| eLPySum a întrebat:

Visele cu ochii deschisi sunt un pas catre dezamagire?

Exemplu : Mi-am imaginat ca voi avea o super nota la bac ( buna desigur ). Insa dupa ce am dat acest examen, cred ca rezultatul va fi super rau.

Ar trebui sa nu mai visam si sa actionam?

Exemplu : Am lasat totul pe ultima suta de metri pentru bac, desi era mai bine sa invat pe tot parcursul anului.

De ce unii prefera sa viseze decat sa actioneze?

Vreau sa aud si parerile voastre! happy Merci!

11 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Pentru ca e mai usor. Ca sa reusesti trebuie sa faci dupa cum a spus Kennedy: "not because they are easy, but because they are hard"

| MasterOfDisaster a răspuns:

Eu una prefer sa am o atitudine mai pesimista. Adica daca as fi fost in locul tau, m-as fi gandit de la inceput ca „eh, probabil voi lua o nota acceptabila la bac". Motivul? Asa ma „pregatesc sufleteste" de la inceput (adica incep sa accept ideea ca poate nu voi lua o nota super buna la bac, sa ma inpac cu ideea unei dezamagiri), si in cazul in care iau o nota mare (sa raman la exemplul cu bac-ul) as fi foarte fericita si putin surprinsa. Si sa stii ca la mine cel putin functioneaza! Am incercat o perioada sa fiu mai optimista si am fost dezamagita.
Cred ca e foarte bine sa visezi.
Asa poti sa avansezi, iti stabilesti unele scopuri si incepi sa lupti pentru ele. Dar nu poti sa visezi non-stop si sa astepti sa se indeplineasca.Trebuie intr-adevar sa lupti, sa depui efort pentru a ajunge unde vrei.
Eu nu inteleg de ce sunt multi care doar viseaza, si nu actioneaza. Probabil sunt optimisti, sau se gandesc ca lucrurile se vor rezolva de la sine daca isi doreste ceva foarte tare (asta mi se pare o prostie mare).
Visele pot fi un pas spre dezamagire, daca nu faci nimic in afara de a spera la mai bine. Depinde de persoana, dar si de imprejurari, de sansele care i se ivesc (cu alte cuvinte, depinde de norocul fiecaruia).

| andrei a răspuns:

Pentru ca e mult mai usor sa visezi decat sa inveti. Sau sa muncesti.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Lumea asta e plictisitoare si banala, visele te ajuta sa o mai indulcesti, pana si faptul ca tu ai visat si ai fost dezamagit a fost mai bun, decat sa fi stiut ce nota iei inainte de a o lua.

Visele iti dau speranta si te fac sa vezi viata altfel, mai buna.

Oameni au visat, pentru a evolua (eu asta cred).

Ca o idee si mie imi place sa visez si ma trezesc pe ultima suta de metri cu toate nefacute, dar asta e. Cand ai ceva important trebuie sa te opresti din visat, in rest e bine.

Ce e prea mult strica.

In concluzie: Sa visezi e bine, cat timp nu exagerezi.

| RAY a răspuns:

Mie imi place citatul lui buddha sa nu visezi la viitor sa nu traesti in trecut si sa incerci sa luptii in prezent, degeaba visezi ca in cazul tau daca nu faci nimic, prezentul creaza viitorul nu invers nu uita, data viitoare lupta in prezent ca sa ai rezultate in viitor, am si blog despre filozofia budista profil -blog

| 1Mihai1 a răspuns:

Aşa-i omul...

| MrsEinstein a răspuns:

Eu visez tot timpul. Mi s-a spus să fiu mai realistă însă nu pot.
Nu există zi în care să nu visez la ceva.

Visează e frumos. Multă baftă!

| eLPySum explică:

Multumesc tuturor! happy

| Justin4u a răspuns:

Parerea mea este ca este bine sa si visezi! Speranta moare ultima! Dar trebuie sa si actionezi intr-un fel nu doar sa visezi daca vrei cu adevarat acel lucru la care visezi trebuie sa muncesti ca sa-l obtii! Continua sa visezi dar fa ceva ca sa-l poti indeplini ( Visul ) Numai bine!

| Maui2012London a răspuns:

Trebuie sa visezi, este frumos si (plus ca sperantele ii tin in picioare pe unii), sa iti faci niste scopuri ca sa le implinesti pe urma. Nimic nu este mai minunat decat implinirea celor mai frumoase vise, altfel pentru ce mai traiesti? sa regreti ca n-ai reusit sa faci nimic in viata? Cine n-are ambitie sa isi puna planurile in aplicare, este un om delasator. Si asa ca viseaza fara frica, cu inteligenta, si multa ambitie vei reusi sa iti indeplinesti visele.

| FloryB a răspuns:

Gandurile atrag lucruri, de cele mai multe ori.Nu-ti pierde sperantele!happy