| WhatheWow a întrebat:

Vis, Destin sau Credinta? Viata e doar un Peron de asteptare, peron cu o singura intrare pentru toti. Unii dintre noi stiu intotdeauna ce tren asteapta si incearca sa invinga plictiseala asteptarii cu diferite activitati; altii, aflati intr-un stres continuu asteapta un tren necunoscut, cu destinatie necunoscuta iar cealalta categorie asteapta de asemenea un tren, un tren a carui destinatie difera de comportamentul lor pe acest peron. Intr-un final, trenul opreste la Peron; pentru unii e rosu pentru altii e gri iar ultimii il vad alb.Toti urca in acest tren care porneste neobosit in calatoria lui prin negura timpului. Oare Mecanicul de tren cunoaste asteptarile fiecarui pasager sau are o singura destinatie?

Răspuns Câştigător
| oliviaaa a răspuns:

Salut. daca tu ai gindit asa si ai postat aceasta intrebae ma bucur ca mai exista oameni cu capacitati. si asa sa trecem la intrebarea ta. deci eu consider ca mecanicul de tren nu cunoaste asteptarile pasagerilor. el merge spre o singura destinatie..destinul fiecarui pasager e diferit. fiecare pasager e diferit. nimeni nu stie de la ce se poate astepta de la acesti pasageri, soarta este in miinile mecanicului de tren, el conduce trenul..si se poate de continuat. aceste intrebari consider ca nu au raspuns. fiecare gindeste diferit si crede diferit. ori ce nu am alege visul credinta sau destinul toate alcatuiesc viata noastra toate participa in actiunile noastre, succes

| WhatheWow explică (pentru oliviaaa):

Putini au inteles ce am vrut sa spun si intr-un anume fel nu am mai vrut sa explic acest tip de metafore : ideea era vizavi de convingerile fiecaruia, unii au un Vis, adica un scop in viata si -si traiesc viata urmind acest vis, cea de-a doua categorie crede in Destin, nu au un scop ci asteapta sa vada unde ii duce destinul iar ultimii, Credinciosii, se conduc dupa anumite reguli si asteapta sa ajunga dupa moarte in Rai. Cu mecanic sau fara trenul in care au urcat totii are o singura destinatie, Finalul. Acest final e pentru toti la fel, nu e o Gara intermediara unde unii vor lua avionul, altii metroul iar altii masina; e FINALUL si atit!

| oliviaaa a răspuns (pentru WhatheWow):

Clar. acum team inteles. si da sunt de acord cu tine. sdica ca in orice nu ar creded un om. eau un singur final, un singur sfirsit.

| WhatheWow explică (pentru oliviaaa):

Nu e o constatare a mea; era doar o intrebare filozofica in legatura cu Finalul.

| oliviaaa a răspuns (pentru WhatheWow):

Da, asta am inteles deja, pur si simplu am comentat daca nu te superi.

35 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Asta în caz dacă există un mecanic...

Și apropo de trenul vieții...
http://www.youtube.com/watch?v=GGyLP6R4HTE

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Da, interesant si in acelasi timp un excelent film de animatie care expune sentimente si emotii intr-un mod cit mai real. Tutli-Putli e un nume ce vine din limba hindu si inseamna femeie delicata. Eu cred ca dincolo de tehnica folosita de creatorii scurtmetrajului povestea in sine e o calatorie metafizica. Madame Tutli-Putli urca intr-un tren de noapte cu bagajele ei strinse de-a lungul unei vieti insa si cu fantasmele si sentimentele ei de teama. La venirea zilei realizeaza ca e prizoniera intr-o calatorie metafizica in care trebuie sa se confrunte cu fantasmele si temerile ei acumulate in viata. In deriva, intre lumea reala si cea imaginara, aceasta "femeie delicata " ajunge la un final eliberator si transcendent.

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Foarte bune observații. De acord.
Îmi place că ai știut să vezi dincolo de imagini.

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Oricum, imaginea e bestiala!

