| BOOBZen a întrebat:

Voi credeti ca cutremurul ala din frumoasa Japonia care acum e varza, si explozia aia nuclera are legatura cu apocalipsa? in fine dar eu cred ca si presa exagereaza totusi, adica eu nu cred in sfarsitul lumii

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Citeste apocalipsa si vei vedea ca traim vremurile sfarsitului.Cu mii de ani in urma s-a scris si despre cip si iata ca el a aparut si in curand va fi folosit. Dumnezeu stia ca va fi pus pe mana dreapta sau in frunte, si cercetatorii au ajuns la concluzia ca acolo este locul cel mai potrivit pentru a fi implantat.Tot ce scrie Biblia se implineste cu Da si Amin.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sfarsitul lumii doar Dumnezeu stie cand va fi.In Sf.Scriptura se zice ca nici Fiul ,nici profetii,nimeni decat Tatal,Dumnezeu stie cand va veni sfarsitul lumii iar ziua aceea va veni ca un fulger,ii va lua pe nepregatite pe multi.De aceea trebuie sa ne pregatim moral si spiritual.
Cat despre teoriile oamenilor nu cred.Un eveniment atat de important si mare ca Apocalipsa,sfarsitul lumii nu poate fi prevestit de oameni.Asta cred eu.
Numai bine

| DorelSudoru a răspuns:

Nu o sa vina o apocalipsa si nici nu a mai fost una...deschidetiva mintile unpic

| Chris a răspuns:

Cine mai stie? Eu nu cred ca are legatura cu Apocalipsa, oricum. A fost pur si simplu un cutremur intr-o zona in care acestea se intampla frecvent. Desigur, un cutremur urias, dar nu asa de imprevizibil, totusi. De acolo au pornit valurile tsunami, s-au disturs atatea orase, atatea vieti. E trist, sincer. Tot ce putem face e sa fim alaturi de sinistrati si sa speram la mai bine.

| mgtow a răspuns:

Nu are nici o treaba cu apocalipsa, asa s-a intamplat si in cernobyl o explozie la centrala nucleara si acum e abandonat orasul pripiat, la japonezi la fel se va intampla zona va ramane contaminata de radiatii si viata continua inainte.

| MadnessCaffe a răspuns:

Nu vine ma niciun sfarsit al lumii,ati innebunit cu totii, va prosteste Mass-Media, ca ala a prezis, ca ala a facut.

De unde stiti voi ca in Biblie, Pamant nou inseamna distrugerea rasei umane? Poate pamant nou inseamna o alta planeta, cand vom parasi Terra si vom gasi alta asemanatoare. Poate ca Dumnezei "ii ia la cer" pe cei credinciosi prin intermediul navelor care se vor construi pentru explorarea spatiului, nimic in Bible nu este scris ca sa fie interpretat, ci totul in Biblie este ca o metafora (desi nu cred in Dumnezeu). Sfarsitul Lumii nu poate fi prezis de nimeni, desi acesta va veni odata si odata.

| DakotaRoyse a răspuns:

Sfârşitul lumii va veni odată şi odată pentru toţi. Poate nu în timpul vieţii noastre totuşi. Dar chestia asta nu are legătură cu sfârşitul totului de pe planetă. Adică, în Japonia sunt peste 1000 de cutremure anual. Ei sunt obişnuiţi, cresc de mici cu faptul că aşa e relieful lor şi punct. Un cutremur mai mare ar face ravagii oriunde în lume. Şi cum e şi apă în zonă, vine şi tsunamiul. Dacă de exemplu ar fi fost un cutremur, să zicem în Mexic, ar trebui atunci să înceapă de acolo sfârşitul lumii? Nu.
Natura e de neînţeles uneori happy Poate doar a vrut să se răzbune pe ei, că sunt suprapopulaţi.

| remus a răspuns:

Analizeaza lucid, vezi ce sa intampla in jurul tau, in ultima perioada tot in cei buni, corecti, cinstiti si numai care sunt in stare sa duca ne da Bunul Dumnezeu, sunt incercari prin care trebuie sa trecem pentru a ne trezi la realitate.

