| Catacombe a întrebat:

Verbul "see" se poate forma cu "ing" la prezentul continuu? Adica se poate pune " I seeing my mother now "? Am gasit pe net ca nu poate, la fel si verbul hear. Cine imi poate explica?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Deci sunt anumite verbe care nu pot avea aspect continuu,DAR UNELE dintre ele pot aparea la present continuu cu inteles diferit.
Il vom lua pe ''see''.
Present Simple:
I see you! You're behind the curtain.(Te văd! Tu ești în spatele cortinei.)
Present Continuous
I'm seeing my dentist tomorrow.(Ma voi intalni cu dentistul)
Intelegi?
Alte exemple care pot forma prezentul continuu,dar cu aspect diferit ''appear''(a parea)
Ps:
You appear to know everythings.
Tu pari sa stii adevarul.
PC.
They are appearing on stage tonight.
Ei vor aparea pe scena diseara.

Ps
She has a book.

Pc.
She is having a great time at the party.

Smell
Ps.
The flowers smell nice.
Pc.
She is smelling the flowers.

Ps.
She thinks it's a good idea.(Ea crede ca este o idee buna)
Pc
She is thinking of buying a new car.(Ea se gandeste sa cumpere o noua masina)
etc
Insa,love,feel,forget,like,mean,
need,prefer,realise, remember, understand, suppose, want si own nu pot avea deloc aspect continu.

Sper ca ti-am fost de ajutor happy

7 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

E incorect. to see, to hear, to feel, to love etc sunt verbe statice. Nu au formă progresivă(de continuu că termenul ăsta e folosit la şcoală). Ştii faimoasa lozincă McDonald's cu "I'm lovin' it"? Află că e incorectă gramatical. E aşa special, ca să atragă atenţia. I'm seeing e la fel de greşit. PS: Chiar dacă ar fi fost corect, ar fi fost I'm seeing, nu I seeing.

PPS: Ca să-ţi dau un exemplu edificator, sunt sigur că ai auzit sau chiar ai folosit expresii gen "I'm feeling good". Află că e greşit. Se zice "I feel well". to feel e static, nu are formă continuă. Iar good şi well alea nu sunt aşa sinonime dpv gramatical.

| Cezar a răspuns (pentru Gizăz):

Presupun ca e un verb irregular permis? treaba cu feeling, probabil ca in UK nu se foloseste.dar in america?

| Gizăz a răspuns (pentru Cezar):

@Cezar, verbele regulate şi neregulate nu au nicio treabă în ce-am spus eu. Că to feel e în acelaşi timp neregulat e doar o coincidenţă. E vorba de verbe statice şi progresive. Verbele statice nu au formă continuă în gramatica limbii engleze. Nu contează dacă e vorba de UK sau SUA. E greşit oricum. Că amwricanii au tendinţa de a folosi verrbe statice la continuu e altceva. Asta nu înseamnă că e corect. E doar... permisibil. CU adevărat greşit însă e treaba cu well şi good. Asta e gravă! Good e adjectiv, proprietate a unui lucru. Well e adverb şi răspunde, ca şi în română, întrebării "cum?".

| Cezar a răspuns (pentru Gizăz):

Mulţumesc de răspuns!

| William a răspuns:

Poti sa spui I am seeing... dar in niciun caz i seeing.Trebuie sa pui "are" inainte de verb ca altfel nu e corect. Funda?

| zurick a răspuns:

N-ai primit un răspuns complet.

| Lowkee a răspuns:

Poate daca esti jamaican