| Savantul999 a întrebat:

Voi va dati seama ce inseamna sa fii ateu?

Imaginati-va ca un om merge pe strada si vede un portofel plin cu bani. El vrea banii neaparat. Ar putea face atatea lucruri cu el.
Dar din senin, vocea constiintei apare. Si simte ca ce face nu e bine. Simte ca parca e urmarit de cineva care il condamna daca ar lua acei bani. Parca ar fi o lege care spune ca nu e bine si, desi nu e nimeni sa nu il vada, parca e cineva care priveste si judeca situatia.

Va dati seama? Un om care crede in Dumnezeu ar identifica imediat acea voce cu vocea Lui Dumnezeu. Si-ar da seama ca este intr-adevar rau, si ceea ce simte e real si corect si ca, desi vrea banii, nu ar trebui sa ii ia niciodata.

Un ateu ar spune ca acea voce e doar o iluzie produsa de evolutie. E doar un instinct care ne-a ajutat sa ne adaptam. Dar nu e nimic real. Sa iei portofelul nu e rau, doar pare rau. Nu exista nici-o forta superioara care sa il urmareasca si sa il judece, e doar o iluzie a mintii. De fapt sa iei portofelul e la fel de neutru ca a nu lua portofelul. Nu conteaza.
Clar un asemenea ateu ar lua banii? De ce nu i-ar lua pana la urma? Ce motiv ar avea? Binele altuia? Sunt oameni care mor de foamete si suferinte. Un mic rau ca furtul acelui portofel nu ar rani pe nimeni. Oricum persoana aia va muri intr-o zi si nimic din toate astea nu va conta. Cu exceptia fericirii de moment produsa de banii din acel portofel.

Va dati seama ce inseamna sa fii atei?

Repetati experimentul de mai sus cu orice alt scenariu. Cu un om care este ispitit sa isi insele sotia, de exemplu. Acea voce care spune ca nu e bine ce faci. Un ateu ar ucide acea voce intr-o secunda, numind-o iluzie, si nimic nu l-ar mai optri sa se culce cu tanara blonda care il ademeneste.

Ganditi-va, va rog. Ce inseamna toate astea. Va rog, spuneti-mi sincer ce credeti!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu vb in ebraica cu romani ca sa stim si noi, sunteti nr1 in ue la furat de portofele si voi vb de atei

| RAY a răspuns:

Lpavel aveti 35 de mii de religii crestine, daca ai nimerit religia gresita te asteapta iadul, dupa tine 5 miliarde de persoane vor arde in vesnic in iad, ce gandire bolnava

| relian a răspuns:

Orice om sanatos la cap va lua acel portolfel.Tu nu il iei pentru ca nu esti santos, esti bolnav mintal laughing

Cind gasesti un portofel cu bani, de unde stii tu ca are bani? Ca religios, de ce ai pus mina pe el?
Lai ridicat de jos, dar de ce te-ai facut ca nu il vezi? Ba l-ai mai si controlat, ai vazut ca sunt bani, deci ai avut intentie sa til insusesti laughing

De ce am spus ca orice om normal la cap lar lua? Este normal, il vezil il iei, te uiti, daca are ceva inauntru, il duci la politie sau lucruri pierdute, de aia trebuie sa il iei, nu sa il lasi acolo.

Daca il lasi acolo, daca lar lasa toti acolo, pe motiv ca te bate Dzeu, acel portofel sar pierde laughing sar degrada, banii ces acolo nu ar ajuta pe nimeni.

Ce argumente spui tu ca ai? Esti un agarici care acum a descoperit si el Biblia, si se crede mare cunoscator.

Afla ca Dzeu ala al tau, nu doar ca invata omu sa ia portofele, dar la invatat sa ia si femeile altora laughing sa omoare pe altul, sai ia averea, deci mult mai mult decat gasirea unui portofel ce spui tu.

Aia de ce au facut asta? Oare nu se uita nimeni la ei, Dzeu ala nu-i vedea ce fac?

De ce gindesc asa oamenii cum ai aratat tu? Gindesc, aia fac, nu aud ce spui tu, se gindesc ei.
Stii ca acel portofel apartine unui seaman deal tau corect? Pt ca de gasesti o piatra, sigur o ridici si nu te gindesti la ce ai spus.

Este o diferenta intre a gasi ceva care sigur stii ca apartine unui seaman deal tau si ceva ce stii sigur ca nu apartine.

De unde acele ginduri? Is ginduri de supravietuire a speciei, este ceva imprimat genetic, fiecare individ din acea specie trebuie sa se protejeze, sa asigure supravietuirea speciei in timp, de acolo vine acel gind.

Este ca si cum ai vrea sa dai in cap altui om, ceva te retine, te retine ce am spus, acel instinct care iti spune ca trebuie sa ai grija de el nu sai dai in cap.

Cei care totusi dau in cap, aia nu-s sanatosi mintal laughing le lipseste sau nu mai au acea capacitate de actiune pentru supravietuirea speciei.

Exact asta este si acel portofel, el de fapt in mintea ta este un seaman deal tau, este un om, pentru ca acel lucru apartine de un om, sentimentul ala asta iti spune, sa nu til insusesti, ca este al unuia dintre voi.
Ca o specie sa supravietuiasca, trebuie sa faca ceva in sensul asta, indivizii ce o alcatuiesc, trebuie sa se ajute, nu sa se fure intre ei, supravietuirea unui singur individ, sau izolarea lui nu duce la supravietuirea acelei specii.

Restu e poveste, imaginatia unor prosti, care nusi explicau acele ginduri, ori basmele unor destepti care au vazut in asta o posibilitate dea supravietui ei, fara sa munceasca, uite asa au gasit naivi ca tine, au format biserici, asta pentru ca au avut pe cine prosti laughing

| lpavel a răspuns:

Astea sunt nimicuri pe langa adevarata importanta a credintei! Cel ce e ateu si moare ateu nici nu stie cat rau isi face, mai bine era pentru acea persoana daca nici nu se nastea pentru ca ce-l asteapta dupa moarte nu se poate descrie in cuvinte...