| anonim_4396 a întrebat:

Vor oamenii sa distruga planeta cat mai repede si nu stiu cum? Am vazut la Religie o intrebare gen ca vor sa incerce sa deschida un portal pe 23 luna asta sau ceva de genul. Nu stiu daca e adevarat sau nu dar stiu ca in 2008 planeta putea fi distrusa pentru ca oamenii de stiinta au facut un tub subteran conductor (sper ca se zice asa ) de energie lung cativa kilometri, cu ideea de a deschide sau face o gaura de vierme. SI eu ma intreb, cine naiba le da voie sa se joaca asa ca tampitii? Nu sunt constienti ca pot face foarte mult rau?

32 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

La C.E.R.N. se incearca obtinerea de noi particule fundamentale, cum e Bossonul Higgs.

Doua particule se anihileaza la viteze foarte mari (99, 9% c) in energie, din care se concretizeaza noi particule.

Ca ar crea gauri de vierme sau zane roz sunt doar povestile habarnistilor.

| KodrutZ a răspuns:

Hai breh, ma asteptam la mai multe de la tine... intrebarea asta e penibila. Google "large hadron collider" si vezi despre ce e vorba. Planeta poate fi distrusa in orice moment de multi alti timpiti, astia cu LHC-ul sint oameni seriosi. Pina la proba contrarie...winking

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Am vazut acum ceva timp un documentar de la rusi. aratau ce au intr.-un submarin. vrei 20 de bombe de 6 ori mai puternice ca cea de la Hiroshima, si una care ar distruge jumate de planeta, asa ai dreptate cu "Planeta poate fi distrusa in orice moment de multi alti timpiti," laughing

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Little boy (aia de la Hiroshima) a avut o putere de 15 kilotone. De 6 ori mai puternice ar insemna 90 cat, e destul de normal pentru bombe atomice.
Cea mai puternica detonata vreodata a fost Tsarul (50 megatone) si tot nu a facut mare paguba pamantului.
Nu putem distruge pamantul nici daca am vrea asta, cel mai rau lucru pe care il putem face e sa ne auto-distrugem.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Sunt curios, pari mai jmecher daca incepi cu "Little boy" sau care era ideea?

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Little boy e numele bombei atomice de la Hirosima.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Hmm, parca era ceva cu "gay" in nume. stiu ca era numele dupa bunica unuia din cei care transporta bomba

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Enola Gay era avionul care a transportat bomba

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Eu imi amintesc ca a scris pe bomba asa. vrei print screen?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Sint rachete, nu bombe. Mai rau, in principiu.winking

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o mai da in balarii ca deja te-a facut drutzix sau cum ii mai zice.Adevarul este ca e o intrebare nu stupida ci ceva mai sus de atit.Ai o poza cu cineva matur dar se pare esti un copil, deci nu-i de mirare ca pui asemenea intrebari.Si apoi stii mai e o zicala.Multi vad putini pricep, deci daca au spus ceva pe undeva se pare ca tu pricepusi altceva.Numai bine

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Baiatul m-a vazut pe la TA si a crezut ca intrebarea e la misto. vezi-ti de treaba ta daca nu ai comentarii mai inteligente. auzi la el "esti un copil" laughing vai steauta ta.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e mai bine sa te informezi inainte sa vorbesti aiurea?
http://lmgtfy.com/? q=enola+gay

| RAY a răspuns:

Fain,abia astept, nu inca ca mor neinsurat, stai sa ma insor

| Doub a răspuns:

Aoleu, Endo, tu eşti? Ţi-ai schimbat poza?laughing)

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ce sa fac si eu

| sublime89 a răspuns:

Nimeni nu si-a propus sa deschida un portal sau sa faca o gaura de vierme. Astea sunt povesti inventate de cei care s-au uitat la prea multe filme SF, si care cred ca viitorul e deja aici.

| Eastwood a răspuns:

Stai linistit ca nu se intampla nimic, noi ne facem rau singuri, lumea e tot mai rea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand am inceput sa citesc intrebarea am crezut ca e inca una din provocarile alea 'amuzante' de la T/A, dar dupa ce am terminat de citit nu mai stiu ce sa cred.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ti se pare tipul de persoana care ar accepta o "Provocare" de la t.a? ce naiba laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sincer ma miram si eu big grin

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-ti mai bate ma joc de oameni. Ii iei la misto si nici macar nu-si dau seama.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Nu imi bateam joc. Eram doar ironic, dar de obicei cei mai multi nu isi dau seama cand sunt ironic asa ca m-am obisnuit deja cu chestia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt absolul sigur ca se poate crea o gaura de vierme daca sapi 1 km in pamant...

Ce fumasi?

| CristinaSNC a răspuns:

Fix pe 23 si-au gasit si astia.

| PsihopatX3 a răspuns:

Să zicem că ar distruge planeta... am murii toți, de când moartea e ceva rău?

| anonim_4396 explică (pentru PsihopatX3):

Sa mai astepte 2 ani. sa vad si eu putin lumea ca pana acum doar am muncit si invatat, si dupa sa se duca dracu laughing

| vladionut94 a răspuns:

Tu ai auzit de generator de particule de la geneva care vor sa descopere bosonul higs sau,, particula lui dumnezeu" si experiementul a fost oprit in 2011 nu in 2008 ca se credea ca deschide o gaura de neagra si nu o gaura de vierme care oricum daca deschidea se putea duce dintr-o parte in alta a galaxiei sau intru univers pararel

| FunditzaWwW a răspuns:

Exista un Dumnezeu care are grija de toate de ce sa iti faci tu probleme? oricum suntem in secolul nebuniei, oamenii se stiu autodistruge si singuri nu au nevoie de ajutor., cu atata știinta si cand mori, mori tot prost pentru ca nimeni nu e capabil sa gaseasca raspunsuri la toate...

| anonim_4396 explică (pentru FunditzaWwW):

"Exista un Dumnezeu care are grija de toate de ce sa iti faci tu probleme?" aha, si cum are grija de aia din Africa? sau de restul? macar daca zici prostii, abtine-te. aici e Stiinta nu Religie

| FunditzaWwW a răspuns:

Toata stima si respectul ...nu are rost sa se ajunga la o cearta din nimic... sper ca tu si stiinta ta sa ajungeti departe

| anonim_4396 explică (pentru FunditzaWwW):

Numai bine