionat de tine. Nu putem fi egali pentru ca asa functioneaza lumea. Oamenii erau egali poate in starea de natura mentionata de Rousseau dar si acolo s-a gasit cineva mai destept sa imprejmuiasca o bucata de pamant si sa zica ca e a lui. A gasit oameni suficient de saraci cu duhul sa-l creada si asa a ajuns fiecare sa vrea tot mai mult pamant (bogatie). Nu putem fi egali pentru ca avem culturi diferite, religii diferite, clime diferite, limbi diferite, rase diferite, ideologii diferite. Foarte multe lucruri ne separa si aceste lucruri sunt de mii de ani si nu de cateva zile.

| TristanTzara a răspuns:

Păi acest lucru e cauzat de ceea ce s-ar putea numit scarcitate, adică există un număr limitat de lucruri pe lume. De asemenea ceea ce economiștii numesc legea lui Matei, dacă ai mult ți-e ușor să acumulezi, dacă ai puțin ți-e greu să acumulezi.

Mai e și faptul că nu venim dotați cu aceleași lucruri pe lume, genetic vorbind deci da, cam astea sunt cauzele.

| Andrei200202 a răspuns:

In cazul asta viața e dreaptă. Muncește mult si vei ajunge bogat, dar îți trebuie și puțin cap desigur.
Viața e nedreaptă atunci când nu ești egal ca toți (adică te naști cu dizabilitati).
Atât timp cât ai 2 mâini, 2 picioare poți face orice vrei, să ajungi unde vrei dacă ai curaj, ești muncitor. De fapt să știi că chiar există și persoane cu dizabilitati care au reușit in viață, ups.

| sabin89 a răspuns (pentru Andrei200202):

"Atât timp cât ai 2 mâini, 2 picioare poți face orice vrei, să ajungi unde vrei"
Unii ajung chiar şi la penitenciar.

| Andrei200202 a răspuns (pentru sabin89):

Așa și, după cum am spus: fiecare face cât il duce capul

| Teffan a răspuns:

Foarte multe erori în gândirea ta.
Ideile astea utopice ce au în vedere discrepanta dintre clase stau la baza egalitarismului marxist. Zic sa îți faci un partid comunist, se pare ca doar marxismul te poate satisface spiritual.

Suntem indivizi, prin urmare suntem diferiți.
Dacă unul reușește sa aibă o situație materiala mai buna decât altul, nu este nicio problema.
Problema e când săracul nu-și accepta condiția și nu încearcă sa și-o întreacă. Dacă stai sa te plângi pe internet, nu ajungi nicăieri, ci te afunzi și mai adânc în penibil.

Se vede omul de caracter atunci când nu e lacom, când nu e invidios și când nu tine la bogățiile materiale.Scopul vieții nu e de a te îmbogăți, fericirea nu se găsește în materialism.
Doar un superficial poate sa gândească asa.

| doctorandus a răspuns (pentru Teffan):

"You’re spoiled."

"How could I be spoiled?!" I replied insecurely.

"You’re the one with all the money and expensive taste," I added childishly.

She calmly responded, "That might be so, but being spoiled

isn’t about material possessions, It’s about the way you think.

You expect that life will work out in your favor,

your American Dream promises that everything will turn out okay.

That if you do the work hard and smart one day you will be successful.

Life doesn’t work like that for most people.

Life’s only promise is death."

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Tind să cred că fiecare are posibilitatea să ajungă unde doreşte şi vrea, problema este de fapt alegerea sau alegerile pe care le face, deocarece pot să îţi aducă bine sau rău în viaţa ta. Însă problema majoră e dacă eşti dispus să faci rău pentru a ajunge la acele vise?

| florin926481f a răspuns:

Viata nu e deloc nedreapta, daca vrei intr-adevar sa faci ceva in viata si sa mergi in vacante exotice, sa ai masini scumpe trebuie sa muncesti sa iti indeplinesti visul. Daca te multumesti cu o viata modesta dar fericita te angajezi si lucrezi 8 ore si 5 zile pe saptamana ca na asa iti este mai usor. Daca vrei sa ai ce ai spus mai sus nu e de ajuns sa fi angajat, munceste si fa ti o afacere, din cauza fricii de a esua multi nu au curajul sa investeasca in ceva.Ideea e ca multi oameni au plecat de jos si au ajuns foarte sus, deci urmeaza ti visul si lupta sa l indeplinesti.

| SoareDaniel a răspuns:

Nu ai pus problema bine, faptul ca te nasti sarac nu te opreste frate din a te bucura cu adevarat de viata, te uiti la ala care are si isi permite de toate dar poate tu nu stii cate sacrificii a facut pana sa culeaga roadele. E usor sa arati cu degetul, totul pleaca de la educatie si cultura generala pana la urma, iti bati joc de ele isi bate joc viata de tine, suna frumos nu?

