| RAY a întrebat:

Voi nu ati observat ca parca minoritatea e mai unita ca majoritatea oare de ce?

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Raspunsul e simplusi logic: e mai usor sa unesti mai putine obiecte/persoane decat mai multe. Citeva obiecte le iei usor in mina, sa zicem farfurii, ia incearca sa iei cateva zeci, mai poti? Iar cand vorbesti de oameni, datorita personalitatii lor, cu cit sunt mai multi, cu atit mai mari sunt sansele de a fi dezbinati.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru ca majoritatea se crede "multi si tari", invincibil, "stapanul lumii", iar la minoritate apare instinctul de auto-conservare, care functioneaza doar in mod bine organizat, strategic.

| T0T a răspuns:

E mai ușor să dezbini majoritatea decât minoritatea, deoarece e vorba de mult mai mulți oameni, mai multă diversificare, un mediu mai extins.

| Mădă0611 a răspuns:

Ai observat ca majoritatea e formata din grupuri unite? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Micutele grupuri reprezentand la randul lor o minoritate.
Cum vine asta:minoritate din majoritate?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ziceam. Daca nu stii ca exista un grup, nu inseamna ca el nu exista, de asta majoritatea nu e unita, ca e formata din grupuri unite si rivale, concurente, sau cum vrei sa le zici, ma rog, cu credinte diferite.

| Mayhem666 a răspuns:

In minoritate se afla de obicei cei care sunt ceva mai diferiti, si sunt mai uniti tocmai din acest motiv, pentru ca sunt diferiti de ceilalti. Majoritatea nu este la fel de unita, pentru ca ei stiu ca sunt multi, si nu mai e nevoie la ei de sentimentul de a fi uniti, din moment ce domina sentimentul de suprematie, din moment ce ei deja stiu ca sunt multi si nimeni nu ii poate schimba, mai ales cei care se afla in minoritate, deci nu au nevoie sa fie uniti si sa nu uitam de partea cu "turma", chiar daca nu prea are legatura cu subiectul. Nu stiu daca ai inteles ce vreau sa spun, pentru ca explic groaznic, sau mai bine spus, nu stiu sa explic deloc.

| OoBunnyoO a răspuns:

Proximitatea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minoritatile sunt mai unite din acelasi motiv pentru care tu ai o relatie mai stransa cu fratele/sora decat cu un oarecare prieten.Chiar daca prietenul ala se comporta mai frumos, te ajutasi poate fratele tau se comporta urat : familia ramane familie-> tara ramane tara ->neamul ramane neam.

| alexbit90 a răspuns:

Poate pentru ca minoritatea gandeste putin mai mult decat majoritatea tongue

Majoritatea pur si simplu primesc " tonul " si urmeaza turma fara a sti de ce o fac.

| gabrielli a răspuns:

Pentru ca majoritate este formata din oameni slabi, fara demnitate si fara curaj..pe cand minoritatea se formeaza din oameni demni, cu caracter si curaj..valori esentiale pentru a pastra integru ceva..eu asa cred.

| alexbit90 a răspuns (pentru gabrielli):

Foarte bine spus happy