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Da.

| harciog a răspuns:

In afara unor idei preluate din nu stiu ce autori placuti ai unor useri, doar pentru a face acesti useri sa intre in joc, nu stiu ce naibii mi se pare ca stau de vorba mereu cu acelasi om.O fixatie a mea? Ar fi posibil. Explicatia ta care ar fi?

| WhatheWow explică (pentru harciog):

Ca esti interesat si de alternative?!

| harciog a răspuns (pentru WhatheWow):

Exista?

| WhatheWow explică (pentru harciog):

Exista, depinde de felul in care le abordezi; poti s-o faci in deridere sau cu interes.

| harciog a răspuns (pentru WhatheWow):

Deriderea ar avea acelasi sens cu interesul si ar insemna pierderea vremii.Am invatat ca dincolo de trairi o mie de vorbe nu fac doi bani.

| WhatheWow explică (pentru harciog):

Atunci de ce stai aici " la vorbe "?; unii isi traiesc viata la ora asta!

| harciog a răspuns (pentru WhatheWow):

E ok, iti urez o noapte reusita cu cit mai multe "certitudini"in fata carora ramin complet incapabil in a le patrunde.Succes.

| Flav a răspuns:

Ai dat-o-n Paler?

| Dumnezău a răspuns:

Ma,tu iar ai citit Paler?

Daca mecanicul e precum Jacques Lantier, putem fi asigurati ca trenul, si nici pasagerii, nu vor sfarsi deloc bine.Si,oricum,aici e o incercare subliminala de a conditionata calatoriei si trenului un mecanic.Dar,daca merge trenul de unul singur? Daca totul e vina hazardului? De fapt,orice este vina hazaradului,fara mecanici, soferi, specialisti, formatori, sau piloti.Hazardul e ce ne tine in viata si ce tine trenul mergand.Pentru ca nu se opreste.Decat cand hazardul se opreste, dar cum am zis mai sus, daca hazardul se opreste, trenul se opreste.In camp, fara combustibil.Iar atunci, se incheie si calatoria.

| WR104 a răspuns:

Nu cunoaste asteptarile deoarece oamenii stresati se urca-n orice tren si cum nu stiu ce ii asteapta cu atat mai putin stie Mecanicul.
Mecanicul stie doar asteptarile acelor oameni ce vor urca in trenul sau.

| introduaicinumele a răspuns:

Ce trenuri tot visezi ca nu m-am prins? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Of of... multi stupizi sunt pe net...

| introduaicinumele a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-ai citit avatarul, si pe bune, nu m-am prins ce vrea sa zica cu trenurile, cred ca se refera ca timpul trece... si trebuie sa profiti de viata inainte sa-ti vina trenul.
Eu le am pe astea cu tehnologia, internetul, si putina programare, tutoriale PC...

| anonim_4396 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Ce fel de programare? Arata-mi un tutorial al tau.

| WhatheWow explică (pentru introduaicinumele):

Am sa raspund " provocarii " tale cu un singur exemplu : " sotiei mele ii spun un banc; dupa ce ride copios timp de citeva minute se ridica de la masa si-mi trage o palma?!

| introduaicinumele a răspuns (pentru anonim_4396):

Tutoriale despre asta inca n-am facut, stiu ceva HTML, am facut o data un joc dintr-un batch file, acum incep sa invat putin Flash happy mai stiu asa si asa CSS
PS: am doar 14 ani...
Asa, ce chestii am mai facut eu, am facut un server de Minecraft (cu porturi in router), am un blog, un canal de Youtube etc.

| DimLight a răspuns:

In orice tren exista frana de urgenta laughing
iar viata nu e nici un peron nici doar o calatorie cu trenul, e ce vrei tu sa fie. e riscant totusi cand aflam in tren fara bilet laughing

| mihaitaLGP a răspuns:

Suntem categorii de oameni cu evolutii mentale si spirituale diferite.

Nu exista destin, noi construim proprile relatii clipa de clipa prin alegerile facute in functie de proprile prejudecati si experienta acumulata pana in acel moment.
Intr-un mod constient sau inconstient.
In cazul in care reactionam inconstient totul se va transforma intr-o interpretare a subconstientului in functie de proprile prejudecati (destin).

Mecanicul de tren daca exista nu cred ca este un functionar care eticheteaza.

| WhatheWow explică (pentru mihaitaLGP):

Pentru unii exista si Destinul.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru WhatheWow):

Asta am mentionat si eu, destinul este interpretarea subconstientului in functie de proprile prejudecati.

Sau nu faci referire la acelasi destin?

| WhatheWow explică (pentru mihaitaLGP):

Ba da, la acelasi.

| TooNight a răspuns:

Cunoaste asteptarile fiecarui pasager.

| thebeggar a răspuns:

Ești sigur că nu erau daltonici? ar fi rezultat mult mai ușor, d.p.d.v. al creștinismului

| WhatheWow explică (pentru thebeggar):

Pai Crestinii se asteapta ca trenul in care sa urce sa fie acela spre Rai... dar asa sa fie oare?

| thebeggar a răspuns (pentru WhatheWow):

păi dacă împingi ceva nașului te bagă pe felie cu mecanicul, și-atunci oprește unde vrei