| Dragos636 a întrebat:

Am 4 gb RAM si vreau sa imi mai iau inca 4. 2 placute RAM de la firme diferite sau model diferit ar putea afecta performantele?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Nu va afecta performanța dacă:
Ramii achiziționați au aceeași frecvențe și de preferat și latențe identice
Ramii achiziționați au aceeași capacitate
Va afecta performanțele, în sensul că pc-ul va funcționa single channel, nu dual channel dacă:
vei folosi modul ram de capacități și fregvențe diferite de modulul preinstalat în sistem.lucrul într-un singur canal scade performanța sistemului deoarece modulele ram în loc să lucreze simultan sau în perechi cum e în dual sau Quad channel va umple cu informație prima data primul modul iar daca acesta se umple va trece la al doilea și respectiv restul.
Nu prea cred că o să poți monta mai mult de 3 module pe placa de bază, desigur unul îl ai deja, asta dacă știi ca ai un pc normal nu un server ce are mai mult de 4 sloturi de ram.Succes

3 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Nu afecteaza frecventa dar ar fi ok sa iei de la aceeasi firmă!

| EnvyU a răspuns:

Ar trebui sa fie pe aceeasi frecventa, daca tu acum ai ddr3 1333mhz asa ar trebui sa iei. Si eu am din firme diferite, 4 giga Samsung 4 giga Kingston si nu am probleme.

| Petre_Cristi_1998 a răspuns:

Depide de frecventa cu care ruleaza memoria placi ram pe care o ai acum ai grija ca placuta de ram pe care o iei sa fie cu aceesi frecventa ca si ce din pc scoalte si uitete la frecventa lui ce ddr ai uitate scrie ceva gen pentru ddr31066 MHz pana la maxim 2133 MHz ddr2 de la 400 MHz pana la maxim 1066 MHz
si la ddr4 de la 2133 MHz la maxim 3333 MHz ce ma buna firma de rami este kinston