| Hoicea a întrebat:

Am 3 Intrebari:
1.Care procesor e mai bun(pentru jocuri) : Intel Core i5 1,8Ghz sau Intel Pentium 4 3, 2Ghz
2. E o diferenta mare intre cele 2?
3. CE JOCURI MERG PENTRU FIECARE (din astea mai noi)

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

1. i5
2. Da. Acel i5 sterge pe jos si cu 5 procesoare pentium de care ai zis tu daca e cazul.
3. Merg aceleasi jocuri. Insa nu asta conteaza in jocuri. Conteaza puterea grafica. Procesorul conteaza mai putin.

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Intel pentium 4 e vechi si e dual core, i5 e mult mai bun si e quad core.
E o diferenta foarte mare intre cele doua procesoare.
Pentru jocuri vei avea nevoie si de o placa video buna, macar un gtx 650 pentru jocurile mai noi.

| DuDDy24 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Pentium 4 nu e dual core, frate...e single core si are Hyper Treading, ii ofera procesorului numar dublu de benzi de executie, iar windowsul il vede ca pe dual core tocmai din cauza asta...dar tot single core ramanewinking

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru DuDDy24):

Si i5-ul ala e dual core cu hyper threading

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu zici de laptop? nu imi aduc aminte sa vad pana acum un i5 cu 1.8 gfz...
iti dai seama ca i5 e mai bun are 4 nuclee, nu 1 ca pentium 4. pe i5 daca ai o placa video decenta iti merg toate jocurile. pentru i5 merge orice, dar trebuie placa video sa fie ceva buna.

| FatUglyVirgin a răspuns:

I5 e mai bun, si jocuri mai noi probabil nici unullaughing