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Pentru că așa este viața acesta, uni sunt bogați iar alți sunt săraci,dar să știi că nu bogăția conteaza pe lumea asta,fiindca in fața lui Dumnezeu toți suntem egali,indiferent dacă suntem bogații sau săracii, sunt unii oamenii săraci mai fericiți ca cei bogați, pentru că știu să împartă si cu alții din puținul lor care îl au, fiindcă degeaba ai banii dacă nu ajuți si pe cei săraci, dacă nu ai omenie, dacă ești încrezut sau dacă ești un om rău la suflet.La ce îți folosește banii cănd mori, că nu îi iei cu tine în mormânt. De ce nu suntem egali? fiindca nu
ar avea sens, nu am avea opinii diferite și nu am avea ce să comunicăm cu ceilalți

| AlinMrs a răspuns:

Vazusem nu de mult un video legat de subiectul asta. Si in mare parte protagonistul spunea, iti dai seama ce trist ar fi? Practic tu insinuezi ideea de egalitate, insa gandeste-te ca daca toti am avea aceliasi lucruri in mod egal unde ar mai fi inovatia? Eu unul personal cred ca ar fi o lume foarte monotona, in care nimeni nu ar mai lupta pentru visele lui(materiale). Majoritatea la nastere am dobandit aclasi set de abilitati/oportunitati de face anumite lucruri, tine de fiecare persoana in parte ce aspiratii are in viata asta. Daca tu vrei cu adevarat asta nu vad care ar fi problema, sa faci bani e usor daca stii cum. O alta chestie interesanta spusa a fost daca ar fi ca toti oamenii de pe pamant intr-o clipa sa nu mai detina nimic, bogatii ar ajunge din nou bogati iar saracii din nou saraci. Tine de mentalitate si de abilitatea ta de a produce bani sau bunuri etc. In schimb sunt si persoane care nu au ca si scop in viata de a acumula bogatii, deci nu ar fi corect pentru ei.

| SPECTOGRAFIE explică:

Totuși am o teorie..cred că cei bogați de pe lumea asta vor fi săraci pe lumea cealaltă, iar cei săraci bogați.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SPECTOGRAFIE):

Asta e doar o scuza pentru sarantocii ratatati sa ramana saraci, gen asistatii sociali care fug de munca.

| Andrei200202 a răspuns (pentru SPECTOGRAFIE):

Dacă ești bogat înseamnă că ești rău de trebuie ca in "viața următoare" asta a voastră sa o duci rău? Să știi că cei bogați au reușit in viață pentru că au avut viziune, au muncit mult și au avut curaj.
Cei săraci nu au viziune, orgolii, se mulțumesc cu puțin, sunt leneși majoritatea. Toți suntem egali și fiecare putem ajunge "bogat" in bani. Trebuie doar să îți dorești, să muncești nu să stai să aștepți.
Ai o teorie de rahat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SPECTOGRAFIE):

Asta e gindire pura de sarantoc care nici macar nu vrea sa incerce sa se ridice deasupra conditiei actuale...

| doctorandus a răspuns (pentru SPECTOGRAFIE):

De fapt, nu: bogații vor deveni mai bogați iar săracii și mai săraci. Ăsta e un principiu din evanghelie.

| SPECTOGRAFIE explică:

Vă mulțumesc frumos pentru toate răspunsurile! Majoritatea dintre ele mi-au lămurit întrebările!

| iamcristinab a răspuns:

Sincer, eu cred ca este vorba de karma din alte vieti, poti afla o multime de informatii legate de subiectul asta, aceasta este parerea mea.

| doctorandus a răspuns (pentru iamcristinab):

Sincer daca ai apa curenta si WC in casa, afla ca multi nu au acest lux si ar schimba bucuros locul cu al tau.