| stlucian a întrebat:

Viteza luminii ( in vid) este de 299.792.458 m/s (metri pe secundă) dar cat este viteza intunericului? O raza de lumina care trece printr-o prisma se descompune in culorile care o alcatuiesc.In ce s-ar descompune o raza de intuneric (daca exista) happy

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Fiind şi eu curios, acum vreo 5-6 ani, l-am întrebat pe proful de fizică, iar el a spus pe un ton ridicat : ''Nu există!'' Dar eu nu îl cred, şi cred că nici tu.

| stlucian explică (pentru Frank51):

OK, sa zicem ca viteza intunericului e egala cu cea a luminii dar ramane a doua intrebare!

| stlucian explică (pentru Frank51):

Pentru simplu fapt ca ai incercat sa raspunzi iti dau funda happy

19 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Raspunsul este simplu:,, Nu exista''....intunericul din punct de vedere stiintific este doar lipsa luminii, nu se cerceteaza si nu se masoara, pentru ca nu exista.

| stlucian explică (pentru Dreamer):

Si totusi exista! SI SE INCEARCA SA se cerceteze! Cum ar fi gaurile negre s-au materia care face accelerarea dispersiei universului cunoscut numita si materia neagra; dar asta e alta poveste.

| Dreamer a răspuns (pentru stlucian):

Prietene esti haios laughing. Gaurile negre sau materia intunecata nu au nicio treaba cu intunericul. In ciuda numelui gaurile negre nu sunt absolut DELOC negre, de fapt ele SUNT extrem de luminoase, ba chiar unele dintre ele care formeaza quasari pot fi mai luminoase decat o stea de dimensiuni medii, precum Soarele nostru....cat despre materia intunecata, sunt 90 % sanse ca ea sa existe, insa nu am descoperit-o si in niciun caz nu o cercetam, doar presupunem deocamdata. Vezi sa nu confunzi antimateria cu materia intunecata, materia intunecata nici macar nu este materie, este o forta ce actioneaza la nivel mai mic decat cel al bosonilor asta daca chiar exista. Ne trebuie un accelerator mult mai puternic pentru a descompune atat de departe.
PS: Nu s-a pus niciodata problema de a se cerceta intunericul, in limbajul stiintific nici macar nu exista cuvântul. Intunericul daca vrei neaparat o definitie a lui este O CONSECINTA, nicidecum O STARE.

| Inferno a răspuns:

Intunericul este absenta luminii. Nu cred ca e asa greu de inteles si nici o noutate.

Oricum, chiar daca e absenta a ceva, asta nu ne impiedica sa-i masuram viteza, ca un exercitiu de imaginatie.
Si se poate "deplasa" cu orice viteza.

https://www.youtube.com/watch?v=JTvcpdfGUtQ

| sabin89 a răspuns:

Chiar crezi că era necesar să menționezi valoarea exacta a vitezei în contextul acestei întrebări?

| T0T a răspuns:

Întunericul nu are nicio viteză. Întunericul este reprezentat de lipsa luminii. Nu are o sursă care să îl emită.

| stlucian explică (pentru T0T):

Da? Dar daca nu ar fi lumina atunci de unde e intunericul si invers!

| stlucian explică (pentru stlucian):

P.S. Stim ca lumina e o unda dar intunericul este cumva la fel "o unda"

| T0T a răspuns (pentru stlucian):

Întunericul nu e de nicăieri. Întunericul înseamnă lipsa luminii. De exemplu ai o cameră goală, nu poți zice că goliciunea camerei este ceva și nu o poți compara cu mobila, care reprezintă materia. Unda luminoasă este materie și este emisă de sursă, în cazul nostru de electricitate, stele etc. Întunericul reprezintă lipsa prezenței unei surse care să dea acea lumină deci reprezintă nimicul din acest punct de vedere.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Întunericul NU este o undă. Asta reiese logic din ce am spus mai devreme. Să spui că întunericul e o undă e cum ai spune că nimicul e materie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu există întuneric. Întunericul este lipsa luminii. E la fel și pentru frig. Nu poate fi calculat, deoarece el reprezintă lipsa căldurii.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu de al dr.eq vin cu logica mea tâmpită și zic că de fapt e o sursă invizibilă care emite întuneric! După logica ta la fel de anapoda îmi vei da dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

laughing Get over it! Văd că discuția noastră a fost ceva mult prea important pentru tine. Nu m-ar mira să vii cu o astfel de teorie tâmpită, din moment ce tu trăiești doar pentru cei din jur și te consideri o entitate închisă într-un ambalaj, numit corp.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai că după logica aia a ta parcă nu existau teorii tâmpite.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar că nu prea am întâlnit pe cineva atât de ilogic pe aici și mai fac și eu mișto când apuc. Măcar atât dacă nu am cu cine discuta serios.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum nu are rost să îți spun pentru cine trăiesc eu dar dacă asta e puterea ta de deducție, ce să facem? Cât despre chestia cu entitatea, de ce nu? Sunt cercetători pe inteligență artificială care afirmă că neobservarea universului e imposibilă. De ce să o respingem cu atâta certitudine? Tu nu faci diferența dintre lucruri incerte și lucruri certe. Nu poți tu să îmi zici ce se întâmplă după moarte ci doar să presupui. E altceva când poți observa fapturile și când nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Tu mi-ai spus pentru cine trăiești.winking
Tot cred că iei discuția prea în serios. Din moment ce nu mă cunoști și n-am vorbit niciodată față în față, n-ai dreptul să mă judeci.Prin asta vreau să spun că sunt mai multe șanse ca ceea ce gândești tu despre mine să fie greșit decât să fie corect. Faptul că mi-am risipit câteva zeci de minute cu tine, nu-ți dă dreptul să afirmi că sunt o persoană ilogică. Pentru mine nu înseamnă nimic discuția noastră, din moment ce ai această atitudine. Înțeleg că n-ai ce face, dar sunt sigură că vei găsi persoane dornice să poarte astfel de conversații cu tine.