| Anca2999 a întrebat:

A facut cineva upgrade la windows 10 pentru pc/laptop? Cum este, va place si merge bine sau preferati sa ramaneti la windows-ul vechi? Cere taxe pentru internet dupa ce instalezi windows 10?
Ceea ce ai in calculator acum (poze, programe instalate, drivere) raman si dupa ce instalezi windows 10 sau trebuie sa le reinstalezi?

5 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

La update se instaleaza w10 peste cel existent. De mers, merge aproape la fel ca cel vechi. Tot ce e in calculator, poze programe, drivere raman instalate cu mici exceptii care pot fi in realitate mari exceptii. Unele programe nu raman - depinde de compatibilitate. Unele drivere nu raman sau sunt inlocuite cu altele mai bune sau mai rele - mai rele insemnand ca pot sa dispara unele setari, functii, optiuni, iar in cazul cel mai rau iti poate bloca calculatorul, de exemplu nu mai merge placa video si iti apare ecran negru non stop, deci va trebui sa reinstalezi windows-ul si nu vei putea face upgrade la windows-ul vechi peste 10 ca e cel mai nou si vei pierde programele, iar daca mai si formatezi, pierzi si fisiere utile, poze, filmulete - depinde unde le tii. Tot asa poti sa ramai fara sonor - la unii le merge mai bine, la altii nu li se mai aude deloc.
La mine si nu numai la mine ca se gaseste pe tot netul, atat pe varianta de proba cu cateva luni in urma cat si pe varianta actuala cu update am avut probleme cu meniul care nu mai mergea si chiar scrisul nu se putea citi in unele programe si nu puteam alege din meniu ce era de ales in acele programe.

| Anca2999 explică (pentru halogen001):

In concluzie, fara win 10 laughing

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Dupa upgrade, nu am vazut imbunatatiri in nici un domeniu, setari sarace mai ales pe partea de aspect al ferestrelor, de mers mai repede nici vorba si nici nu m-am asteptat sa mearga mai bine - pana nu schimbi calculatorul cu unul mai puternic nu e cazul sa iti pui speranta in imbunatatirea performantelor.

De exemplu, folosesc virtualbox de la oracle - surpriza - in w10 nu merge inca.
Deci, dupa update, click stanga pe butonul de start s-a blocat dupa cateva minute sau zeci de minute. Am incercat rezolvari de pe net - esec total, asa a ramas, blocat. Am reinstalat w10 in mod upgrade din nou peste si a pornit butonul de start, dar a tinut cateva minute si a revenit la blocaj. Mai rau e de cei care au probleme cu placa video si nu mai pot folosi calculatorul decat dupa reinstalare curata a windows-ului cu necesitatea reinstalarii din nou a driverelor si programelor.

Dupa aceea am dat un reset W10 la valori din fabrica. Chiar daca nu mergea butonul de start, l-as fi lasat asa, dar nu era numai asta - nu puteam folosi meniurile in aplicatii - se vedea scrisul amestecat imposibil de citit.
Dupa resetarea asta, care a durat in jur de 1 ora (updatarea poate dura usor 2 ore), a dezinstalat toate aplicatiile, fisierele le-a lasat la locul lor, butonul merge bine, dar evident ca virtualbox nu merge inca, asa ca il probez din cand in cand destul de rar evident si folosesc windows-uri mai vechi.

Daca iti poti face un backup complet la partitia cu sistemul de operare de exemplu cu aomei backup, poti incerca w10 si poti reveni la nevoie la ce a fost - trebuie sa ai la indemana si un dvd sau stick cu aomei backup ca in caz ca ai pribleme la partea video sa poti porni calculatorul de pe dvd sau stick.

Alta varianta e sa instalezi pe alta partitie W10 sau daca il vrei in mod upgrade, instalezi pe acea partitie un W7 sau W8 si ii faci upgrade, fara sa afectezi Windows-ul pe care il ai acum.
Daca insa nu obisnuiesti sa iti instalezi singura windows-ul, ca sa nu ai probleme, mai bine ramai pe windows-ul vechi sau apelezi la cineva care se pricepe ca sa nu ramai cu calculatorul blocat.

| halogen001 a răspuns (pentru Anca2999):

E corecta concluzia happy
Daca ai w7 sau 8 licentiat original si vrei sa prinzi un w10 gratis, desi nu pare chiar asa de atragator, se poate reinstala pe o partitie noua windows-ul vechi licentiat si i se face acolo un upgrade ca sa nu deranjezi windows-ul actual.
Asa se zice ca cei cu windows original vor avea licenta w10 in continuare, iar cei cu windows fara licenta nu vor primi licenta chiar daca fac update - il vor putea folosi un timp si dupa aceea cred ca li se va cere sa il cumpere.

| Cosminel25 a răspuns:

Acum 1 saptamana, am instalat si eu windows10 de pe siteul oficial.
Dupa ce l-am instalat, driverele au ramas aceeleasi, dar cand sa ma conectez la net. Poc. Nu mergea deloc.
Iti recomand, daca vrei windows10 sa iti iei sidiu+drivere windows 10 = 1milion si ceva.
Cel putin asa, stiu eu.
A trebuit sa refac windowsu-l din nou si foldere, importante sterse. Iti recomand sa nu faci windows10 de pe net ci cu sidiu si cu drivere windows 10 bye.