| Aliutza a răspuns:

Eu cred in sfarsitul lumii, pentru ca absolut tot e efemer. Nici lumea nu poate exista vesnic, la un moment dat o sa dispara. Dar nu cred ca asta o sa se intample in 2012, asa cum nu s`a intamplat nici in 2006 (cum ziceau si atunci ca o sa se intample).
Nu cred ca seismul din Japonia are legatura directa cu sfarsitul lumii, dar a contribuit si el la asta. Fiecare cutremur distruge planeta putin cate putin, la fel ca orice alta calamitate. Cand planeta o sa fie atat de distrusa incat nu o sa mai aiba ce sa mai fie distrus in continuare, atunci va fi sfarsitul. Si al nostru, si al planetei. Asta e parerea mea.

| Ballet a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin aceste doua cuvinte. " Sfarsitul Lumii"... Nimeni nu stie nimic legat de asta. Si nu ar trebui sa te gandesti la lucruri fara folos. Gandeste logic: Chiar daca ar veni sfarsitul lumii, cum ai putea tu opri asta? Traieste`ti viata si bucura`te ca Romania in momentul de fata este " sanatoasa" din punctul asta de vedere. Ca tu acum nu esti in strada si esti la calculator linistita.
Oamenii vorbesc mult, dar nu e nevoie sa asculti tot ce zice pe la televizor.
NU vine sfarsitul lumii, Dumnezeu nu a creat lumea ca sa o distruga, si nu poate spune nimeni ca El vrea sa distruga lumea fiindca oamenii sunt rai. El ne da sanse infinite.
O zi buna happy

| LoveSelena a răspuns:

Eu nu cred in apocalipsa! minciuni! Nu e prima oara cand se intampla un cutremur chiar daca a mai mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, nici eu laughing Iar ce se intampla acum in Japonia nu are nici cea mai mica legatura cu Apocalipsa rolling eyes Nu-ti face grijiwinking fundita?batting eyelashes

| Dianaa14 a răspuns:

Si ce daca vine? Oricum noi suntem cu 50 de ani in urma! Si nimeni nu poate stii cand vine sfarsitul! Dar oricum pamantul e la jumatatea vietii sale deci noi nu vom prinde sfarsitul lumii!

| FenderBender a răspuns:

Nu are nici o legatura cu apocalipsa. Zona aceea era cunoscuta pentru activitatea seismica... deci si ei se asteptau. Nu la ceva atat de mare dar stiau ca o data si`o data se va intampla. Daca avea legatura cu apocalipsa se intampla pe tot globu` nu numai la ei happy

| RaspunzatoareaBianca a răspuns:

Nimeni nu stie cand va veni sfarsitul lumii, dar oricum nu e acum nici in 2012, si in 2000 sa pomenit ca va fi, si a fost? nu

| Diia_5712 a răspuns:

Nu are nicio legatura cu Apocalipsa.chestia asta a fost facuta pentru a omori oameni pentru ca erau prea multi.intreaba pe cine vrei.un om pe strada sa vezi ce iti zice.winking

| mihaela_3119 a răspuns:

Nu-i prima oara cand se pomeneste de sfarsitul lumii si poate o sa existe candva dar in niciun caz acum cum se spune ca ar fi in 2012 mie mi se pare ridicol si in plus nu cred in prezicerile aste sfatul meu este sa nu iti faci griji ca nu murim noi asa usor

| lory_4028 a răspuns:

Nu e neaparat cu apocalipsa, dar daca cele 6 reactoare cu protoniu vor exploda va fi mult mai grav decat ce a fost la Cernobal.de aceea unele tari incearca sa ajute japonia, franta a trimit tone de o substanta care face sa dureze mai mult(sa nu explodeze) reactoarelehappy norul se indreapta spre california iar oamenii de acolo sunt in alerta maxima din cauza radiatiilor.

| DaViD_3039 a răspuns:

Va dau eu un raspuns bun: > Tot pamantul va arde si ce e pe el, celelalte planete se vor topi. Dupa sfarsitul lumii va fi un cer nou si un pamant nou