| aMEA a întrebat:

Ajutor! Am un proiect in care ni se dă suma de 2500 iar din acesta suma trebuie sa cumpărăm un calculator digitital ( cu fiecare componenta ex. Placa video, memorie Ram si Rom etc ) cum imi dau seama daca o componenta se potriveste cu cealalta? Care sunt toate componentele? Funda :**

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intra si tu pe niste magazine online si vezi niste sisteme deja create

| K0sti a răspuns:

Cautand pe Google! Placa de baza trebuie sa aiba acelasi socket cu procesorul! Memoria la fel, placa video la fel! AGP sau PCI-e. AGP cu AGP...PCI-e cu PCI-e! In plus, mai aplicati si logica!

| valentin75 a răspuns:

Salut! In primul rand trebuie sa te gandesti ce socket vrei sa cumperi, de aici incepe totul. Am ales socket 1150, de aici alegi tot ce e compatibil cu acest socket. Placa de baza, procesorul si memoriile trebuie sa fie compatibile cu acest socket.