| Samy a întrebat:

A o problema cu placa audio, nu stiu cum se numeste dar sh CD original de la PC nul mai am sh am instalat un driver(care nu cred ca este de la el)sh acum se aude numai L sau R (nu stiu sigur)care ma poate ajuta sa-mi zica din ce cauza, se poate de la driver sau s-a ars ceva la placa audio?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Din driver nu prea poate fi.
Verifica:
- la mixer: balance-ul
- pe placa de sunet: jumper-i (daca unul nu e pus pe semnal mic, celalalt normal) si mufa de iesire
- la difuzoare: contactul de la mufe, balance (daca este) si daca se aude barait in ambele difuzoare cand atingi cu ceva metalic contactele de la mufa de conexiune la placa de sunet (la volum maxim)

7 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Instaleaza driverul original de pe CD placii de baza daca ai placa audio incorporata. Daca nu mai ai cd intra pe site-ul producatorului placii de baza.si dupa seria placii de baza in meniul drivere & downloads al siteului vei gasi toate driverele inclusiv cel de sunet. Poate ce ai instalat tu nu este compatibil.

| kufu a răspuns:

Pe langa driver, pe CD original mai aveai si un utilitar cu care setai diverse optiuni (printre care si ce sistem audio folosesti: stereo sau 5.1). Daca nu ai CD original, intra pe net pe pagina producatorului placii (de baza daca e incorporata placa de sunet) si iti cauti modelul. Vei gasi cu siguranta tot ce ai nevoie!

Răspuns utilizator avertizat
| rahynn a răspuns:

Am avut si eu o problema cu placa audio si a trebuit sa o schimb deoarece a ars.nu cred ca este de la driver

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da si u acolo la 5+1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

e placa audio arsa...nasphaa...iti cumperi

| friend_4789 a răspuns:

Este de la driver